City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ايران را بهتر بشناسيم؛بيش از يک صد اثر تاريخي در شهري مخفي در دل کوير (1397/01/26)

مشاور ارشد رييس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري گفت: در سرزميني زندگي مي کنيم که داراي هويت ملي مبتني بر تنوع فرهنگي است و حفظ اين تنوع فرهنگي براي حفظ هويت ملي لازم است.
ايران را بهتر بشناسيم؛بيش از يک صد اثر تاريخي در شهري مخفي در دل کوير

به گزارش بزنيم بيرون ، سيداحمد محيط طباطبايي در بازديد از شهر تاريخي نوش‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، اظهار کرد: نوش آباد مانند هر جاي ايران ارزشمند است و بيننده با مشاهده تمايزهاي اين اثر با ديگر مناطق، علاوه بر جذب شدن به آن، متوجه ارزش‌هاي اين شهر مي‌شود.

وي با تاکيد بر اينکه هر رفتاري که نشان‌دهنده به هم پيوستگي فرهنگي بين نوش آباد امروز و ديروز باشد، کار درست و شايسته اي است، تصريح کرد: با اين وجود کارها هميشه کامل و درست نيست، اما مهم اين است که امروز همه به دنبال تصحيح رفتار و امور هستند و آينده خوبي براي نوش آباد مي توان پيش بيني کرد که در توسعه اين شهر نقش مهمي خواهد داشت.

رييس ايکوم ايران در خصوص تمايزهاي نوش آباد، گفت: اخلاق و رفتار شهروندان نوش آباد متمايز از ساير مناطق ايران است و براي آنکه بروز يابد به کالبد خودش نياز دارد و بايد به کالبد خود باز گردد.

وي با بيان اينکه فضاي شهر زيرزميني نوش آباد ارزش بسيار بالايي دارد و نيازمند مطالعه و پژوهش بيشتر است، اظهار کرد: مجموعه کالبدي روي شهر همچون مسجد جامع، بازار، حمام، امامزاده و ميدانگاه، همه مجموعه اي است که در شهرهايي چون اردستان، نطنز، اشترجان و ... ديده مي شود.

 محيط طباطبايي خاطرنشان کرد: آثار تاريخي در هر شهري ديده مي شود، اما هر شهر معماري متفاوت و خاص خود را دارد و نبايد آنها را شبيه هم کرد و شبيه سازي مناطق يک انتحار است که خوشبختانه متوقف شده است. 

براساس اين گزارش شهر تاريخي نوش آباد از جمله پنج شهر کوچک گردشگري است که در شمال استان اصفهان قرار دارد. در اين شهر بيش از يک صد اثر تاريخي شناسايي شده است که مساجد جامع و امام علي (ع)، مجموعه باستاني شهر زيرزميني، قلعه سيزان، پل اسحاق آباد و آيين‌هاي کُتَل، سقاخواني و خيمه برداري اين شهر در فهرست ميراث معنوي ثبت شده است.


منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها