City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تلاش ايران براي جهاني کردن کليساي «وانک» اصفهان (1396/10/27)

معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: ايران بعد از ثبت سه کليساي ارزشمند در فهرست ميراث جهاني، تلاش مي‌کند ساير کليساهاي ارامنه مانند «وانک» اصفهان را نيز به اين پرونده اضافه کند.
تلاش ايران براي جهاني کردن کليساي «وانک» اصفهان

به گزارش بزنيم بيرون ، محمدحسن طالبيان، امشب سه‌شنبه ۲۶ دي، در آئين اختتاميه نمايشگاه «ايران و ارمنستان خاطره يک سرزمين» و شب فرهنگي ارمنستان در موزه ملي ايران، گفت: اشتراکات فرهنگي ايران و ارمنستان سابقه‌اي عميق و طولاني دارد، ما فهرست بلندي از کليساهاي ارامنه داريم که سه اثر از اين ميراث ارزشمند در ميراث جهاني يونسکو به ثبت رسيده است. تلاش داريم که ساير کليساهاي مهم ارامنه مانند کليساي وانک اصفهان نيز به اين پرونده اضافه شود.

 
او بيان کرد: ما ظرفيت‌هاي زيادي براي همکاري داريم، اما بايد اراده بيشتري براي اجراي برنامه‌هاي مشترک به‌ وجود بيايد. ما آمادگي خود را در زمينه چاپ و نشر، حفاظت و مرمت، کارگاه‌هاي آموزشي، برگزاري نمايشگاه‌هاي مشترک و... بين ايران و ارمنستان اعلام مي‌کنيم.
 
وي افزود: همچنين صحبت‌هايي با هيأت ميراث‌ ناملموس يونسکو براي پرونده‌هاي مشترک انجام شده است و تهيه پرونده‌اي براي مسجد کبود ايروان و بحث مرمت آن نيز آغاز شده، اما نيازمند همکاري شهرداري ايروان هستيم، زيرا اطراف اين مسجد به‌لحاظ منظر ميراثي نيازمند سامان‌دهي است. هم به‌لحاظ سياسي و هم فرهنگي کشور در شرايط بسيار خوبي قرار دارد و همراهي سفير ايران در ارمنستان نيز در زمينه پرونده‌هاي مشترک مي‌تواند بسيار مؤثر باشد.
 
ايران و ارمنستان باز هم نمايشگاه مشترک برگزار مي‌کنند
 
او افزود: برگزاري چنين نمايشگاه‌هايي بهترين و موفق‌ترين مسير براي معرفي فرهنگ مشترک است. ميراث فرهنگي حلقه اتصال ملت‌ها و زمينه‌ساز تعاملات مؤثر و نزديکي ملت‌هاست، ما براي داشتن آينده‌اي روشن‌تر نيازمند درک و تفاهم هستيم و موزه‌ها در اين ميان نقش تأثيرگذاري دارند.
 
طالبيان با بيان اين که دو کشور همسايه ايران و ارمنستان بر اساس اين انديشه نمايشگاه مشترک را برگزار کردند، ادامه داد: اين نمايشگاه تأکيدي بر اهميت اين ميراث مشترک، گامي براي تعاملات بيشتر و تأکيدي بر ريشه‌هاي مشترک دو کشور است. معرفي اين ميراث گامي در راستاي حفظ بهتر و معرفي ميراث‌ فرهنگي به همگان است.
 
وي افزود: ‌ما باور داريم اين نمايشگاه گامي مهم در گسترش ارتباطات فرهنگي بين ايران و ارمنستان بود و توانسته هموطنان ما را با اين ميراث آشنا کند. براي گسترش اين ارتباط پويا تشکيل نمايشگاهي از آثار ايران در ارمنستان مي‌تواند بسيار مؤثر باشد، مقدمات برگزاري اين نمايشگاه در حال انجام است و اميدواريم در آينده‌اي نزديک شاهد برگزاري اين نمايشگاه باشيم.
 
مشاهير فرهنگي هيچ‌گاه آماج حملات سياسي نيستند
 
محمدرضا کارگر مديرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگي‌تاريخي سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري نيز در اين آئين گفت: ثروت‌هاي پايدار جامعه ثروت‌هاي اجتماعي هستند، ثروت‌هايي که هيچ‌گاه هيچ قدرتي قادر به از بين بردن آن‌ها نيست. مشاهير و داشته‌هاي فرهنگي ما و ارمنستان با حملات سياسي آسيب نمي‌بيند اما ديگر ثروت‌ها هميشه در معرض نابودي و تهديد هستند.
 
او با بيان اين که سازمان ميراث‌فرهنگي اين افتخار را دارد که از اين ثروت‌هاي بزرگ اجتماعي پاسداري کند، افزود: راهي که امروز تا حدودي شاهد نتايج پيمودن آن هستيم، راهي طولاني است، زيرا تغيير دادن فرهنگي نادرست در جامعه‌اي، بسيار دشوار است.
 
وي ادامه داد: در سال ۲۰۰۱ با تصويب سال "گفت‌وگوي تمدن‌ها" در سازمان ملل زماني که قرار شد داشته‌هاي فرهنگي جوامع به اشتراک گذاشته شود، بخش زيادي از جامعه اين مفهوم و اشتراک‌گذاري ثروت‌هاي فرهنگي را مذمت مي‌کرد ولي با استمرار و مقاومت بخش‌هاي مربوط به‌ويژه تلاش‌هاي معاون ميراث‌فرهنگي‌ و مدير موزه ملي شاهد اين هستيم که اين ديدگاه تغيير کرده است.
 
او اين نمايشگاه را نمونه‌اي از سفراي فرهنگي جامعه دانست و افزود: اين سفيران پيام صلح و دوستي را به‌همراه دارند، اين نمايشگاه‌ها نيز پنجره‌اي را به فرهنگ و تمدن جامعه باز مي‌کند. چنين رويدادهايي يک نياز اجتماعي است. مردم ايران و ارمنستان قطعا احساس کردند که بايد بيشتر به‌هم نزديک شوند.
 
کارگر با بيان اين‌که امروز فرهنگ‌ها نياز به اين دارند که بيشتر هم را بشناسند و انسان‌هاي کشورهاي مختلف نياز به بستري دارند که بيشتر با هم آشنا شوند، ادامه داد: ارمنستان اين دست دوستي را به سمت ما آورد. ما نيز در مقام ميزباني تلاش کرديم امانت‌دار خوبي براي داشته‌هاي فرهنگي ارمنستان باشيم. قطعا امروز ارمنستان براي ما و مردم جايگاهي دارد که پيش از نمايشگاه صاحب اين جايگاه نبود.
 
هر فعاليت و رويداد صحيح موزه‌اي يک هم‌گرايي نزديک است
 
سيد احمد محيط طباطبايي، رئيس ايکوم نيز در ادامه اين مراسم گفت: در دو دهه گذشته ايکوم محور فعاليت‌هاي خود را در همه کشورهاي دنيا حول دو مسئله اساسي قرار داده، يعني محيط‌زيست و صلح.
 
او هم‌گرايي بين گروه‌هاي اجتماعي را از مهم‌ترين فعاليت‌هاي ايکوم دانست و ادامه داد: هر فعاليت و رويداد صحيح موزه‌اي يک هم‌گرايي نزديک است که کينه‌ها را از بين مي‌برد. موزه‌ها نيز از طريق برگزاري رويدادهايي از اين دست از تمام نهادهاي فرهنگي براي رسيدن به اين مهم، مؤثرتر عمل مي‌کنند. در واقع موزه‌ها غبار فراموشي را از پيشينه فرهنگ‌ها مي‌زدايند.
 
او با بيان اين‌که ايکوم در طول سال‌هاي گذشته با همکاري موزه‌داران ايراني، موفق به عضويت موزه‌داران ارمنستان در ايکوم جهاني شده است، توضيح داد: موزه‌داران ارمنستان نخست عضو کميته ايکوم ايران شدند تا بتوانند ايکوم ارمنستان را تشکيل دهند، اين يعني همکاري بين‌موزه‌اي رخ داده است، اين هم‌گرايي خاطره‌ي مشترک امري طبيعي در تاريخ اين دو کشور است.
 
محيط طباطبايي ادامه داد: اگر فرهنگ ارمنستان را از فرهنگ ايران و فرهنگ ايران را از فرهنگ ارمنستان جدا کنيم، فرهنگ‌هايمان دچار خسران مي‌شوند.
 
به گزارش ايسنا، در پايان اين آئين؛ دو کتاب از «کتيبه‌هاي ميخي اورارتور» و «کاتالوگ نمايشگاه مشترک ايران و ارمنستان: خاطره يک سرزمين» رونمايي شدند، همچنين گروه موسيقي کُر ارمنستان سه قطعه از جمله قطعه «ايران» را اجراء کردند.

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • کليساي وانک اصفهان

    کليساي وانک يا آمنا پرکيج از کليساهاي تاريخي ارمنيان اصفهان است که در زمان شاه عباس ساخته شده ‌است که از نظر طلاکاري سقف و سطح داخل گنبد و نقاشي‌هاي تاريخي از زيباترين کليساهاي جلفاي اصفهان است.

    0 دیدگاه 450 بازدید


تگ ها