City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

فروش هشت ميلياردي در بزرگترين رخداد صنايع دستي (1396/06/27)

مديرکل صادرات معاونت صنايع دستي کشور اعلام کرد: در بيست‌وهشتمين نمايشگاه صنايع دستي که اول تا هفتم شهريورماه برگزار شد، بيش از هشت ميليارد تومان فروش و ثبت سفارش داشتيم. به عبارتي، امسال فروش نمايشگاه، ۱۰ برابر افزايش يافت.
 فروش هشت ميلياردي در بزرگترين رخداد صنايع دستي

به گزارش بزنيم بيرون ، در مراسم معرفي برگزيدگان بيست‌وهشتمين نمايشگاه صنايع دستي که صبح امروز (دوشنبه، ۲۷ شهريورماه) در سالن فجر سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري برگزار شد، پويا محموديان - مديرکل صادرات معاونت صنايع دستي کشور - اظهار کرد: برگزيدگان اين دوره از نمايشگاه مي‌توانند براي شرکت در نمايشگاه‌هاي آينده، شش متر از يک غرفه ۱۲ متري را به‌صورت رايگان دريافت کنند. همچنين هشت نفر برتر حوزه فروش مي‌توانند در نمايشگاه‌هاي خارجي، غرفه رايگان داشته باشند. اولين نمايشگاه خارجي ما در نوامبر در کشور کره جنوبي برگزار مي‌شود.

دبير بيست‌وهشتمين نمايشگاه ملي صنايع دستي ادامه داد: سعي کرديم در راستاي رضايت و شادي صنعتگران فعاليت کنيم و خدا را شکر که نمايشگاه باکيفيتي برگزار شد و در اين دوره، با ۹۵ درصد رشد نسبت به سال قبل، ثبت سفارش‌ داشتيم. اين موضوع نشان مي‌دهد که ما با يک نمايشگاه تجاري مواجه هستيم.

شاخصه‌هاي موثر در بالا بودن سطح نمايشگاه صنايع دستي

بهمن نامورمطلق - معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي کشور - نيز در اين مراسم اظهار کرد: بيست‌وهشتمين دوره نمايشگاه صنايع دستي نسبت به نمايشگاه‌هاي قبل، سطح بالايي داشت و چند شاخصه براي خوب بودن در اين دوره از نمايشگاه‌ها وجود داشت. ما در حال نزديک شدن به استانداردهاي جهاني هستيم، به همين دليل، غرفه‌آرايي‌ها نسبت به سال‌هاي گذشته بهتر شده بود.

او ادامه داد:‌ جوان شدن هنرمندان صنايع دستي يکي ديگر از شاخص‌هاي اين دوره از نمايشگاه بود. بخشي از هنرمندان ما جوانان خوش‌فکري هستند که با خود، نسل جديدي از صنايع دستي را آورده‌اند. از طرفي، هنرمندان اين دوره بازار و زبان مردم را خوب مي‌شناسند. نکته بعدي، محوري شدن و بازاري شدن صنايع دستي است، زيرا سعي مي‌کنيم صنايع دستي را از دولت جدا کنيم و منتظريم هنرمندان به مردم و بازار تکيه کنند و نه دولت، اما اين موضوع به معناي آن نيست که دولت از هنرمندان حمايت نکند.

معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي کشور گفت: حضور شرکت‌هاي بزرگ و تجاري در اين دوره از نمايشگاه، نقش موثري داشت. پيش از نمايشگاه نيز اعلام کرديم که هيأت‌هاي تجاري براي ديدن نمايشگاه حاضر مي‌شوند، اما تعداد هيأت‌هايي که آمدند، بيش از پيش‌بيني ما بود. نکته ديگر، قيمت‌گذاري محصولات بود. ما در اين دوره از نمايشگاه، کمترين مشکلات را درباره قيمت‌ها داشتيم. از طرفي، رويدادهاي گوناگوني را در دل رويداد بزرگ نمايشگاه صنايع دستي در نظر گرفته بوديم. همچنين همزماني برپايي نمايشگاه صنايع دستي با فرش، تجربه خوب ديگري براي ما بود. برخي فکر مي‌کردند، اين همنشيني و همزماني، صنايع دستي را به سايه ببرد؛ اما اين تجربه نشان داد که ما در کنار فرش به‌خوبي ديده شديم.

نامورمطلق بيان کرد: ما تا کنون روي معرفي آثار تأکيد داشتيم، اما از اين به بعد، تأکيد ما روي الگوي مصرف است و خانه ايراني که در اين دوره از نمايشگاه حضور داشت، نمونه‌اي از الگوي مصرف بود. به همين دليل، مي‌خواهيم براي نمايشگاه عيدانه هم ۱۰ خانه ايراني را با برندهاي مختلف داشته باشيم تا با سيستم و نظام فکري‌مان، چيدمان صنايع دستي در خانه ايراني عرضه شود و مخاطبان بتوانند انتخاب کنند.

او با اشاره به برپايي کلينيک طراحي در بيست‌وهشتمين نمايشگاه صنايع دستي، گفت: حضور دوستان براي طراحي و بسته‌بندي، يکي از شاخصه‌هاي مفيد اين دوره از نمايشگاه بود. همچنين بخش غرفه کودکان، با استقبال خوبي مواجه شد. ما نسبت به دولت يازدهم، افزايش ۱۰ برابري در زمينه ثبت سفارش و فروش داشتيم؛ حاصل فروش در نمايشگاه دولت دهم ۸۰۰ ميليون تومان بود که اين مبلغ در اين دوره از نمايشگاه، از هشت ميليارد تومان گذشت.

معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي کشور ادامه داد: گردش مالي ۱۵ تا ۲۰ درصدي صنايع دستي به نمايشگاه‌ها مربوط مي‌شود و ما مي‌خواهيم اين درصد را افزايش دهيم. بعد از نمايشگاه‌ها، بازارچه‌ها درصد فروش بيشتري را به خود اختصاص مي‌دهند.

نامورمطلق با بيان اين‌که بزرگترين سرمايه، خلاقيتي است که هنرمندان ما دارند، اظهار کرد: اگر اين دوره از نمايشگاه موفق شده، به‌دليل خلاقيت هنرمندان است، زيرا هنر، زندگي ما را شاداب مي‌کند. از طرفي هنر با تکرار مي‌ميرد. ما در عرصه خلاقيت زندگي مي‌کنيم. بنابراين به خلاقيت نياز داريم، زيرا امروز صحبت از طبقه و شهر خلاق است و ما مي‌خواهيم آن را در حوزه صنايع دستي توسعه دهيم. ما به‌دنبال هنرمندي هستيم که براي مردم خلق کند.

او با اشاره به اين‌که هدف معاونت صنايع دستي پيوند بيشتر هنرمند با مردم و بازار است، بيان کرد:‌ در کنار وظايف دولت، هنرمند بايد به استقلال برسد و با مردم و بازار ارتباط برقرار کند. دولت نيز سه وظيفه اصلي را برعهده دارد؛ يکي از اين وظايف، دادن تسهيلات براي توليد و تجارت، ديگري ايجاد فرصت‌هاي فروش در داخل و خارج و سومين وظيفه، ارائه حداقل حمايت‌هاي اجتماعي مانند بيمه است. ما در زمينه بيمه، موفق نبوده‌ايم و اين، بدهي ما به هنرمندان است و بايد آن را ادا کنيم.

معاون صنايع دستي و هنرهاي سنتي کشور ادامه داد: صادرات ما بيش از ۵ / ۲ برابر نسبت به چهار سال گذشته افزايش پيدا کرده است. همچنين فروش ما در اين دوره از نمايشگاه، ۱۰ برابر نسبت به سال‌هاي گذشته افزايش يافته است.

نامورمطلق به ثبت شهرهاي جهاني نيز اشاره کرد و افزود: ايران به‌عنوان نخستين کشور، بيشترين تعداد شهر و روستاهاي جهاني را دارد. به‌تازگي نيز با تأييد نماينده پنج قاره، دو شهر مريوان براي کلاش‌بافي و سيرجان براي بافت گليم شيريکي‌پيچ و همچنين روستاي کلپورگان براي سفال، ثبت جهاني شدند.

از ارائه هيچ کمکي به صنايع دستي دريغ نخواهم کرد

علي‌اصغر مونسان - رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري - نيز که با تأخير زيادي در اين مراسم حضور يافت، گفت: صنايع دستي در حوزه اشتغال، نقش بسزايي دارد و توزيع ثروت و عدالت اجتماعي را پوشش مي‌دهد. رويکرد دولت هم رويکردي مثبت نسبت به اين حوزه است. در حاشيه جلسه هيأت دولت، با آقاي ربيعي - وزير کار، رفاه و امور اجتماعي - صحبتي داشتيم و قرار است اقداماتي در زمينه اشتغال روستايي انجام دهيم.

او ادامه داد: بخش تجاري‌سازي به تقويت نياز دارد. بايد در حوزه فروش و برندسازي تلاش کنيم، زيرا فروش و برندسازي يکي از بخش‌هاي مهم و دشوار است. بايد برنامه مشخصي براي بسته‌بندي داشته باشيم و آثار هنري را به‌صورت فله‌اي عرضه نکنيم. تلاش مي‌کنيم فضاي منسجم صنايع دستي را در سازمان داشته باشيم و من از ارائه هيچ کمکي به صنايع دستي دريغ نخواهم کرد. اميدواريم بتوانيم کمک‌هايي را از ساير بخش‌ها و دولت، براي صنايع دستي فراهم کنيم.

بايد صنايع دستي را به چرخه زندگي برگردانيم

سيدمحمد بهشتي - رئيس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري - نيز در اين مراسم گفت: ما تا قبل از صنعت مدرن، صنايع دستي را داشتيم. در زمان گذشته به صنايع دستي، صنعت مي‌گفتند، زيرا مشکلات و نيازهاي زندگي روزمره با استفاده از همين صنايع به‌شکل آسان‌تر، مطلوب‌تر و اقتصادي‌تر مي‌گذشت. همان چيزي که امروزه در حوزه صنعت انجام مي‌شود. قرار است صنعت، مشکلات زندگي ما را حل کند. آن چيزي که امروز به آن هنر مي‌گوييم، قبلا صنعت بوده است. هنر و صنعت يکي بودند و هر کدام مأموريتي برعهده داشتند که هم نياز ما را برطرف و هم فضاي زندگي را تلطيف مي‌کردند.

او ادامه داد: جدا کردن آنچه به آن صنايع دستي مي‌گوييم، از زندگي امروز، آن‌طور نيست که به شأن صنايع دستي اضافه کرديم، بلکه با اين کار، صنايع دستي را از چرخه زندگي جدا کرديم، زيرا ما به صنايع دستي، مثل ظرفي نگاه مي‌کنيم که گوشه‌اي بگذاريم و با نگاه کردن به آن، حظ بصري ببريم. اگر مي‌خواهيم آن را دوباره احيا کنيم، بايد صنايع دستي را به چرخه زندگي برگردانيم. در زمان قديم، جهيزيه دختران صنايع دستي بود، چرا امروز نبايد اين‌طور باشد؟!

بهشتي اظهار کرد: منظور من اين نيست که به الگوي دوره قاجار يا صفوي برگرديم، زيرا چنين چيزي ممکن نيست. زماني يک ظرف افشره‌خوري در شهر قزوين ديدم که در حاشيه آن، يک بيت شعر نوشته شده بود. اين موضوع نشان مي‌دهد که ما با يک ظرف هم شاعري مي‌کرديم؛ اما امروز ديگر چنين اتفاقي نمي‌افتد. صنايع دستي بايد مدعي صنعت کشور باشد نه آن‌که در حاشيه صنعت قرار گيرد.

رئيس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري در بخش ديگري از صحبت‌هايش، گفت: زماني در نيشابور، سفال درجه يک توليد مي‌کرديم، ولي با حمله مغول بسياري از صنعتگران مهاجرت کردند. برخي از آن‌ها به قصد پيدا کردن مشتري، به اسپانيا رفتند. بعد از آن، معماري اسپانيا رنگين شد و امروزه آن سفال و سراميک را به ما مي‌فروشند. روزي روزگاري هنرمندان يزدي ما کيمياگري مي‌کردند، به همين دليل بايد رقيب اسپانيا و ايتاليا در حوزه کاشي و سراميک باشيم. ما بايد در مسيري حرکت کنيم تا هرچه توليد مي‌کنيم، لطف و صفاي هنر ايراني در آن وجود داشته باشد.

ساره بيات نيز به‌عنوان سفير صنايع دستي و هنرهاي سنتي کشور، در مراسم معرفي برگزيدگان بيست‌وهشتمين نمايشگاه صنايع دستي حضور پيدا کرد و تقدير شد.

در پايان اين مراسم، برگزيدگان بيست‌وهشتمين دوره نمايشگاه صنايع دستي تقدير شدند.

هنرمند گليم‌باف گلستاني رکورددار فروش و ثبت سفارش

نيلوفر قرباني، رکورد فروش و ثبت سفارش صنايع دستي را در اين دوره از نمايشگاه به نام خود ثبت کرد و با فروش ۴۰۰ ميليون تومان و ثبت سفارش دو ميليارد و ۵۰۰ ميليون تومان از کشور آلمان، در رشته گليم‌بافي تقدير شد.

مصطفي ياهويي هنرمند فعال در رشته تراش سنگ‌هاي قيمتي و نيمه‌قيمتي نيز با ۵۴۰ ميليون تومان فروش، ۳۴۷ ميليون تومان ثبت سفارش از کشور سوئيس، مورد تقدير قرار گرفت.

مهران شيرزاده، راحله شهسواراني، حسين شاهي، سيدمهدي مشهدي، احدالله يوسفي، سمانه آهنگچي، شهين نظري، هاجر بزرگي، سميه غلامي، اعظم دهقان، علي پويا، زينت ظهيرنيا، معصومه امام‌حسني، مهدي زارعي، اميد شهردوست، داوود حيدري، آرش حيدريان، امير انوش‌فر، وحيد ملک، حميد شانس، مرضيه آقاقاسمي از ديگر هنرمندان شرکت‌کننده در اين دوره از نمايشگاه بودند که تقدير شدند.

 اداره‌هاي کل ميراث فرهنگي و صنايع دستي و گردشگري اصفهان، خراسان رضوي و گلستان، شرکت تعاوني حاميان ميراث فرهنگي (کاروان پيوند)، فروشگاه اينترنتي ديجي‌کالا، مديرعامل و رئيس هيأت مديره شرکت سهامي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي، مديرعامل شرکت ايدرو، سرپرست آموزش عالي ميراث فرهنگي و مديرعامل اتحاديه صنفي اشياي قديمي و صنايع دستي نيز از جمله تقديرشدگان اين دوره از نمايشگاه بودند.

مراسم معرفي برگزيدگان بيست‌وهشتمين دوره نمايشگاه ملي صنايع دستي در سالن فجر برگزار شد و به‌دليل کمبود جا بسياري از دعوت‌شدگان به اين مراسم به‌شکل ايستاده آن را دنبال کردند.


منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها