City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

اينجا دره جني؛ شبانه سفر نکنيد! (1397/01/26)

برخي از جاذبه‌هاي گردشگري به دلايل متعدد با وهم و خيال آميخته‌اند و همين بر شهرتشان افزوده مانند شکاف عميق زمين‌هاي طبس و دالان‌هاي هزارتويش که به دره جني شهرت پيدا کرده است.
اينجا دره جني؛ شبانه سفر نکنيد!

به گزارش بزنيم بيرون ، به ياد داشته باشيد هيچ گاه به فکرتان هم خطور نکند که کال جني شهرستان طبس را در شب ببينيد! اين جاذبه گردشگري در عين زيبايي‌هايي که در روز دارد اما به همان اندازه در شب ترسناک، هولناک و خطرناک است.

فاصله ۲۴کيلومتري از شهر طبس تا کال جني را بايد يا با خودروهايي که هتلها و مراکز اقامتي در شهر براي ديدن کال جني رزرو مي‌کنند طي کرد و يا اينکه با آژانس‌ها طي کرد تا گردشگران را ببرد توقف کند و دوباره برگرداند چون مسيري نيست که پر تردد باشد و خودرو در نزديکي آن زياد.

در آينده يعني وقتي که اين جاذبه گردشگري به عنوان يک ژئوسايت در پرونده ثبت جهاني ژئوپارک طبس به رسميت شناخته شد، قرار است که فکري به حال پارک خودروها شود تا ماشين‌هايي که به اين محدوده مي‌آيند عاملي براي تخريب اين محوطه نشوند. البته بايد فکري هم به حال زباله‌ها و خاکسترهايي بود که گردشگران از خود در اين منطقه به جاي مي‌گذارند.

برخي از افراد مي‌خواستند تا در اين دره بکر کافي شاپ بزنند و شايد به قول خودشان زير ساخت آن را آماده کنند حتي از اداره ميراث فرهنگي استان هم مجوزش را گرفتند اما تيم ژئوپارک مداخله کرد و اين موضوع ختم به خير شد و از ايجاد چنين فضايي که هيچ همخواني با محيط نداشت جلوگيري شد.

 

ازميغان نزديک‌ترين آبادي به کال جني

در نزديکي کال جني روستاي ازميغان قرار دارد همان روستايي که به واسطه قرار گرفتن نخل و شاليکاري برنج در کنار هم شهرت زيادي دارد در اين روستا زمينه براي جذب گردشگران در خانه‌هاي محلي نيز فراهم است. کال جني از نزديکي اين روستا شروع مي‌شود و تا شرکت شن و ماسه ادامه دارد. اين آبادي نزديک ترين زيرساخت براي گردشگران کال جني است.

 

چاهها و قنات

کال جني جايي است که شايد اگر از فاصله‌اي دور به آن نگاه شود هيچ پديده خاصي قابل رويت نيست چون اين پديده زمين شناسي مانند يک شکاف داخل زمين واقع شده است شکافي که ۹کيلومتر طول دارد.

کال در زبان طبسي‌ها به معناي دره است و اينجا را کال جني يا همان دره جني ناميده اند اما اينکه چرا از کلمه جن براي نامگذاري آن استفاده شده است به دلايل متفاوت برمي‌گردد شايد يکي از دلايل آن همين وهم و خيالات و يا شايد سنگ‌هاي عظيمي‌باشد که در دره قابل ديدن است و به دودکش جن معروف است.

 

دودکش‌هاي جني

بايد براي ديدن اين جاذبه گردشگري که ميليون‌ها سال قدمت دارد حتما با يک راه بلد و يا راهنماي گردشگري همراه شد وگرنه احتمال گير افتادن و يا ايجاد خطر و شايد سقوط در سنگ‌ها زياد باشد و يک سفر گردشگري را به خاطره اي تلخ تبديل کند.

 

فرسايش لانه زنبوري

اين جاذبه در طول ميليون‌ها سال پديد آمده است قديمي‌ترين سنگ‌هاي کال جني ۱۶۰ميليون سال قدمت دارد. باد و باران، سيل و جاذبه‌هايي سنگ‌ها و صخره‌ها و مهمتر از آن فرسايشي که آب بوجود آورده، موجب شده تا وقتي مسافري پا در اين دره مي‌گذارد با جاذبه‌هاي متفاوت و زيبايي مواجه شود. به عنوان مثال نمونه اي از فرسايش لانه زنبوري يا تافوني در اين دره قابل مشاهده است اين فرسايش باعث شده تا در روي صخره‌ها حفره‌هايي شبيه به لانه زنبور ايجاد شود. برخي ديگر از اشکال عجيب روي سنگ‌ها به دليل فرسايش باد بوجود آمده اند.

 

ايجاد قنات در ديوارهاي صخره‌اي

گاهي در ميانه راه رودي قابل ديدن است که اتفاقا آب آن قابل آشاميدن است. در سالهاي دور برخي از مردم از اين آب استفاده بهينه‌اي کرده‌اند و رد مهارت آن‌ها در اين دره قابل ديدن است. درست در ميانه اين دره مي‌توان سه يا چهار چاه آب را ديد که اتفاقا روي آن‌ها باز است مقني‌ها درون اين سنگ‌ها قنات و يا جوي آبي کنده‌اند و آبي که از اين رود مي‌گذرد را در اين کانال‌ها هدايت کرده‌اند شايد نزديک به يک و نيم کيلومتر بعد از آن وارد قنات شده و بعد وارد دشت مي‌شده است.

اين هنر مقني‌ها هنوز توسط باستان شناسان مورد پژوهش قرار نگرفته تا اطلاعات بيشتري از نحوه ايجاد قنات در داخل ديوار صخره اي به دست آورد.


منبع : مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها