City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

استفاده از مونوپاد در موزه‌ها ممنوع نيست (1396/05/02)

«گرفتن سلفي با مونوپاد در موزه‌ها در صورتي که آسيبي به آثار تاريخي وارد نکند، تبليغ و معرفي بناهاي تاريخي را به دنبال دارد، بنابراين استفاده از اين وسيله در همه‌ي موزه‌ها و بناهاي تاريخي مجاز است.»
استفاده از مونوپاد در موزه‌ها ممنوع نيست

به گزارش بزنيم بيرون ، «محمدرضا کارگر» در واکنش به انتشار برخي مطالب در رابطه با ممنوعيت استفاده از مونوپاد (خويش‌انداز) در موزه‌ها و بناهاي تاريخي اعلام کرد: گردشگران در بازديد از بناها و خانه‌هاي تاريخ مي‌توانند از مونوپاد براي گرفتن عکس سلفي در بناهاي تاريخي استفاده کنند. اين اقدام يک معرفي براي بناهاي تاريخي کشور محسوب مي‌شود.

 
او با بيان اين‌که تا امروز اداره کل موزه‌ها، هيچ مصوبه يا بخش‌نامه‌اي مبني بر استفاده از مونوپاد براي گرفتن عکس سلفي در موزه‌ها و بناهاي تاريخي صادر نکرده، بيان کرد: ما موافق استفاده کردن هستيم، مردم مي‌توانند از اين وسيله استفاده کنند. اگر هر موزه‌اي قصد ممنوع کردن اين اقدام را دارد، بايد نخست با ما مکاتبه کند و با ذکر پيشنهاد خود و بيان دلايل منطقي خواسته خود را مطرح کند.
 
وي تأکيد کرد: معتقدم چنين اقدامي تبعاتي را به دنبال دارد. اگر افراد در حين استفاده از مونوپاد به آثار موزه‌اي لطمه وارد نکنند و باعث وارد شدن آسيب به آن‌ها نشوند، با توجه به اينکه قطعا عکس‌هاي سلفي امروز در فضاهاي مجازي و صفحه‌هاي شخصي اينترنتي افراد استفاده مي‌شود، اين اقدام خود مي‌توانند باعث معرفي بناهاي تاريخي باشد. مانند اين که گردشگر در تخت‌جمشيد عکس بگيرند، اين عکس باعث معرفي بيشتر اين بناي تاريخي مي‌شود.
 
«کارگر» با بيان اين‌که گرفتن عکس سلفي اصولا با دوربين‌هايي انجام مي‌شود که ضرري براي آثار تاريخي ندارد، ادامه داد: مگر اين‌که اين‌کار باعث ترافيک در ديدن آثار يا خطر برخورد با اشياء باشد يا از فلش استفاده شود، که براي برطرف کردن اين مشکلات نيز مي‌توانيم تهميداتي بينديشيم، اما ماهيتا نمي‌توانيم اين اتفاق را ممنوع کنيم.
 
مدير اداره کل موزه‌هاي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تأکيد کرد: تا زماني که اين موضوع به تأييد معاونت ميراث‌فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و اداره کل موزه‌ها نرسد، با توجه به اين‌که تاکنون به عنوان مشکل از سوي موزه‌ها، مطرح نشده است، آن بايد نخست در شوراي کارشناسي مطرح شود، چون هيچ مصوبه‌اي در اين زمينه نداريم.

منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها