City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

فعاليت ۲۰۰ هزار خانه‌ غيرمجازِ گردشگري در کشور (1396/05/03)

«تا کنون بيش از ۲۰۰ هزار خانه و آپارتمان غيرمجاز در سراسر کشور شناسايي شده‌اند که بدون مجوز درحال خدمات‌دهي به گردشگران هستند.»
فعاليت ۲۰۰ هزار خانه‌ غيرمجازِ گردشگري در کشور

به گزارش بزنيم بيرون ، اين آماري است که معاونت گردشگري در جريان ساماندهي خانه‌هاي استيجاري به آن رسيده و رحماني موحد - معاون پيشين گردشگري - در واپسين روزهاي کاري‌اش آن را به ايسنا اعلام کرده است.

 واژه «خانه هاي استيجاري» بيشتر از يک دهه قبل رسما وارد ادبيات خدمات گردشگري ايران شد، هرچند پيش از آن، اين واژه با اصطلاح «ويلاهاي اجاره‌اي» ميان عامه مردم شناخته شده بود، اما در قوانين و دستورالعمل‌ها نه تنها جايگاهي رسمي نداشت، بلکه عمل متخلفانه نيز محسوب مي‌شد تا اين که در سال ۱۳۸۶، «جمشيد حمزه‌زاده» - مديرکل برنامه‌ريزي و توسعه گردشگري داخلي وقت در سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري - از تدوين دستورالعمل «منازل استيجاري» خبر داد.  
 
طرحي که از استان هاي پُر مسافري چون مازندران، گلستان، گيلان، اردبيل، خراسان رضوي و قم آغاز شد و بعد از يک دهه ويروس آن به همه کشور تسري پيدا کرد تا آنجا که حالا، صداي اعتراض تدوين‌کنندگان اوليه آن را نيز بلند کرده است.
 
«حمزه‌زاده» که حالا خودش به جمع هتلداران کشور پيوسته و نسبت به گسترش خانه‌هاي استيجاري معترض است، مي‌گويد: «قرار بود اين طرح در شش استان پُرگردشگر از جمله مازندران، گيلان و گرگان، قم، خراسان رضوي و فارس آن هم در زمان پيک اجرا شود، اما بعدها فراگير شد و مشکلاتي را بوجود آورد. اکنون بسياري از آنها مي‌توانند به هتل آپارتمان تبديل شوند، اما برخي از اين خانه‌مسافرها غيراستاندارد هستند و سازمان ميراث فرهنگي به خانه‌اي مجوز داده که از نظر ايمني صفر است. »
 
بيشتر هتلداران، کاهش ظرفيت اِشغال در اقامتگاه هاي رسمي کشور بويژه هتل‌ها را ناشي از گسترش خانه‌هاي استيجاري مي‌دانند، خانه‌هايي که در تاريخ ۰۴ /۰۶/ ۱۳۹۴ با مصوبه هيات وزيران به پيشنهاد نامه سازمان ميراث فرهنگي صنايع‌دستي و گردشگري در زمستان ۹۳ و به استناد اصل يکصد و سي و هشتم قانون اساسي مبني بر اصلاحيه آيين‌نامه «ايجاد، اصلاح، تکميل درجه‌بندي و نرخ‌گذاري تاسيسات گردشگري»، به عنوان تاسيسات گردشگري همچون هتل و مسافرخانه رسميت پيدا کرد.
 
توجيه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي هويت بخشي به خانه مسافرها که رقيب آزاردهنده هتل‌ها شده‌اند، «ارزان سازي سفر»، «همه زماني» و «همه مکاني کردن سفر»، «ايجاد تنوع در واحدهاي اقامتي»، «امکان انتخاب واحد اقامتي بر اساس سلايق و فرهنگ‌هاي متنوع»، «امکان ايجاد امنيت و آرامش خاطر مسافران»، «يکسان‌سازي و يکپارچگي طرح در کشور»، «حذف واحدهاي فاقد شرايط اسکان مسافران» و«دسترسي آسان و الکترونيکي به انجام رزرو در واحدهاي واجد شرايط» بوده است.
 
سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خانه مسافرها را مکاني مستقل تعريف کرده که مالکيت خصوصي دارند و براساس ويژگي‌هاي اقليمي هر استان از اين سازمان مجوز اقامت گردشگران داخلي و خارجي را دريافت مي‌کنند. طبق اين دستورالعمل هر واحد از اين خانه ها بايد پروانه مستقل داشته باشد، حتي اگر مجموعه آپارتماني قرار باشد. در قسمت بيروني ساختمان نيز بايد تابلويي نصب شود که هويت قانوني و رسمي اين اقامتگاه را نشان دهد. تعرفه قيمت گذاري اقامت مسافر در خانه هاي مسافر نيز براساس نظر صاحبخانه با تائيد اداره کل استان تعيين مي شود.
 
اين سازمان صراحتا در دستورالعمل مربوط به اين خانه مسافرها اعلام کرده؛ «خانه کاشانه ها، خانه هاي مسافر، خانه هاي استيجاري، يا مکان هاي اقامتي بدون مجوز در تاييد سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نبوده و به دليل فعاليت غيرقانوني در صورت مشاهده برخورد خواهد شد. »
 
با اين حال هتلداران به عنوان معترضان اصلي اين اقامتگاه ها معتقدند؛ در تمام اين سال ها که خانه هاي استيجاري رشد قارچ گونه اي داشته اند، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نظارت و برخورد اصولي با خانه هاي استجاري غيرمجاز نداشته است و آن ها بدون نظارت و پرداخت ماليات، درحال پذيرش مسافر و حتي گردشگر خارجي هستند.
 
طبق اعلام اين سازمان، در جريان ساماندهي خانه هاي اجاره اي که به خدمت گردشگري درآمده اند، ۲۰۰ هزار خانه استجاري، شناسايي شده است که بدون هيچ مجوزي درحال فعاليتند و آنچنان که رحماني موحد ـ معاون پيشين اين سازمان ـ به ايسنا گفته؛ کمتر از دو هزار واحد از مجموع خانه هاي اجاره اي، با مجوز و قانوني فعاليت مي کنند که اطلاعات آن ها نيز در سامانه خانه‌مسافر ثبت شده است.
 
سامانه‌اي که تا همين يکي دو ماه پيش ناقص بود و مدت کوتاهي است که بخش رزروِ آن فعال شده و مي‌توان به صورت مجازي پس از دريافت اطلاعات مربوط به ظرفيت خواب، نرخ و مشاهده تصاوير اين اقامتگاه‌ها براي رزرو اينترنتي آنها اقدام کرد. اين سامانه نماد اعتماد الکترونيکي هم دارد، همان نشاني که اخيرا برخي وب‌سايت‌هاي گردشگري به علت نداشتن آن، پلمپ شده‌اند.

منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها