City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تيغ تيز ماليات روي گردن گردشگري (1396/10/23)

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با تاکيد بر اين‌که ماليات‌ها در گردشگري خوب هدفمند نشده است، گفت: براي همين به دنبال تخفيف‌ها و معافيت‌هاي مالياتي هستيم.
تيغ تيز ماليات روي گردن گردشگري

به گزارش بزنيم بيرون ، در روزهايي که جلسه‌هاي اين سازمان با امور مالياتي براي حذف ماليات بر ارزش افزوده از بخش صادراتي گردشگري داغ شده و صاحبان خصوصي صنعت گردشگري مدام هشدار مي‌دهند؛ سفر ايران به خاطر گرفتن همين يک ماليات با گراني نامتعارفي روبه‌رو شده است و احتمال حذف ايران از مقاصد سفر برخي گردشگران خارجي وجود دارد، يکي از نمايندگان مجلس خبر داد که عمر اين قانون تمام شده و هم‌اکنون هم حذف شده است؛ خبري که هيچ يک از مسؤولان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آن را نشنيده‌اند و هيچ مقامي از وزارت اقتصاد هم تا کنون درباره‌ي آن اظهار نظر نکرده است.

 
هادي قوامي ـ نماينده مردم اسفراين ـ حدود دو هفته پيش اعلام کرد که قانون ماليات بر ارزش افزوده حذف شد. قرار بر اين بود تا اين قانون به صورت آزمايشي براي مدت پنج سال اجرايي شود که اين امر انجام شده و هم اکنون حذف شده است. اين درحالي است که مشاور مالياتي اتاق اصناف پس از آن اظهارات، از احتمال تمديد قانون آزمايشي ماليات بر ارزش افزوده فعلي براي سال آينده با وجود ايرادهاي ساختاري و ماهيتي که در سال‌هاي اجراي آزمايشي آن بروز کرده، خبر داده است.
 
علي‌اصغر مونسان ـ معاو ن رييس‌جمهور ـ نيز در اين‌باره به ايسنا گفت: حذف ماليات بر ارزش افزوده را نشنيده‌ام، اما معتقدم اخذ ماليات در گردشگري خوب هدفمند نشده است، براي همين تلاش مي‌کنيم اگر قرار است دولت محترم، تخفيف يا معافيتي قائل شود به کمک و تشويق تورهاي ورودي باشد تا رونق گردشگري را شاهد باشيم.
 
محمد محب خدايي، معاون گردشگري اين سازمان که مامور پيگيري تصيح قانون ماليات بر ارزش افزوده در گردشگري شده است و اين روزها جسله‌هاي زيادي را با سازمان امور مالياتي داشته هم خبر حذف ماليات بر ارزش افزوده و پايان اعتبار آن را نشنيده است، به ايسنا گفت: به هر حال ما جلسات کارشناسي با سازمان امور مالياتي را خيلي جدي پيگيريم، چون تاکيد بر اين است که گردشگري ورودي صادرات معکوس است. تا کنون هم نتايج و پيشرفت خوبي داشته‌ايم و سازمان امور مالياتي براي اصلاح بخش‌هايي از اين قانون مجاب شده است.
 
ماليات بر ارزش افزوده، ماليات غير مستقيمي است که مصرف‌کننده آن را به همراه بهاي خريد کالا يا خدمات مي‌پردازد وفروشنده موظف است مقدار ماليات دريافتي را به خزانه دولت واريز کند. در چند ماه گذشته بسياري از صاحبان صنعت گردشگري نسبت به گراني نامتعارفي که اين ماليات به مسافر تحميل کرده، به سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري هشدار داده‌اند.
 
ابراهيم پورفرج ـ رييس جامعه تورگردانان ايران ـ در آخرين گردهمايي تشکل‌هاي بخش خصوصي گردشگري با برخي مسؤولان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي، گردشگري، سازمان توسعه تجارت، وزارت امور خارجه و بعضي نمايندگان مجلس با اشاره به توجيه نداشتن دريافت ماليات بر ارزش افزوده در نظر شرکت‌هاي خارجي و تهديد آن‌ها به حذف مقصد ايران، گفته بود: شرکت‌هاي خارجي نسبت به اين پول اضافه که همزمان بايد به هتل، رستوران و آژانس‌هاي ايراني بدهند شاکي هستند و ما را به کلاهبرداري و سوءاستفاده از قوانين دولتي متهم مي‌کنند. يکي از شرکت‌هاي بزرگ آلماني که ۲۴ سال است به ايران گردشگر مي‌فرستد، اخطار داده اگر اين روش ادامه پيدا کند ايران را از برنامه سفر خود حذف خواهد کرد، چون معتقد است ما از آن‌ها باج مي‌گيريم
 
علي مولاورديخاني ـ رييس هيات مديره انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي قزوين ـ‌ نيز پيش از آن در جلسه‌اي که معاون گردشگري اين سازمان حضور داشت، گفته بود: گردشگري که مانند ساير صنايع و توليدي‌ها نيست که ارزش افزوده داشته باشد، ضمن اين‌که ماليات بر ارزش افزوده که روي تور محاسبه مي‌شود، قبلا در هتل، رستوران و وسايل نقليه محاسبه شده، يعني مسافري که سفر مشهد مي‌رود قبلا سه تا ۹ درصد ماليات بر ارزش افزوده پرداخت کرده، چرا بايد يک ۹ درصد ديگر به خاطر تور بدهد. ما به اين موضوع اعتراض داريم و حتما آن را از طريق نمايندگان مجلس پيگيري مي‌کنيم.
 
عبدالامير خوانساري‌نژاد ـ رييس هيات مديره انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي خوزستان ـ هم در آن جلسه تاکيد کرده بود: اين قانونِ موقتي، قيمت خدمات گردشگري را افزايش داده است؛ چه لزومي دارد که همچنان حاکم باشد.

منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها