City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مهمترين مقاصد گردشگران ايراني (1396/06/27)

سفر ايراني‌ها به خارج از کشور هر سال افزايش مي‌يابد و هر از گاهي برخي از کشورها از اين که ايراني‌ها صنعت گردشگري کشورشان را متحول کرده‌اند ابراز خوشحالي مي‌کنند.
مهمترين مقاصد گردشگران ايراني

به گزارش بزنيم بيرون ، ايراني‌ها از سالهاي گذشته يعني درست از زماني که گردشگري مفهوم ويژه‌اي در کشور پيدا کرد، چمدان‌هاي خود را بستند و عازم سفر شدند. آن‌ها سفر خود را به کشورهايي انجام دادند که پول زيادي نمي‌خواست و دردسر زيادي هم نداشت. يکي از اين کشورها ترکيه بود. سال‌ها پيش اين کشور براي آن‌ها تنها مفهوم خروج از کشور براي پيدا کردن کار داشت. اما رفته‌رفته با سياستي که دولت ترکيه براي جذب گردشگر پيش برد، امکانات و زيرساخت‌هاي گردشگري اين کشور تکميل شد و با برداشتن ويزا، راه‌هاي ورود گردشگران را به کشور خود آسان کرد. تا جايي که اکنون مهمترين صنعت درآمدزاي ترکيه، گردشگري است.

ايراني‌ها نيز هميشه و از سال‌ها دور مهمان اين کشور بوده‌اند چون هم نزديک بود و ويزا نمي‌خواست و هم امکانات مناسبي را براي گردش آن‌ها فراهم مي‌کرد. همين شد که در طي سال‌هاي اخير تعداد پروازها به سمت ترکيه افزايش يافت و هر کسي هر زمان که مي‌خواست به استانبول مي‌رفت. حتي ريل مسافربري نيز براي آن تعريف شد و هر روز يک قطار به آنکارا مي‌رفت.

حضور گردشگران ايراني در ترکيه زياد و تاثير گذار شد اما وقتي حملات تروريستي در ترکيه بوجود آمد و يا برخي از ايراني‌ها مشاهده کردند که ماموران کمرگ ترکيه با هموطنان شان در برخي از موارد چه رفتارهايي مي‌کنند، از ميزان سفر خود به اين کشور کاستند به همين دليل بلافاصله مقامات ترکيه درصدد رفع اختلافات آمدند و درباره حملات تروريستي رسما اعلام کردند که در صنعت گردشگري آنها تاثيرگذار بوده و خواهان اين هستند که دوباره ايرانيان به کشورشان سفر کنند. هنوز هم ايراني‌هاي زيادي براي سفر ارزان و يا خريد و حتي گرفتن وقت سفارت براي کشورهايي که سفارتخانه‌اي در ايران ندارد، به ترکيه مي‌روند و هنوز هم اين کشور رتبه اول را در جذب گردشگر ايراني دارد.

تلاش عربستان براي بازپس گيري بازار سفر ايران

غير از ترکيه عربستان و عراق هم از مهمترين مقاصد ايراني‌ها هستند. عربستان هر سال ميزبان تعداد زيادي از ايراني‌هايي است که براي سفر حج و يا عمره به اين کشور مي‌روند. دولت عربستان نيز پس از اتفاقاتي که براي حجاج ايراني افتاد درصدد اين بود که دوباره تلاش خود را براي بازپس گيري بازار گردشگران ايران انجام دهد چرا که ايران اعلام کرده بود پس از فاجعه منا ايراني‌ها به حج نمي‌روند. شرايط سفر به عربستان اما در سال جاري و به واسطه برخي مذاکرات تغيير کرد.

اگرچه زماني ايران و عراق نيز با هم بر سر جنگ تحميلي اختلاف داشتند و ايراني‌ها براي سفر اين کشور را مخاطب قرار نمي‌دادند اما اکنون اين کشور به واسطه شهرهاي زيارتي نجف، کربلا و سامرا يکي از مقاصد مهم زائران ايراني‌ شده است. سفر ايرانيان در زمان اربعين به عراق و حجم مسافران اين ديار گواه اين موضوع است. ايراني‌ها حتي اگر در عراق خدمات گردشگري مناسبي هم نگيرند اما بازهم براي زيارت اين کشور را جزو مقاصد سفر خود انتخاب مي‌کنند و در ايام تعطيل به خصوص ايام مذهبي حتما آن را در فهرست قرار مي‌دهند.

غير از اين دو کشور که ايرانيان با هدف زيارت به آن سفر مي‌کنند سوريه نيز تا پيش از شرايط جنگي سال‌هاي اخير، يکي از مقاصد سفر ايراني‌ها بود که معمولا با سفر به شهر وان ترکيه ترکيب مي‌شد. اما سفر به امارات نيز به عنوان جزيره اي عربي همواره مقصد گردشگري ايراني‌ها بوده است با اين اختلاف که اگرچه اماراتي‌ها بدون ويزا به ايران مي‌آيند اما ايراني‌ها بايد براي رفتن به شهر مهم و گردشگري آن يعني دبي از ده روز قبل اقدام به گرفتن ويزا کنند.

دبي اگرچه تا چند سال پيش جذابيتي براي تفريح نداشت اما اکنون به لطف ساخت جاذبه‌هاي مصنوعي توانسته حتي گردشگران اروپايي را نيز جذب کند. با اين وجود سفر به دبي با وجود بالارفتن نرخ ارز کم کم به يکي از مقاصد گران براي ايراني‌ها تبديل خواهد شد. چون همه تفريحات آن مصنوعي بوده و شامل پرداخت هزينه‌هاي هنگفت مي‌شود.

محصلان در مالزي

اما مالزي همچنان در رده کشورهاي ارزان قيمت براي ايراني‌هاست ضمن اينکه نيازي به گرفتن ويزا ندارد و هميشه ميزبان دانشجويان بوده است. چرا که مراکز تحصيلي فراواني دارد و شرايط گرفتن بورس تحصيلي در آن نيز آسان تر از کشورهاي اروپايي است. سفر به اين کشور نيز براي والدين محصلان آسان بوده است. اما يکي ديگر از مهمترين دلايل سفر آنها اين است که تعداد مسلمانان در اين کشور کم نيست بنابراين به راحتي مي‌توان به غذاهاي حلال و يا مساجد مراجعه کرد.

پيدا کردن غذاي حلال و يا غذايي که باب ميل ايراني‌ها باشد نيز يکي ديگر از دلايل سفر مردم کشورمان به کشورهاي خارجي است. تايلند توانسته اين موضوع را به خوبي درک کند به همين دليل در تلاش است تا غذاهاي حلال خود را به ايرانيان معرفي کند آن‌ها در هر نمايشگاهي که در کشور برگزار شود، حضور مي‌يابند و تبليغات گردشگري خود را مي‌کنند حتي در نمايشگاههاي گردشگري غذاي حلال طبخ مي‌کنند تا به آنها بفهمانند که در تايلند هم مي‌توان غذاي حلال خورد و به جزاير زيباي آن سفر کرد و يا با ارزان ترين قيمت در بهترين هتلهاي آن اقامت داشت.

اين روند تا جايي پيش رفته که در ايران نهاد گردشگري تايلند ايجاد شده تا همواره سفر ايراني‌ها به اين کشور تبليغ و تسهيل شود. مدتي پيش نيز دولت تايلند براي چند ماه ويزاي اين کشور را براي ايراني‌ها لغو کرد.

لغو سفر به کشورهاي ديگر در ميزان سفر ايراني‌ها بسيار مهم است به نحوي که تا خبري مبني بر لغو رواديد با کشوري شنيده مي‌شود؛ چمدان ايرانها نيز بسته خواهد شد.

صف آرايي براي ورود به صربستان

همين چند روز پيش بود که صربستان براي ايرانيان و هندي‌ها ويزاي خود را لغو کرد و تعدادي از ايرانيان بار خود را براي سفر به اين کشور بستند اما متوجه شدند که اين اقدام از دوم سپتامبر اجرايي مي‌شود و بايد تا آن زمان صبر مي‌کردند به همين دليل يا مجبور به گرفتن ويزا شدند و يا از سفرشان منصرف. اما غير از صربستان که به عنوان بازار جديد سفر ايراني‌ها در حال شکل گيري است، مراکش نيز از سال گذشته با ايجاد خطوط پروازي جديد، به فهرست مقاصد جديد گردشگري ايراني‌ها اضافه شده است اما هنوز ويزاي خود را براي ايران‌ها لغو نکرده است ولي هند نيز در تلاش است که اگرچه مسافران ايراني زيادي دارد اما اين تعدادگردشگر را با لغو ويزاي خود افزايش دهد. 

لغو ويزا در سفر ايراني‌ها به گرجستان بسيار تاثير گذار بود چون در مدت دو سال اخير که اين اقدام عملياتي شد؛ مردم کشورمان گردشگري اين کشور را متحول کردند تا جايي که فروردين امسال سفير ايران در تفليس براساس آمارهاي ارائه شده از سوي سازمان گردشگري گرجستان اعلام کرد که سفر ايراني‌ها به اين کشور با افزايش ۴۳۸ درصدي همراه بوده است.

حتي اهانت به گردشگران ايراني در فرودگاه اين کشور نيز به سرعت با عذرخواهي مسئولان در گرجستان رو به رو شد تا مبادا اين بازار از کشورشان گرفته شود.

اما نزديکي فرهنگ ميان گرجي‌ها و ايراني‌ها نيز در ميزان سفر آنها به اين کشور بي تاثير نيست. غذاها و برخي از آداب و رسوم مشترک بين دو کشور موجب حس خوشايند سفر به چنين کشوري مي‌شود.

همسايگان خوشبخت! 

اما اين همه دليل سفر به يک کشور نيست. بلکه ميزان پروازهاي مستقيم از ايران به کشور ديگر و يا باز شدن راه‌هاي سفر به آن در ميزان سفر ايراني‌ها بسيار تاثير گذار است. روسيه اين راه را باز کرده و سالانه پذيراي گردشگران زيادي است اما به دليل سرماي زياد در اين کشور هنوز نتوانسته در فصل سرد سال گردشگري را به سمت خود جذب کند چون ايراني‌ها سرماي زياد را به خصوص در زمان سفر نمي‌پسندند. با اين وجود مسکو و سنت پترزبورگ از وجود ايراني‌ها سود زياد برده‌اند و روسيه اکنون در حال تبليغ براي سفر به شهر سوچي است و در اقدام بعدي ويزا را براي گروه‌هاي توريستي و تجار لغو کرده است.

کشورهايي مانند هند، ارمنستان، آذربايجان نيز از محل ورود گردشگران ايراني سودهاي زيادي کرده اند ارمنستان و آذربايجان مقصد خيلي از ايرانيان است. به نحوي که براي سفر به اين کشورها با اتوبوس‌هاي مسافربري ارزان قيمت هر روز مسير وجود دارد.

اما غير از کشورهايي که فاصله زيادي با ايران ندارند کشوري مانند آلمان و يا کانادا نيز از کنار حضور ايراني‌ها به سودها رسيده اند چون ايرانيان زيادي در آلمان و کانادا زندگي مي‌کنند که در مسير رفت وآمد به ايران هستند و يا خانواده آنها به سبب حضور اقوام خود به اين کشورها مي‌روند و مي‌آيند.

چقدر براي صنعت گردشگري همسايه‌ها هزينه مي‌کنيم؟

ايراني‌ها بابت سفرشان به اين کشورها هزينه زيادي را از کشورمان خارج مي‌کنند هر چند که سفر به برخي از آنها در برابر هزينه سفرشان به برخي از شهرها و جزاير ايران کمتر باشد اما اين خروج ارز درحالي صورت مي‌گيرد که بسياري از اين کشورها توريست به ايران نمي‌فرستند.

عبدالرضا مهاجري‌نژاد، مديرکل دفتر برنامه ريزي و حمايت از توسعه معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي اعلام کرده است که ۹ ميليون و ۱۹۶ هزار و ۱۴۰ نفر در سال گذشته از ايران به کشورهايي مانند ترکيه، عراق، امارات، جمهوري آذربايجان، ارمنستان، گرجستان، آلمان و عربستان سفر کرده‌اند. در پنج ماه نخست امسال نيز سه ميليون و ۴۷۴ هزار و ۶۹۲ نفر از ايران خارج شده‌اند که اين تعداد در مدت زمان مشابه سال گذشته، ۲ ميليون و ۸۷۵ هزار و ۲۰۳ نفر بوده است.

با وجود آمار زياد سفر ايراني‌ها اين پرسش وجود دارد که ايراني‌ها چقدر در سفرهاي خارجي خود هزينه مي‌کنند؟ و يا در حقيقت آن‌ها چقدر ارز به کشورهاي ديگر مي‌برند؟ مرکز آمار ايران سال گذشته در يک گزارش اعلام کرد که در فصل بهار ۹۳ بيش از ۸۸۶ هزار و ۶۳۷ سفر خارجي انجام شده که در جريان اين سفرها رقمي‌معادل ۲۱۳۹ ميليارد و ۹۹۱ ميليون و ۲۰۰ هزار تومان هزينه‌کرد ايراني‌ها در سفرهاي خارجي شان بوده است.

بنابراين ايراني‌ها براي هر سفر خارجي به طورميانگين حدود ۲ ميليون و ۴۱۳ هزار و ۶۰۴ تومان هزينه  کرده بودند. اما نکته اينجاست که در بهار سال ۹۳ نرخ دلار حدود سه هزار تومان بوده است و اکنون دلار به چهار هزار تومان رسيده است. بنابراين رقمي‌ که از ميزان خروج ۹ ميليون ايراني در سال ۹۵ و هزينه کرد متوسط دو ميليون و ۴۰۰ هزار تومان بابت هر سفر خارجي به دست مي‌آيد با توجه به ميزان نرخ دلار در سال ۹۵ بسيار قابل توجه خواهد بود. شايد رقمي‌حدود ۲۱ هزار و ۶۰۰ ميليارد تومان!


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • نظر
    شنبه 01 مهر 1396

    گردشگرای ایرانی اقتصاد ترکیه رو متحول کردن توی این سالها
    حالا نوبت گرجستانه که دارن اونجا رو زیر رو می کنن ایرانی هاتگ ها