City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خونِ دلي که براي نجاتِ «تئاتر نصر» خوردند (1396/10/13)

آرزوي تئاتري‌ها براي نجات دست‌کم يکي از بناهاي تاريخي و باقي‌مانده از لاله‌زار قديم يعني «تئاتر نصر» به حقيقت پيوست و بعد از حدود ۱۵ سال، بالاخره با امضاي تفاهم‌نامه‌اي بين کميته امداد امام (ره) به عنوان مالک، جهاد دانشگاهي که سرقفلي اين بناي تاريخي را در اختيار داشت و سازمان زيباسازي شهر تهران، تملک اين بنا در اختيار سازمان زيباسازي درآمد؛ تا بعد از مرمت و بررسي‌هاي دقيقِ کارشناسي يک کاربري کاملا فرهنگي به خود بگيرد، که اين کاربري احتمالا «موزه تئاتر» خواهد بود.

خونِ دلي که براي نجاتِ «تئاتر نصر» خوردند

به گزارش بزنيم بيرون ، سرانجام بعد از به نتيجه رسيدن پيگيري‌هاي چند ماهه‌ي اين سه ضلع، پنج‌شنبه هفتم دي، محمدعلي نجفي، شهردار تهران اعلام کرد «"تئاتر نصر" شنبه به شهرداري تحويل مي‌شود» که درنهايت روز يک‌شنبه ۱۰ دي به سازمان زيباسازي شهر تهران تحويل داده شد.

 
آسيب‌شناسي "تئاتر نصر" در اولويت است
 
عيسي عليزاده، مدير عامل سابق سازمان زيباسازي يک روز  قبل از پايان کارش در اين سمت (يک‌شنبه ۱۰ دي) در جريان بازديدي از اين بنا به ايسنا توضيح داد: سازمان زيباسازي با مجوز شهرداري تهران و تامين اعتبار توسط شهرداري "تئاتر نصر" را خريداري کرد و اين بنا اکنون به سازمان زيباسازي تحويل داده شده است، بنابراين در گام نخست يک کار مطالعاتي براي ميزان آسيب ديدگي، مرمت و مقاوم سازي بنا انجام مي‌شود تا اقدامات اوليه براي جلوگيري از تخريب بيشتر صورت گيرد.
 
وي با توضيح اين نکته که انتخاب شرايط و پيمانکارِ واجد صلاحيت، از طريق تشريفات اداري انجام مي‌شود، افزود: در ادامه چند پروپوزال نيز براي کاربري مديريت شهري ارايه مي‌شود، همچنين تامين شرايط براي نوع کاربري و حوزه‌ي فعاليت منوط به مطالعه و تصميمي‌گيري‌ها در اينده نزديک است.
 
او وضعيت پيش‌آمده کنوني را براي تئاتر نصر، مناسب ارزيابي کرد و گفت: باتوجه به همکاري خوب بين کميته امداد امام خميني (ره) و جهاد دانشگاهي با مجموعه سازمان زيباسازي داشتند، اکنون اين بنا تملک شده است، اما کاربري آن قطعا، فرهنگي خواهد بود و مسلم است که کاربري تجاري، ساخت‌وساز يا تراکم براي آن وجود ندارد.
 
وي با تاکيد بر اين‌که قطعا کاربري اين بناي تاريخي به حوزه‌ي تئاتر، يا کاربري فرهنگي برمي‌گردد، ادامه داد: رسيدن به نتيجه‌اي قطعي براي دادن کاربري مناسب به اين بنا، تا بعد انجام مطالعات کامل امکان‌پذير نيست، پس از اين اقدامات مرمت اساسي کارها آغاز مي‌شود.
 
مدير عامل سابق سازمان زيباسازي با اشاره به وضعيت جوي هوا، بيان کرد: در حال حاضر بايد نخست اقدامات اضطراري براي حفاظت و مراقبت اين بنا انجام شود، تا اگر آن آسيب ديده است، گسترش پيدا نکند و پس از آن با حضور کارشناسان فني و شوراي فنيِ ميراث فرهنگي، مرمت، مقاوم‌سازي، تاسيسات و اقدامات موردِ نياز انجام مي‌دهند.
 
عليزاده با بيان اين‌که از حدود چهار - پنج ماهِ گذشته مراحل اداريِ قيمت‌گذاري و جلسات مديران حقوقي، درباره‌ي اين بناي تاريخيِ حدود ۱۴۰۰ مترمربعي برگزار شده است، همچنين گفت: مالکيت تئاتر نصر متعلق به کميته امداد و سرقفلي آن براي جهاددانشگاهي بود، با گذراندن اين پروسه‌ي زمان‌بر،  مبايعه نامه بين سه ضلع پنج‌شنبه هفتم دي امضا شد و شنبه ۱۰ دي صورت جلسه‌ي آن به سازمان زيباسازي تحويل شد.
 
 
 
ايجاد يک فضاي فرهنگي مطابق با «اتحاديه» در لاله‌زار
 
مدير عامل سابق سازمان زيباسازي، در ادامه با اشاره به اقداماتي که اين سازمان در طول چند سال گذشه براي حفاظت از بناهاي تاريخي در دستور کار داشته و اجرائي شده‌اند، گفت: اين سازمان براساس مطالعاتي قبلي و اهميت‌هاي فرهنگي موجود در شهر تهران، در دو سال گذشته دو تملک مهم در خيابان لاله‌زار انجام داد.
 
او تملک "خانه اتحاديه" را مهمترين و نخستين تملک در اين محوطه دانست و ادامه داد: از همان ابتدا هدف‌مان اين بود که مکمل خانه اتحاديه، يعني "تئاتر نصر" را که يک فضاي فرهنگي است، داشته باشيم، که اين کار با تکليف شوراي شهر تهران به شهرداري عملياتي شد.
 
عليزاده، توضيح داد: اگر در آن محور -لاله‌زار- اماکني باشد که بتوانيم تامين اعتبار انجام دهيم، گام نخست را برداشته‌ايم، اما در ادامه اگر کاربري اين بناهاا زودتر مشخص شود و آن‌ها احيا شوند، تغييراتي خوب، به خوديِ خود در محور توسط مالکان صورت مي‌گيرد.
 
او ايجاد فضاهايي مانند سالن انتظار، کافي‌شاپ و کتاب‌فروشي را در اين محورهاي فرهنگي تاريخي حايز اهميت دانست و گفت: شايد سازمان زيباسازي به تنهايي نتواند بار آن تغييرفرهنگي را به دوش بکشد، بنابراين به کمک برخي نهادهاي دولتي مثل وزارت ارشاد، سايرسازمان‌ها و نهادهاي متولي در شهرداري نياز دارد.
 
 
 
"تئاتر نصر" ويژگي‌ها منحصربفردش براي تبديل شدن به "موزه تئاتر"
 
رجبعلي خسروآبادي، مدير اداره کل ميراث فرهنگي استان تهران، نيز در اين بازديد، ترجيح داد تاريخچه‌اي از اين بناي تاريخي توضيح دهد.
 
او گفت: سالنِ تئاتر نصر، پيش از اين قسمتي از ساختمانِ "گراند هتل" بوده و امروز به صورت مجزا، بعد از ساخت "گراند هتل" کار مي‌کند، اين بنا در ضلع جنوبي ساختمان گراند هتل در چهار اشکوب ساخته شده و از طريق ورودي ضلع شرقي خود به خيابان لاله‌زار مرتبط مي‌شود .
 
وي با بيان اين‌که سالن نمايش در طبقه همکف با ظرفيت ۳۰۰ نفر  و طبقه دوم اين بناي تاريخي به عنوان اتاق نور و صدا (مشرف به سالن و صحنه نمايش) و داراي اتاق‌هاي ديگري نيز است، ادامه داد: در طبقه دوم بنا نيز پشت صحنه توسط راه پله‌اي به اين طبقه مربوط است و اتاق آهنگري در سمت چپ و سه اتاق بازيگران با يک راهرو پيچ‌دار قرار دارند.
 
به گفته‌ي او در طبقه سوم اتاق نجاري و در کنار آن يک ايوان مسقف با ديد به سمت گراند هتل قرار گرفته است و در سمت جنوب نيز دو اتاق قرار دارد. همچنين پوشش سقف طبقات مسطح و بام پوشش شيرواني دارد .
 
مدير کل ميراث فرهنگي استان تهران در ادامه درباره‌ي تزئينات اين بناي تاريخي گفت: در طبقه همکف يا همان بخش عمومي بنا، سقف‌ها داراي تزئينات آئينه‌کاري‌ است و ديوارها با ويترين‌هاي چوبي و ديوارک‌هاي چوبي تزئين شده‌اند، همچنين در قسمت‌هايي نيز گچبري‌هايي وجود دارد که آئينه‌کاري سقف با طرح‌هاي متنوع و متفاوت اجرا شده است و همچنين در اين طبقه تابلوهاي "ويتراي" در سطوح ديوارها وجود دارد.
 
او با بيان اين که بناي تاريخي "تئاتر نصر" در جبهه غربي خيابان لال‌ زار و روبه‌روي کوچه بوشهري قرار دارد، ادامه داد: اين بناي تاريخي باقي مانده از دوره‌ي قاجار هفتم مهر ۱۳۸۱ به شماره ۶۵۲۹ در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
 
 
 
ثبت ملي لاله‌زار چه شد؟
 
به گزارش ايسنا، توجه به "خانه اتحاديه" يا "تئاتر نصر" شايد بخشي از مهمترين اقداماتي باشد که اين روزها لاله‌زار نيازمند ان است، اما قطعا تمام آن نيست. بلکه محور "لاله‌زار" به عنوان يکي از قديمي‌ترين محورهاي فرهنگي – تاريخي منطقه ۱۱ تهران نيازمند توجه بيشتر و البته ثبت در فهرست آثار ملي است؛ اتفاقي که سال‌هاست از سوي ميراث فرهنگي و دفتر ثبت آثار تاريخي قول آن داده مي‌شود اما تاکنون عملي نشده است.
 
هر چند بار ديگر وجيهه قاسمي، مدير روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي استان تهران درباره‌ي آخرين اقدامات انجام شده براي ثبت ملي اين خيابانِ مهم تهران قديم که امروز بارانداز وسايل الکترونيک است، به ايسنا مي‌گويد: اقدامات براي ثبت اين محور در دست انجام است.
 
او ادامه مي‌دهد: هر چند هنوز اين خيابان در فهرست آثار ملي به ثبت نرسيده است، اما نوع رفتاري که با اين خيابان مي‌شود، دقيقا مطابق با رفتاري است که با يک خيابان يا محور ثبت شده در فهرست آثار ملي مي‌شود.
 
 
 
چرا لاله‌زار هنوز در فهرست آثار ملي ثبت نشده است
 
اين صحبت‌ها در حالي مطرح مي‌شوند که همچنان اين پرسش وجود دارد «چرا خيابان لاله‌زار ثبت ملي نشده است؟» پرسشي که سپيده سيروس‌نيا، معاون ميراث فرهنگي استان تهران در روزسينما و در زمان حذف تابلوي نام سينماها از سردر سينماهاي خيابان لاله‌زار به ايسنا اعلام کرده بود: «عملا از زماني که به عنوان معاون ميراث‌فرهنگي استان تهران وارد اين اداره کل شده‌ام، ثبت ملي محور لاله‌زار را دستور کار قرار داده‌ام، حتي تا مدتي برخي از همکاران اداره کل نيز روي آن کار کردند، ولي بايد توجه کرد که اين اقدام يک کار بسيار وسيع مي‌طلبد، چون فقط محور لاله‌زار نبايد در دستور بررسي و مطالعه قرار گيرد، نياز است تا يک بلوک از سمت شرق و يک بلوک از سمت غرب نيز در دستور کار باشد، حتي شايد بناهايي که در داخل کوچه‌ها قرار داشته‌اند، بسيار مهمتر از بناهاي قرار گرفته در داخل محور باشند.»
 
او با بيان اين‌که در گذشته يک‌سري کارها نيز انجام شدند، اما عملا به نتيجه نهايي نرسيديم، ادامه مي‌دهد: دفتر تسهيل‌گري محله‌ لاله‌زار مدتي پيش با ارائه پرونده‌هايي قصد ثبت ملي برخي از بناها در اين محدوده را داشتند، که به آن‌ها اعلام کرديم بهتر است ثبت ملي محور لاله‌زار را در دستور کار قرار دهند، از سوي ديگر تا امروز برخي کارشناسان اين دفتر، کارشناسان دفتر ثبت اداره کل ميراث فرهنگي تهران و حتي پژوهشکده فرهنگ و هنر تا اندازه‌اي روي اين پروژه کار کرده‌اند، اما هيچ کدام نتيجه نداده‌اند«.
 
از سوي ديگر اين صحبت‌ها از سوي معاون ميراث فرهنگي استان تهران در حالي مطرح مي‌شود که اواخر آبان ۱۳۹۲مسعود نصرتي، مديرکل وقت ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران براي تأييد ثبت ملي گذر فرهنگي - تاريخي لاله‌زار ابراز اميدواري کرده و گفته بود «خيابان لاله‌زار به عنوان يکي از بافت‌هاي تاريخي و هويتي شهر تهران مي‌تواند به يکي از مسيرهاي گردشگري در پايتخت تبديل شود.
 
همچنان‌که شوراي  اسلامي شهر تهران در سال‌هاي گذشته ثبت خيابان ولي عصر(عج) را با اعتبار مورد نياز مطالعه و تهيه اسناد مربوط تصويب کرد و در شوراي ثبت سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري به تاييد رساند ،انتظار داريم چنين اتفاق ارزشمندي نيز از سوي شوراي اسلامي تهران دوباره در خصوص اين محور فرهنگي - تاريخي که از اولويت هاي اول بافت تاريخي تهران است صورت پذيرد.
 
مرمت بناهاي تاريخي خيابان لاله‌زار و تغيير کاربري‌ آنها به اماکن فرهنگي و تفريحي مي‌تواند ميل به پياده روي در اين خيابان را افزايش دهد.»
 
اميدي که البته بعد از گذشت چهار سال به نظر نمي‌رسد هيچ قدمي در راه آن برداشته شده باشد.
 
البته پيش از آن و دراوايل مرداد ماه سال ۱۳۹۰ بهروز کاشف، مدير وقت بافت‌هاي تاريخي شهر تهران، در صحبت‌هايي اعلام کرده بود: برنامه‌ريزي براي ساماندهي محور لاله‌زار به عنوان يکي از قديمي‌ترين خيابان‌هاي پايتخت در دست انجام است که اميدواريم تا ماه آينده اين مرحله نيز به پايان برسد.
 
سازمان زيباسازي شهرداري تهران را نمي‌توان فقط در نقش مرمت‌گر پيرايش گر و هر چه که به تميزي ساختمان‌ها، فضاها و خانه‌هاي تاريخي ديد، با نگاهي کوتاه به پرونده‌ي اين سازمان در دو سال گذشته و ورق زدن پرونده‌ي قطور عملکرد آن و ليستِ خريد بناهاي تاريخي مانند "خانه فولادوند"، "خانه اتحاديه"، "خانه مينايي"، "خانه کاشف السلطنه"  و حالا "تئاتر نصر" و حتي راه‌اندازي دو موزه "خوشنويسي" و "مشاهير" مي‌تواند اين سازمان را از انجام چنين وظايفي مبرا کند.

منبع : خبرگزاري ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • تئاتر نصر

    تئاتر نصر مربوط به اواخر دوره قاجار است  در تاريخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۶۵۲۹ به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

    0 دیدگاه 7690 بازدید


تگ ها