City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ماليات بر ارزش افزوده در صنعت گردشگري ماندگار شد (1396/08/09)

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تأکید کرد: مالیات بر ارزش افزوده از خدمات گردشگری به هیچ عنوان حذف نخواهد شد.

ماليات بر ارزش افزوده در صنعت گردشگري ماندگار شد

به گزارش بزنيم بيرون ، نشست جامعه هتلداران ايران با رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري درحالي پيش از ظهر سه‌شنبه (۹ آبان‌ماه) در ارگ آزادي برگزار شد که ضمن بررسي چالش‌هاي واحدهاي اقامتي به ويژه در بخش خانه‌مسافرها که بنابر گزارش‌هاي ارائه شده در اين نشست، آسيب‌هاي امنيتي و اجتماعي را به همراه داشته‌اند، پيشنهادهايي براي ساماندهي واحدهاي اقامتي و همچنين ارائه پکيج‌هاي ارزان‌قيمت ارائه شد.

 
علي‌اصغر مونسان ـ رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ـ پيش از آن‌که هتلداران به بيان چالش‌هاي اين صنعت بپردازند، يادآور شد: دولت و مجلس در حال حاضر توجه ويژه‌اي به گردشگري دارند، مخصوصا در شرايط حال حاضر اقتصادي که بخش گردشگري ميان‌بُر توسعه تلقي مي‌شود. هر چند که اين يک بحث جهاني است و نمونه آن در کشورهاي تازه استقلال يافته شمال ايران به وضوح ديده مي‌شود.
 
فقط ۳ درصد هتل‌ها ۵ ستاره هستند
 
وي سپس گفت: ما جاذبه‌هاي زيادي در گردشگري داريم، ولي همچنان در پله‌هاي پايين ايستاده‌ايم و نتوانسته‌ايم سهم‌مان را بگيريم و اين دلايل مختلفي دارد که بخشي از آن به زيرساخت اين صنعت و هتل‌ها برمي‌گردد. وضعيت هتل‌هاي ما که ظاهرا سه درصد از آن‌ها فقط پنج ستاره هستند گويا آن است که به لحاظ کيفيت استاندارد فاصله زيادي حتي با کشورهاي همسايه داريم. ما اميدواريم با کمک هتلداران در فاز نخست اين کيفيت را بالا ببريم و سازمان هم در حوزه آموزش کمک کند تا در نهايت قيمت تمام شده در اين بخش کاهش يابد.
 
تهيه قانون جامع حمايت از گردشگري
 
معاون رييس جمهور سپس از تهيه قانون جامع حمايت از گردشگري خبر داد و افزود: با تجميع قوانين پراکنده گردشگري ضمن حمايت از سرمايه‌گذاران و گردشگران مي‌توان به کاهش قيمت تمام شده خدمات و جبران کمبودها در اين صنعت کمک کرد.
 
رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سپس با تأکيد بر لزوم تقويت پروژه‌هاي محرک که در سال‌هاي گذشته کمتر به آن‌ها توجه شده است، افزود: در کشور ما آنچه بيش از همه رونق داشته گردشگري زيارتي بوده، در حالي که توريستِ گران‌قيمت از نوع تفريحي است، بنابراين بايد فضا و جاذبه‌هايي ايجاد شود تا اين نوع گردشگري نيز رونق يابد.
 
او با مصداق آوردن شهر يزد ادامه داد: يزد بسيار قشنگ است و در يونسکو هم ثبت جهاني شده، اما ميانگين اقامت در آن ۱.۳ روز است. به خاطر آنکه اين شهر جاذبه‌هاي تفريحي کمي دارد و مردم بيشتر از اين ديگر نمي‌توانند در يزد بمانند. اين معضل در تمام کشور وجود دارد. اميدواريم با اجراي پروژه‌هاي محرک گردشگري و جبران زيرساخت‌ها، دوره تحول‌گرايي را در گردشگري شاهد باشيم.
 
وي اظهار کرد: حمايت‌ها از سوي مسؤولان کشور آغاز شده و در دو ماهي که من در اين سازمان حضور داشتم تمرکزم را بر اين گذاشتم که گردشگري مثل صنعت مهم جلوه کند و ميان دستگاه‌ها جا افتد. به خاطر همين آمارهاي جهاني از اشتغال و درآمد  را ارائه مي‌دهم تا ميزان اثرگذاري آن را نشان دهم.
 
علت بدهکاري ميلياردي هتل ها
 
در ادامه اين نشست به دنبال اعتراض عبدالحميد حرمتي - عضو جامعه هتلداران ايران و رييس جامعه هتلداران استان خوزستان - درباره‌ي افزايش بدهکاري ميلياردي هتلداران با توجه به بار سنگيني که ماليات بر ارزش افزوده تحميل کرده و سبب ورشکستگي شماري از هتل‌ها شده است که مونسان متذکر شد: ماليات بر ارزش افزوده از مصرف‌کننده گرفته مي‌شود و باعث ورشکستگي هتل‌ها نخواهد شد. احتمالا شما بخشي از اين ماليات را نداده‌ايد که اکنون بدهکار شده‌ايد. اگر بابت اين ماليات جريمه مي‌شويد، يعني پرداخت نکرده‌ايد.
 
کشايي - مشاور جامعه هتلداران ايران - يادآور شد از دهه ۸۰ که ماليات بر ارزش افزوده بر خدمات اعمال شد، هتل‌ها گمان مي‌کردند مشمول اين قانون نيستند؛ براي همين پرداخت‌ها در آن سال‌ها انجام نشد و اکنون با جريمه ديرکرد همراه شده است که مونسان نيز در پاسخ به اين اظهارات گفت: اين موضوع را در صورت داشتن مستندات از طريق سازمان امور مالياتي پيگيري خواهم کرد.
 
رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در عين حال تأکيد کرد: ماليات بر ارزش افزوده قانون حاکم بر کشور است و چيزي نيست که آن را از گردشگري بتوان حذف کرد.
 
گيرِ ما، نداشتن هتل نيست
 
مونسان در ادامه اين نشست درباره درخواست هتلداران براي ظرفيت‌سنجي ساخت در شهرها با توجه به ظرفيت اشغال پايين هتل‌ها در سه سال اخير گفت:‌ در بدو ورودم به اين سازمان، احساسم اين نبود که ما هتل نداريم. آنچه گفته مي‌شد اين بود که چون هتل نداريم گردشگر به ايران نمي‌آيد؛ ولي سبقه مديريتم در کيش نشان مي‌دهد که گير کشور در کمبود يا نداشتن هتل نيست.
 
وي افزود: قبول دارم هتل‌هاي ما از سطح استاندارد جهاني برخوردار نيستند، اما با توجه به آناليز گردشگران ورودي به کشور که بيشتر زيارتي و دنبال هتل‌هاي ارزان هستند، تصريح مي‌کنم که گيرِ ما، کمبود هتل نيست؛ بلکه چالش اصلي ما کمبود پروژه‌هاي محرک گردشگري است.
 
مدارس از مسافرگيري سود نمي‌برند
 
معاون رييس جمهور در پاسخ به انتقادهاي ديگر هتلداران درباره فعاليت موازي دستگاه‌ها در اسکان مسافران به ويژه در ايام نوروز با توجه به گستره فعاليت مدارس اظهار کرد: نمي‌شود يک باره جلوي فعاليت مدارس را بگيريم. بايد طرحي را در راستاي اقناع دستگاه‌ها ارائه دهيم. ما در کيش هم اين مسئله را داشتيم. هر سال مدارس را بازسازي مي‌کرديم در حالي که هتل‌ها خالي بودند، ولي هيچ کس هم حاضر نبود قيمت‌اش را پايين آورد.
 
وي تأکيد کرد: خسارتي که به مدارس از اسکان مسافران وارد مي‌شود خيلي بيشتر از آن است که آموزش و پرورش از آن کسب درآمد کند. بنابراين نبايد فکر کرد که آموزش و پرورش با در اختيار گذاشتن مدارس در نوروز يا تابستان دنبال کسب و کار اقتصادي است.
 
مونسان به هتلداران پيشنهاد داد: پکيج ارزان اقامتي براي فرهنگي‌ها و همچنين در ايام خاص مثل نوروز و تابستان ارائه دهيد تا با وزير آموزش و پرورش تفاهم‌نامه‌اي امضا شود، شايد جلوي همين يک معضل را بگيريم.

منبع : بزنیم بیرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها