City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

علت تعطيلي قطب تاريخي - فرهنگي تهران چيست؟ (1396/04/01)

با استناد به اصل ۱۳۸ قانون اساسي، در سال ۱۳۸۲ با تصويب هيئت دولت طرح «سامان‌دهي ميدان مشق» و تبديل آن به قطب تاريخي - فرهنگي تهران به تصويب رسيد، اما نه تنها اجرائي نشد، بلکه امروز دستگاه‌هايي که خود را مالک محوطه مي‌دانند، بدون اطلاع ميراث فرهنگي درهاي اين محوطه تاريخي را به روي گردشگران مي‌بندند.
علت تعطيلي قطب تاريخي - فرهنگي تهران چيست؟

به گزارش بزنيم بيرون ، محوطه تاريخي ميدان مشق که در طول چند سال گذشته بيش از پيش مورد توجه گردشگران قرار گرفته، علاوه بر جمعه‌ها در حالت معمول، دو پنج‌شنبه قبل را نيز در تعطيلي گذراند؛ اقدامي که نه تنها از حضور گردشگران در اين دو روز جلوگيري کرد، بلکه موزه ملي ملک نيز با مشکل تعطيلي در اين زمان مواجه شد.

 
اين اقدام يعني در اين مدت کسي به فکر اجرائي کردن مصوبه‌اي که ۱۴ سال از زمان تصويب آن در هيات دولت مي‌گذرد نيست!
 
مهدي يساولي، مدير روابط عمومي موزه و کتابخانه ملي ملک در اين زمينه به ايسنا مي‌گويد: در دو هفته گذشته، سردر باغ ملي در دو پنج‌شنبه گذشته تعطيل  بود، موزه ملي ملک نيز تابع وضعيت عمومي شهر است و به واسطه موقعيت قرارگيري‌اش در اين محوطه تاريخي، امکان حضور بازديدکنندگان و پژوهشگران ميسر نبوده است.
 
به گفته او، بر اساس بنري که وزارت امور خارجه در درهاي ورودي محوطه ميدان مشق در ضلع شرقي، پشت بانک سپه، ضلع غربي سمتِ موزه ملي ايران، جنوبِ سردر باغ ملي، شمال شرقي در کنار هتل فردوسي نصب کرده، اعلام شده است که «اين سردرها تا اطلاع ثانوي تعطيل هستند، براي استفاده از محوطه بايد به سردر اصلي مراجعه کنيد» از سوي ديگر در دو هفته گذشته، سردر اصلي باغ ملي نيز در روزهاي پنج‌شنبه تعطيل شده است.
 
 
وجيهه قاسمي، مدير روابط عمومي اداره‌کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان تهران در پاسخ به پرسش ايسنا درباره‌ي تعطيلي محوطه‌ باغ ملي، از سوي وزارت امور خارجه مي‌گويد: وزارت امور خارجه براي تعطيلي روزهاي پنج‌شنبه اين محوطه تاريخي هيچ اطلاعي به ما نداده است، شايد اين اطلاع‌رساني به اداره کل موزه‌ها انجام شده باشد.
 
شايد اداره کل ميراث فرهنگي تهران در جريان باشد
 
اين در حالي است که محمدرضا کارگر، مديراداره کل موزه‌ها نيزبه ايسنا مي‌گويد: به اين اداره کل از سوي وزارت امور خارجه هيچ اطلاعي داده نشده است، شايد صحبت‌هاي مورد نياز با اداره کل ميراث فرهنگي استان تهران انجام شده باشد.
 
کارگر اما در پاسخ به اين صحبت که اداره کل ميراث فرهنگي استان تهران نيز اطلاعي از اين اتفاق نداشته است، به مصوبه‌اي که براي تبديل ميدان مشق به قطب فرهنگي تاريخي ميدان در سال ۸۲ در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد، اشاره مي‌کند.
 
او با بيان اين‌که براساس يک اصل کلي که اعتقاد داريم بافت مرکزي شهرهاي بزرگ که معمولا بافت تاريخي شهر نيز هستند، بايد مکاني براي رفت و آمد و استراحت مردم باشند، ادامه مي‌دهد: در همه جاي دنيا نيز براي بخش‌هاي تاريخي قوانين خاصي وجود دارد، در واقع يک سياست کلي را به کار گرفته‌اند که بايد مردم در اوقات فراغت خود در شهر جايي براي قدم بزنند و ‌استراحت داشته باشند، اين در حالي است که اگر بخواهيم زندگي مردم را از خانه به شهر وارد کنيم و آن‌ها را در محيط شهري قرار دهيم تا امروز در تهران نتوانسته‌ايم چنين قدمي را برداريم.
 
محوطه ميدان مشق مي‌تواند محل گسترش فرهنگ، آرامش و تنفس مردم تهران باشد؛ اما هنوز مصوبه‌اش را اجرايي نکرده‌اند
 
وي با بيان اين‌که زندگي در شهر امروز براي مردم جريان ندارد، بيان مي‌کند: در تهران هيچ نقطه‌اي وجود ندارد که مردم در خود شهر، خيابان‌ها و ميدان‌ها رفت و آمد کنند، چون ما نتوانستيم در مديريت شهري مکاني براي پرسه زدن مردم ايجاد کنيم و خيابان‌هايي داشته باشيم که فقط براي حضور، قدم زدن و نشستن آن‌ها باشد.
 
کارگر در ادامه محوطه ميدان مشق را نمونه‌اي از اين فضاها مي‌داند که مي‌تواند اين امکان را براي مردم شهر فراهم کند
 
 
او با بيان اينکه مرکز شهر تهران به عنوان بافت تاريخي شهر امروز بورس لوازم مختلف مانند ابزار و يراق، صوتي يا لوازم يدکي ماشين است، مي‌گويد: ‌همه اين‌ها در محدوده مرکزي شهر تهران قرار گرفته‌اند. از خيابان سپه تا خيابان امام خميني (ره) و چهارراه سرچشمه، حتي در بازار تهران نيز اين اتفاق افتاده است. مردم از کل کشور هر روز صبح در ترافيک سنگين به مرکز شهر تهران مي‌آيند و عصر نيز در همان ترافيک برمي‌گردند، فضايي آلوده، پر از سروصدا، همراه با مشکلات فراوان در بافت تاريخي شهر که مي‌تواند مکاني براي آرامش مردم باشد، اما در شب نيز اين بخش از شهر  بيشتر شبيه شهر ارواح است.
 
مصوبه ساماندهي ميدان مشق هيچ‌گاه اجرائي نشد
 
او با اشاره به مصوبه «ساماندهي ميدان مشق» که سال ۸۲ براي تبديل محدوده ميدان مشق به قطب تاريخي - فرهنگي تهران، بيان مي‌کند: اين مصوبه را در هيات دولت به تصويب رسيد، اما هيچ‌گاه اجرايي نشد. قرار بود همه بناهاي تاريخي در محدوده خيابان‌هاي امام خميني (ره)، سي‌تير، فردوسي، سرهنگ سخايي عملکرد موزه‌اي فرهنگي پيدا کنند و بنياد فرهنگي در مرکز تهران ايجاد شود، پروژه‌اي که هيچ‌گاه به تصويب نرسيد.
 
نه تنها مصوبه ميدان مشق را اجرائي نکردند، بلکه وزارت امور خارجه ساختمان شهرباني را خريد و در آن مستقر شد
 
او بيان مي‌کند: نه تنها در طول اين سال‌ها، مصوبه اجرائي نشد، بلکه ساختمان شهرباني نيز توسط وزارت امور خارجه خريداري و از بُعد امنيتي اين منطقه با مسائل بيشتري روبرو شده است. اميدواريم روزي مديريت تهران و مديريت‌هاي کلان ديگر در اين کلان شهر به دردِ تهران برسند و آن را از اين معضل بزرگ رها کنند.
 
مصوبه ساماندهي ميدان مشق چه بود؟
 
سال ۱۳۸۲ نخستين حرف‌ها درباره‌ي سامان‌دهي محوطه‌اي که يک عمر تاريخ را در خود دارد، مطرح شد. هيئت دولت در آن سال، طرح «سامان‌دهي ميدان مشق» و تبديل آن به قطب تاريخي - فرهنگي تهران آن هم در قالب طرح گسترش موزه‌ي ملي را به تصويب رساند و بلافاصله طرح مطالعاتي آن توسط کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌ دستي و گردشگري تهيه و به دولت ارائه شد.
 
طرحي که با استناد به اصل ۱۳۸ قانون اساسي و به‌منظور نگهداري صحيح از آثار تاريخي محوطه، همه‌ي نهادهاي دولتي مستقر در ميدان مشق بين خيابان‌هاي امام خميني، فردوسي، سي تير و سرهنگ سخايي را موظف کرد تا ساختمان‌هاي خود را براي گسترش موزه‌ي ملي به اين موزه واگذار کنند، تا حضور نيروهاي فرهنگي و ايجاد فضاهاي پيوسته‌ي فرهنگي - آموزشي مانند دانشگاه هنر، جايگزين فضاهاي نظامي موجود در اين محوطه‌ي تاريخي شود.
 
شايد اگر در طول دست‌کم۱۵ سال گذشته فکري براي اجرائي شدن اين مصوبه مي‌شد و دستگاه‌هاي مديريتي از قلب بافت تاريخي تهران دور مي‌شدند، شايد امروز نه تنها اين مجموعه به عنوان بافت تاريحي فرهنگي تهران مي توانست قدم‌هاي بزگتري براي جذب گردشگر بردارد، بلکه با اين مشکلات نيز مواجه نبود.
 
هر چند خيابان‌هاي سي تير، خيابان‌هاي ناصرخسرو، مروي يا سپه در طول يکي دو سال گذشته با سنگفرش شدن قدم‌هايي را براي جذب گردشگر برداشته‌اند، اما قطعا اجرائي شدن مصوبه «ساماندهي ميدان مشق» و تبديل اين منطقه به قطب موزه و فرهنگ تهران نقش بيشتري خواهد داشت.

منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • سر در باغ ملي

    سردر باغ ملي، از بناهاي به جا مانده از دوره قاجار است که در سال‌هاي ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ توسط جعفرخان کاشاني احداث شده‌است. اين بنا در خيابان سپه سابق (امام خميني فعلي) واقع شده است.

    0 دیدگاه 10675 بازدید


تگ ها