City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دهمين «عقاب طلايي» به مقصد «جواهرات پارسي» وارد ايران شد (1397/01/22)

سوت دهمين قطار گردشگري «عقاب طلايي» در ايران به صدا درآمد. قطاري که پس از برجام با مسافراني از آمريکا، اروپا، اقيانوسيه و آسيا بلافاصله وارد ايران شد و با وجود ناامني‌هاي منطقه و التهابات جهان، حرکتش را به مقصد «جواهرات پارسي» هرگز متوقف نکرد.
دهمين «عقاب طلايي» به مقصد «جواهرات پارسي» وارد ايران شد

به گزارش بزنيم بيرون ، اين قطار که به «هتلي روي چرخ‌ها» معروف است و لاکچري‌ترين نوع آن در روسيه حرکت مي‌کند، حدود دو هفته پيش از مسکو راه افتاد و يک هفته قبل، از مرز سرخس به ايران وارد شد، درحاليکه تا پيش از ناامني‌هاي ترکيه و گسترش حمله‌هاي داعش در کشورهاي منطقه، مبدأ حرکت آن از بوداپستِ مجارستان بود که با گذر از روماني، بلغارستان و ترکيه از مرز رازي به ايران وارد مي‌شد.

عقاب طلايي نخستين قطار اروپايي بود که پس از چهار دهه موفق شد مجوز ورود به خاک ايران را از راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران با هماهنگي يک شرکت گردشگري ايراني‌ بگيرد. ظاهر و خدمات لوکس اين قطار که شبيه يک هتل با اتاق‌هايي داراي حمام و سرويس‌هاي بهداشتي اختصاصي بود توجه بسياري از گردشگران خارجي که تا آن زمان از امکانات در ايران اطلاعي نداشتند و نگران وجود هتل و حتي وسيله نقليه بودند، جلب و آن‌ها را متقاعد کرد که مي‌توانند بدون نگراني به ايران سفر کنند.

سال ۱۳۹۳ (۲۰۱۴) که نخستين عقاب طلايي به ايران آمد، مدير انگليسي آن گفت؛ تور جواهرات پارسي را تا يک سال بعد فروخته. قرار بود اين قطار تا سال ۲۰۱۵حدود ۹سفر ديگر به ايران داشته باشد، اما ناامني‌هاي ترکيه اوضاع را کمي تغيير داد.

از سال ۹۵برنامه حرکت اين قطار به مقصد ايران دچار تحولاتي شد، مبدأ حرکت از بوداپست به مسکو منتقل شد و مرز ورود به ايران از غرب به شرق تغيير کرد تا گردشگران سفر ايمن‌تري را تجربه کنند.

ابراهيم پورفرج ـ مجري برنامه سفر عقاب طلايي در ايران ـ گفت: جز مبدأ و مسير حرکت اين قطار، ديگر برنامه‌ها و حتي هزينه سفر با آن تغيير چنداني نداشته است، در واقع شرايط ترکيه بود که مجريان و سرمايه‌گذاران عقاب طلايي را بر آن داشت تا مبدأ حرکت را از مجارستان به روسيه تغيير دهند و قطار از مرز شرقي به ايران وارد شود.

وي افزود: اين تغييرات روي تعداد مسافران عقاب طلايي تاثير گذاشت، چون قبلا که از مجارستان حرکت مي‌کرد، در دسترس گردشگران بيشتري از اروپا و آمريکا قرار داشت و اعلام برنامه حرکت آن در اروپا تبليغ بسيار خوبي در جذب گردشگران بيشتر از جهان براي سفر به ايران بود. ما با اين قطار اساتيد دانشگاه هاروارد و استفورد آمريکا را به ايران آورديم. آن زمان بيشترين مسافران عقاب طلايي از آمريکا بودند، اما با انتقال مبدأ به روسيه اين وضعيت تا حدي تغيير کرد، هرچند مسافران عقاب طلايي هنوز هم از اروپا، استراليا و آمريکا هستند.

اين تورگردان گفت: مذاکراتي را با راه آهن جمهوري اسلامي ايران شروع کرده‌ايم تا در صورت امکانِ تردد قطارها در خط آهن ترکيه ـ ايران و ورود از مرز رازي، برنامه و مبدأ حرکت اين قطار به حالت قبل و کشور مجارستان برگردانده شود. اين تصميم در توسعه گردشگري کشور، تبليغ ايران در غرب آن هم در شرايط حاضر و جذب گردشگران بيشتر، تاثير زيادي دارد.

پورفرج ادامه داد: حرکت قطار عقاب طلايي که از سال ۱۳۹۳در ايران با اجراي سفرنامه پرطرفدار «جواهرات پارسي» آغاز شد، بدون وقفه در تمام اين سال‌ها ادامه داشت و فقط دو سال پيش به خاطر مشکلات فني که در مرز ترکمستان با تعويض «بوژي‌ها» پيش آمد، قطار روس امکان حرکت در ريل ايران را نداشت، بنابراين قطار ايراني مجهز شده‌اي جايگزين آن شد که مسافرانش در روز با اين قطار سفر مي‌کردند و هنگام شب در هتل‌ها اقامت داشتند که امسال اين مشکل برطرف شد و مسافران با همان قطار روس در ايران سفر مي‌کنند.

به گفته پورفرج، عقاب طلايي دوشنبه ۲۰فروردين ماه، نخستين گروه از مسافران‌اش را در تهران پياده کرد و با دومين گروه مسير خود را در ايران ادامه داد که در پايان به همراه مسافرانش از مرز سرخس خارج خواهد شد. اين قطار امسال دو سفر ديگر به ايران خواهد داشت.

عقاب طلايي پس از تغيير مسير، از مسکو راه مي‌افتد و با گذر از کشورهاي قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان به ايران مي‌رسد. اين قطار در يک هفته از مشهد، کرمان، يزد، اصفهان، شيراز و تهران گذر مي‌کند. در سفرنامه عقاب طلايي از شيراز، يزد، اصفهان و کرمان با عنوان جواهرات پارسي ياد شده است.


منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها