City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سايه سنگين برج‌سازي روي خانه قاجاري رهنما (1396/06/11)

مالک خانه قاجاري «رهنما» از ميراث فرهنگي درخواست کرده سنگ يادبود ثبت ملي اين خانه از سردر خانه‌ي تاريخي‌اش برداشته شود، اين خانه‌ تاريخي زيرسايه‌ برج‌هاي آسمان‌خراش محو شده است.
سايه سنگين برج‌سازي روي خانه قاجاري رهنما

خانه رهنما سال ۸۲ در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد و ۱۵ سال بعد، پس از بالا رفتن برج‌هاي مسکوني اطراف اين خانه‌ي تاريخي، حريم آن نيز تعيين شد، با اين وجود شرايط تغييري نکردند و برج‌هاي مسکوني نه در چند ده متري آن، که ديگر در حريم درجه يک اين بناي تاريخي در حال ساخت‌وسازند و گويا هيچ قانوني جلودارشان نيست.

در حدود سه سال قبل نخست دو خانه‌باغ قديمي در اطراف خانه قاجاري «رهنما» در تهران تخريب شد، در ادامه حريم اين خانه از دو ضلع شمالي و غربي در دو سال قبل مخدوش شد، تا اين که انتشار خبر اين وضعيت از سوي رسانه‌ها در قدم نخست ميراث‌فرهنگي را وارد ميدان کرد و موفق شد براي مدتي ساخت‌وساز در ضلع شمالي خانه را متوقف کند، اما پس از مدتي با آغاز به کار ساخت‌وساز در ضلع غربي خانه رهنما، ساختمانِ در دست احداث ضلع شمالي نيز کار خود را از سر گرفت و بازديدهاي مکرر مسئولان شهري و ميراثي از خانه و نامه‌نگاري‌ها به قول همين مسئولان هيچ فايده‌اي نداشت.

تا امروز که برجِ در حال ساخت در ضلع غربي خانه که درست ديوار به ديوار خانه در حال بالارفتن است و چاهِ موتور آبِ خانه را از کار انداخته و بخشي از ديوار خانه را تخريب کرده، هيچ قدم مثبتي براي اين خانه برداشته نشده است.

ساخت برج مسکوني ديوار به ديوار خانه رهنما

شکوفه شهيدي، از ساکنان اين خانه‌ي تاريخي در گفت‌وگو با ايسنا با يادآوري نامه‌نگاري‌ها و پيگيرهايي که او و فريده رهنما –مالک خانه- براي نجات اين بناي تاريخي داشته‌اند، از آخرين نامه‌ي خود مي‌گويد که در روزهاي پاياني حضور زهرا احمدي‌پور در سازمان ميراث فرهنگي به وي نوشته، و از او خواسته‌اند تا دست‌کم سنگ‌نوشته ثبت ملي و شماره ثبت اين خانه‌ي قاجاري از سر در خانه برداشته شود.

او با اشاره به شماره‌ي اين نامه در دبيرخانه سازمان ميراث‌فرهنگي (۹۶/۱۴۳۴۵) بيان مي‌کند: از رئيس سابق سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خواهش کرديم «با توجه به برج‌سازي‌هايي که در حريم «خانه رهنما» در حال انجام است لطفا دستور بدهيد "سنگ يادبود ميراث را از روي اين خانه بردارند تا بيش از اين موجب وهن آن سازمان و سنگ پاي مالکان اين خانه براي فرار از دست برج‌سازان نشود." به مصداق از طلا گشتن پشيمان گشته‌ايم، مرحمت فرموده ما را مس کنيد.»

وي همچنين در نامه‌ي خود از وجود سوابق نامه‌نگاري‌هاي مالک اين خانه به اداره کل ميراث فرهنگي استان تهران نزد مديرکل اين اداره کل خبر مي‌دهد و مي‌گويد: معتقدم اگر آن‌ها مي‌خواستند کاري انجام دهند، تا امروز انجام داده بودند.

با وجود تغيير رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، ساکنان خانه قاجاري «رهنما» تاکيد مي‌کنند که هنوز منتظر پاسخِ نامه خود از سوي مسئولان ميراث فرهنگي هستند.

ساخت برج مسکوني در ضلع شمالي خانه رهنما

به گزارش ايسنا، خانه‌ي تاريخي رهنما از معدود خانه‌ باغ‌هاي تاريخي قرار گرفته در منطقه‌ي شمال تهران است که مالکان آن تا مدتي پيش با افتخار از ثبت ملي اين بنا و حفاظت از اين خانه‌ي تاريخي صحبت مي‌کردند، اما از حدود دو سال قبل با تخريب خانه‌ باغ‌هاي قديمي در منطقه‌ نياوران و به‌خصوص خانه‌هاي قرار گرفته در اطراف اين بناي تاريخي برج‌سازي شدت گرفت، به حدي که در حال حاضر به جز ضلع شرقي خانه که بناي تاريخي و ثبت ملي شده «ويلاي نمازي» قرار دارد، سه ضلع ديگر خانه برج‌هاي مسکوني ساخته مي‌شوند و شهرداري منطقه حتي در اعتراض ميراث فرهنگي و احمد حکيمي‌پور، رئيس سابق کميته ميراث فرهنگي شوراي شهر تهران نسبت به اين ساخت و سازها هيچ عکس‌العملي نداشت.

به گونه‌اي که او ۱۶ آذر سال پيش و زماني که در شوراي شهر بود، در بازديد از خانه‌ي رهنما و وضعيت اين بناي تاريخي اعلام کرد: «سازمان ميراث فرهنگي استان تهران از عدم رعايت حريم اين بناي تاريخي گلايه دارد و نسبت به اين موضوع شکايت حقوقي کرده است. متاسفانه علي‌رغم تعهدات براي مرمت و احيا خانه باغ رهنما اين خانه ميراثي همچنان در معرض تخريب قرار دارد و طي تذکر جدي از شهرداري و سازمان ميراث فرهنگي مي‌خواهم که در خصوص عدم حفظ حريم بناهاي ميراثي توضيح دهند»

اما جالب اينکه احمد حکيمي‌پور، رييس سابق کميسيون ميراث فرهنگي شوراي شهر در ۳۱ ارديبهشت امسال و در پاسخ به پيگيري‌هاي خبرنگار ايسنا، در تلاش‌هايي که براي جلوگيري از ادامه اين دو ساخت و ساز انجام مي‌داد، گفت: «ما نگران باغ هستيم، ساختمان را ول کنيد. شهردار که ديگر سراغش نيامد. نامه زديم به منطقه، چه کار کردند؟ ما نگران داخل باغ هستيم که آن را تخريب نکنند.»

و به دنبال اين بي‌توجهي‌ها، گاهي ابزار و مصالح ساختمان‌هاي در دست ساخت به درون خانه نيز پرت مي‌شوند، تا در کنار مخدوش شدن حريم برج، به مرور عرصه‌ي اين خانه‌ي تاريخي را متعلق به خود کنند.

از سوي ديگر بارديگر فصل بارش رحمت الهي در راه است و مانند هر سال با هربار بارش، همه‌ي آب اين منطقه به سيل تبديل شده و به سمت اين خانه‌ي قاجاري سرازير مي‌شوند و به مرور بدنه‌ي قديمي خانه‌هاي بيش از ۱۰۰ ساله «رهنما» در يکي از معدود باغ‌هاي قديمي ايراني در منطقه نياوران به مرور سست شده و تخريب شود.

 

گزارش از سميه ايمانيان

ساخت برج در بخش شمالي خانه رهنما - 11 شهريور 96
بي‌نتيجه ماندن تلاش حکيمي‌پور براي ساخت اين
برج مسکوني در ضلع غربي خانه رهنما
11 شهريور 96
ساخت برج مسکوني در شلع غربي خانه رهنما - 11 شهريور 96
خانه قاجاري رهنما در محاصره برج‌سازان در آغاز کار ساخت‌و سازها
روانه شدن سيل در خانه قاجاري رهنما

منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • خانه رهنما

    خانه رهنما يکي از خانه هاي تاريخي شهر تهران است که قدمت آن به دوره قاجاريه باز مي گرد. اين اثر هم اکنون در محله ميدان تجريش تهران واقع شده و  در تاريخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۲۸۱ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

    0 دیدگاه 42478 بازدید


تگ ها