City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

فرش‌هاي ۱۰۰ ساله ملايري در کاخ گلستان (1396/11/18)

فرش‌هاي شهر ملاير با قدمت بيش از يک قرن براي نخستين‌بار در مجموعه ميراث جهاني کاخ گلستان به نمايش گذاشته مي‌شود.
فرش‌هاي ۱۰۰ ساله ملايري در کاخ گلستان

به گزارش بزنيم بيرون ، مسعود نصرتي مدير کاخ گلستان توضيح داد: مجموعه ميراث جهاني کاخ گلستان براي معرفي فرش‌هاي دوره قاجار به شکل دوره‌اي نمايشگاه‌هاي مختلفي در اين مجموعه فرهنگي و تاريخي برگزار مي‌کند، پيش از اين دو نمايشگاه «برگزيده‌اي از قاليچه‌هاي کاخ گلستان» و «فرش‌هاي باغي قاجاري» از گنجينه فرش‌هاي نفيس کاخ گلستان با طرح‌هاي مختلف برگزار شده و تا کنون ۲۶ تخته فرش و قاليچه به نمايش گذاشته شده است.

 
وي افزود: در سومين نمايشگاه فرش‌هاي کاخ گلستان که به  فرش‌هاي ملاير اختصاص دارد، ۱۷ تخته فرش که قدمت آنها به بيش از يک  قرن مي‌رسد به نمايش گذاشته مي‌شود.
 
او با اشاره به اين‌که در گنجينه اين مجموعه تاريخي سه گروه از فرش‌هاي شاخص شناسايي شده است، ادامه داد: گروه نخست مربوط به جنوب خراسان منطقه بيرجند (درخش) بوده و از نظر طرح، رنگ و ابعاد در ميان فرش‌هاي کاخ گلستان منحصر به فرد است، گروه دوم فرش‌هاي استان مرکزي شامل شهرهاي اراک، ساروق، فراهان و مشک آباد است که از نظر تنوع، تعداد و طرح‌هاي به کار رفته بي‌نظير بوده و گروه سوم نيز به فرش‌هاي ملاير اختصاص دارد که از نظر تنوع طرح و تعداد جز شاخص ترين فرش ها در ايران و دنيا محسوب مي‌شود.
 
مدير مجموعه ميراث جهاني کاخ گلستان اظهار کرد: فرش ملاير جزو فرش‌هاي بخش مرکزي ايران به شمار مي‌رود، در اين بخش مراکز قالي بافي مهمي در شهرهايي مانند همدان، اراک بخشي از بيجار و بخشي از کرمانشاه فعاليت داشتند، اين مراکز به جز کرمانشاه بيشتر به شکل روستاهايي بودند که در دوره قاجار به شهر تبديل شده است، مناطقي مانند بيجار اراک، ملاير و سنندج زماني‌که شهر شدند، بر اساس سياست رايج آن دوره هنرمندان و صنعتگراني را از شهرهاي هم جوار براي کمک به پيشرفت شهر دعوت مي‌کردند و علاوه بر آن گروه‌هاي زيادي از روستاييان و عشاير نيز به اين شهرها مي‌آوردند.
 
 
 
وي ادامه داد: سکونت اين دو گروه در شهرها باعث شد تا فرش‌هاي شاخصي با تعداد زياد توليد شود مانند فرش ملاير و ساروق که داراي نظم و ظرافت فرش‌هاي شهري بوده و از حس آزاد و غريزي فرش‌هاي روستايي و عشايري نيز بهره برده است.
 
نصرتي درباره ويژگي فرش‌هاي ملاير گفت: شهر ملاير که برخي از روستاهاي آن مانند «جوزان»، «مانيزان» و «ميشن» قدمتي تاريخي دارد با بهره‌مندي از فرهنگ اقوام کرد و لر ( لک) توانسته روي فرش‌هاي اين بخش از سرزمين ايران نقوشي بديع و با هويت با تأثيرپذيري از فرهنگ شهري خلق کنند.
 
وي ادامه داد: فرش ملاير از استحکام و درهم فشردگي فرش سنندج، نقوش گل آذين فرش‌هاي بيجار، لطافت و نرمي فرش‌هاي همدان و ساروق بهره برده است، همچنين کيفيت دروني و ذاتي فرش ملاير باعث شده تا مهر و نشان ويژه خود را داشته باشد.
 
مدير مجموعه ميراث جهاني کاخ گلستان شهر ملاير را از مراکز مهم فرش‌بافي در سبک روستايي ايران دانست و ادامه داد: قالي‌بافي آن شباهت زيادي به منطقه ساروق و اراک دارد، همچنين مراکز عمده فرش بافي آن به دو گروه روستايي شمال ملاير مانند «حسين‌آباد»، «ازندريان»، «کسب» و «ننج» که به شيوه قديمي مي‌بافتند و روستاهاي شرق و جنوب شرق ملاير که شهري‌باف بودند مانند «جوزان»، «مانيزان»، «ميشن»، «پري»، «ترسک سفلي و عليا»، «زنگنه»، «طايمه» و «بيغش» تقسيم مي شود.
 
سومين نمايشگاه فرش‌هاي کاخ گلستان از ۱۸ بهمن به مدت ۱۰ روز در عمارت چادرخانه از ساعت ۹ تا ۱۵ براي علاقمندان باز است.

منبع : بزنيم بيرون

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

  • کاخ موزه گلستان

    مجموعه کاخ گلستان، يادگاري به جاي مانده از ارگ تاريخي تهران، محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زيباترين و کهن‌ترين بناهاي پايتخت دويست ساله ايران به حساب مي‌آيد.  اين كاخ كه مجموعه اي از بناهاي گوناگون است، قديمي ترين بناي سلطنتي در شهر تهران محسوب مي شود و طي ۱۳۵ سال حاكميت سلسله قاجاريه مركز سياسي و اداري ايران بوده است. هفت پادشاه قاجار و دو شاه پهلوي در اين كاخ تاجگذاري كرده اند و تا دوره هاي اخير عموم مراسم سلطنتي در اين مكان برپا مي شده است.

    0 دیدگاه 24372 بازدید


تگ ها