City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

با سفر به اروميه با دوران نخستين سکونت بشر در خاورميانه آشنا شويد (1397/03/05)

موزه باستان شناسي اروميه با 50 سال قدمت و 28 هزار اثر باستاني قابل نمايش يکي از غني ترين موزه هاي کشور به شمار مي رود و بازديدکنندگان را با سبک زندگي پيشينيان در آغاز دوره نوسنگي و نخستين سکونت بشر در خاورميانه پيوند مي دهد.
با سفر به اروميه با دوران نخستين سکونت بشر در خاورميانه آشنا شويد

به گزارش بزنيم بيرون ، در موزه باستان شناسي اروميه آثار سنگي، سفالي و فلزي متنوعي از آغاز دوره نوسنگي تا پايان دوره قاجاريه جاي گرفته است و مجموعه اي از ابزارآلات سنگي متعلق به هزاره هفتم پيش از ميلاد را که از تپه باستاني ' اهرنجان ' در سلماس و ' تپه جلبر' در نقده کشف شده را به نمايش عموم گذاشته است.

بخشي از سالن موزه به نمايش آثار دوره اسلامي از قرون اوليه اسلام تا دوره قاجار اختصاص يافته و انوع سفالينه هاي لعابدار و ظروف برنجي دوره سلجوقي، کاشي و سفالينه هاي زرين دوره ايلخاني، ظروف سفالين لعاب کاري شده قرن 6 هجري قمري همراه با سکه هاي صدراسلام تا دوره قاجار در بخش هاي ديگر موزه به نمايش گذاشته شده است.

وجود آجرهاي لعابدار سه هزار ساله و سکه هاي نقره و ظروف شيشه اي دوره ساساني از ديگر ويژگي هاي منحصر بفرد موزه تاريخي اروميه محسوب مي شود.

وجود سه کتيبه سنگي بزرگ متعلق به دوره حکمراني اورارتوها به نام ‌هاي ' استل ( کتيبه) سنگي کله شين'، ' کتيبه ماوانا' و 'کتيبه محمودآباد ' جزو اشيا بي نظير موزه بوده که به خط ميخي اورارتوئي نگاشته شده است.

نسخ نفيس اين موزه از دوران ايلخاني تا قاجار همراه با آثار خوشنويسان مشهور جهان اسلام مانند احمد نيريزي و نائيني بخش ديگري از اشياي اين گنجينه غني کشور را تشکيل مي دهد.

معاون ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي معتقد است که با توجه به تعداد بالاي اشيا تاريخي ،اين مکان فرهنگي دومين موزه غني کشور است.

حسن سپهرفر با بيان اينکه هر دوره از تاريخ اشياي منحصر به فرد خود را در اين موزه دارد، گفت: ابزار آلات استخواني و سنگي، کاشي هاي لعاب دار و آجرهاي تپه قلايچي نيز از ديگر اشيا منحصر بفرد دوره هاي صدر اسلام تا قاجار در اين موزه محسوب مي شود.

وي با تاکيد بر اينکه گردشگران از ساعت 9 تا 19 مي توانند از اين مجموعه تاريخي بازديد کنند، بيان کرد: کارشناس ميراث فرهنگي که به اين آثار آشنايي کامل دارد به عنوان راهنما در اين مکان حضور مي يابد تا اطلاعات لازم را در اختيار گردشگران قرار دهد.

به گفته وي، موزه باستان شناسي اروميه به ويژه در روزهاي پاياني هفته و تعطيلات نوروزي و تابستاني پذيراي جمعيت زيادي از گردشگران داخلي و خارجي است و يکي از پربازديدترين مراکز فرهنگي و گردشگري استان به شمار مي رود.

وي با اشاره به اينکه در فروردين ماه سال جاري يکهزار و 800 نفر از موزه باستان شناسي اروميه بازديد کردند، ادامه داد: در سال گذشته نيز هشت هزار و 200 نفر از اين مکان فرهنگي بازديد کرده بودند.

معاون گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي آذربايجان غربي نيز گفت: با هدف معرفي بيش از پيش اين گنجينه تاريخي در نوروز سال جاري روزانه بيش از 300 نفر از طريق اتوبوس گردشگري به موزه اروميه راهنمايي شدند و از آن بازديد کردند؛ در اين ايام هتل هاي اروميه نيز تورگردي هاي خود را به موزه اروميه هدايت کردند.

حسين امامي افزود: استفاده از ظرفيت فضاي مجازي يکي از مهمترين راهکارها براي جذب گردشگر به ويژه در ايام نوروز و تابستان است و بايد از اين فضا براي شناساندن هرچه بيشتر و بهتر جاذبه هاي گردشگري استان از جمله موزه اروميه بهره برداري شود.

وي اضافه کرد: در سال هاي اخير اقدامات مناسبي در جهت افزايش مسافران ورودي به استان به ويژه در ايام نوروز و تابستان انجام شده که نتيجه آن رشد بازديدکنندگان از اماکن گردشگري آذربايجان غربي بوده است.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان غربي نيز با اشاره به اهميت بازديد از موزه ها و به ويژه موزه باستان شناسي اروميه، گفت: موزه باستان شناسي اروميه نسل گذشته را به نسل حاضر پيوند مي دهد و بازديد کنندگان را با سبک زندگي پيشينيان در دوره نوسنگي آشنا مي کند.

جليل جباري ادامه داد: اين موزه باستان شناسي محلي براي پژوهش و آموزش دانشجويان و پژوهشگران حوزه تاريخ، ادب و فرهنگ است و اين اداره کل تاکيد دارد که کلاس هاي درس تاريخ مدارس در اين محل برگزار شود.

وي افزود: آذربايجان غربي در دوره هاي مختلف تاريخي محل سکونت بشر بوده است و اين ظرفيت را دارد تا موزه هاي مختلف و تخصصي در نقاط مختلف استان راه اندازي شود.

جباري بيان کرد: با توجه با اين مسئله بحث ايجاد تنوع در موزه هاي استان در دستور کار اداره کل ميراث فرهنگي قرار گرفته و بر همين اساس موزه نسخ خطي و موزه آموزشي (جهت نشان دادن سير تحول آموزش و پرورش) راه اندازي شده است.

طي دوران نوسنگي در برخي نواحي جنوب غرب آسيا (خاورميانه) انسان از مرحلهٔ جمع ‌آوري و شکار به مرحله کشت و اهلي کردن برخي حيوانات مثل بز و گوسفند گذر کرد؛ باستان ‌شناسان آغاز اين دوره را در حدود 10 هزار سال پيش دانسته ‌اند.


منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها