City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دوگانگي در دريافت عوارض استفاده از تفرجگاه «گل آخور» (1397/02/23)

آبشار «گول آخور» در 70 کيلومتري شمال غرب تبريز از جمله جاذبه هاي گردشگري است که از دوگانگي دريافت عوارض توسط دهياري و شرکت سرمايه گذار و ناکافي بودن امکانات گردشگري رنج مي برد.
دوگانگي در دريافت عوارض استفاده از تفرجگاه «گل آخور»

به گزارش بزنيم بيرون ، آبشار «گل‌آخور» از جمله جاذبه‌هاي گردشگري آذربايجان شرقي است که در حوالي روستاي گل‌آخور (گورئيل) از توابع دهستان ارزيل شهرستان ورزقان واقع شده است.

واژهٔ «گل‌آخور» در زبان ترکي آذربايجاني به معناي «گل‌ريز» مي‌باشد و اين وجه تسميه به اين دليل انتخاب شده که آب کف آلود آبشار و بوي مطبوع ناشي از برخورد آن با خاک و سنگ هاي پيرامون شبيه ريختن گل از يک ارتفاع و بوي خوش برخاسته از آن است.

آبشار زيبا و خنک «گل آخور» با بيش از 10 متر ارتفاع، از سه چشمه پرآب و خنک در ارتفاعات شمالي و مرتفع روستا، موسوم به «جله داغي» سرچشمه مي‌گيرد.

آب چشمه ها پس از عبور از داخل روستاي «گل آخور» در نهايت به آبشاري زيبا منتهي مي شود که خنکي و سرسبزي فضاي اطراف آن دوستداران جاذبه هاي گردشگري طبيعي را از فواصل دور و نزديک به خود جلب مي کند.

آبشار «گل آخور» در روزهاي آخر هفته مقصد هزاران نفر گردشگري است که از مناطق مختلف آذربايجان شرقي براي ديدن اين جاذبه آبي و ساعتي استراحت در خنکا و سايه سار درختان آرميده در اطراف آن به روستاي «گل آخور» سفر مي کنند.

هر چند در سال هاي اخير بخش خصوصي با سرمايه گذاري در اراضي مجاور آبشار «گل آخور» و ايجاد کمپ گردشگري و پارکينگ، زمينه حضور و بازديد از اين جاذبه آبي را تا حدودي تسهيل کرده است، اما مشکلاتي در اين ارتباط وجود دارد.

دوگانگي در گرفتن عوارض از گردشگران در فاصله حدود دو کيلومتر مانده به روستا، نامناسب و کم عرض بودن جاده دسترسي به روستا و نبود امکانات کافي براي راحتي گردشگران از جمله مشکلات جاذبه گردشگري آبشار « گول آخور» است.

متاسفانه دهياري روستاي «گل آخور» در آخر هفته هاي فصول گرم سال، بدون توجه به فضاي محدود جذب گردشگر، به دريافت عوارض از همه خودروهاي ورودي اقدام مي کند، بدون اينکه امکاناتي متناسب با انبوه گردشگران ورودي به روستا داشته باشد.

مشاهدات حاکي است که بسياري از خودروهاي ورودي به محدوده روستاي «گل آخور» پس از نيافتن محل لازم براي توقف خودرو و اتراق خود به بازگشت از آنجا ناگزير مي شوند، بدون اينکه عوارض دريافتي از سوي عوامل دهياري به آنان مسترد داشته شود.

سرمايه گذار شرکت «کمپينگ گردشگري آبشار گل آخور» مي گويد که از شرايط فعاليت ناراضي است و در صورت ادامه اين روند، اميدي به آينده کار خود ندارد.

عقيل ستارلو اضافه مي کند: ما حدود هشت ميليارد ريال سرمايه گذاري در قالب ايجاد آلاچيق هاي گردشگري، محل ويژه نصب چادر و توفقگاه خودرو کرده ايم، اما دوگانگي در دريافت عوارض توسط دهياري، سرمايه گذاري ما را با خطر مواجه کرده است.

وي تشريح مي کند: در حال حاضر امکان توقف 50 دستگاه خودرو در پارکينگ و حدود همين تعداد خانوار در آلاچيق ها و محل نصب چادر کمپ کنار آبشار وجود دارد.

وي با اشاره به ايجاد وسايل ابتدايي تفريح کودکان در کمپ، ساختن پله هاي دسترسي به آبشار و لوله کشي آب در محل کمپ مي گويد که دريافت عوارض در 2 کيلومتر مانده به روستا توسط دهياري کسب و کارشان را از رونق انداخته است.

ستارلو مي گويد که در صورت مناسب سازي شرايط حاضر به افزايش سرمايه تا سقف 20 ميليارد ريال تا دو سال آينده هستند.

در همين حال مشاهدات ميداني حاکي است که عوامل دهياري و شوراي اسلامي روستاي «گل آخور» در ابتداي ورودي روستا با گرفتن 30 هزار ريال عوارض به ازاي هر دستگاه خودرو، پارکينگ و استراحتگاه رايگان به مردم وعده مي دهند، اما گردشگران به هنگام ورود به کمپ گردشگري بايد براي موارد ياد شده هزينه بپردازند.

دهيار روستاي گردشگري «گل آخور» نيز مي گويد که دريافت 30 هزار ريال عوارض به ازاي هر دستگاه خودروي ورود به محدوده روستا، مصوبه شوراست و از محل آن نظافت چند باب دستشويي عمومي مستقر در روستا و نيز جمع آوري زباله انجام مي شود.

ميرکمال آل احمد با تاييد هدايت همه خودروهاي ورودي به محدوده روستا بدون در نظر گرفتن فضاي فيزيکي موجود اضافه مي کند: البته من تازه به اين مسووليت منصوب شده ام و به طور قطع پس از اين اين چنين اتفاقاتي نخواهد افتاد.

وي در عين حال از آمادگي دهياري براي گفت و گو و هم افزايي با شرکت سرمايه گذار در کمپينگ آبشار گل آخور نيز سخن مي گويد و يادآور مي شود: بايد هدف همه ارتقاي کيفيت خدمات گردشگري و تلاش براي جلب رضايت گردشگران به هنگام حضور در روستا باشد.

مديرکل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري آذربايجان شرقي با اشاره به قانوني بودن دريافت عوارض در روستاهاي هدف گردشگري مي گويد: با اين حال دريافت دو بار عوارض از گردشگران در روستاي «گل آخور»غيرقانوني و تضييع حقوق شهروندان است.

تقي کرمي اضافه مي کند: البته دريافت هر گونه عوارض از گردشگران در روستاهاي هدف گردشگري با مصوبه شوراي اسلامي روستا و تاييد فرمانداري مجاز است و اين روال بايد در همه روستاهاي هدف گردشگري طي شود.

اميد که با نظارت و رسيدگي نهادهاي مسوول، امکانات گردشگري موجود در روستاي «گل آخور» ارتقا يابد و زمينه هاي لازم براي جذب گردشگر بيشتر به اين روستاي هدف گردشگري در عين جلب رضايت آنان فراهم شود.


منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها