City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه «شهرزاد» از تخريب نجات يافت (1397/03/21)

مديرکل امور حقوقي و املاک سازمان ميراث فرهنگي از صدور حکم تثبيت ثبت ملي خانه دولو از سوي ديوان عدالت اداري خبر داد، خانه‌اي تاريخي که ميزبان سريال هاي «شهرزاد» و «کيف انگليسي» بود.

 خانه «شهرزاد» از تخريب نجات يافت

به گزارش بزنيم بيرون ، بعد از چندين بار هشدار نسبت به وضعيت عمارت تاريخي دولو و احتمال خروج از ثبت اين خانه و سپس تخريباش، روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي اعلام کرده «با پيگيري‌هاي سازمان ميراث فرهنگي، خوشبختانه حکم تثبيت ثبت ملي خانه دولو از سوي ديوان عدالت اداري صادر شده است.»

ابراهيم شقاقي مدير کل امور حقوقي و املاک سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري توضيح داد: وارثان مالک اين خانه تاريخي از مدتي پيش به دنبال گرفتن حکم خروج از ثبت اين خانه بودند که با دفاع مؤثر و پيگيري‌هاي حقوقي، حکم تثبيت ثبت ملي خانه دولو از سوي شعبه ٤٥ ديوان عدالت اداري صادر شد.

اما تهران علاوه بر خانه‌ «دولو» خانه‌هاي تاريخي زيادتري هم دارد که نياز به صدور چنين حکمي از سوي ديوان عدالت اداري هستند تا براي هميشه وضعيت آن‌ها مشخص شود، خانه‌ي «زندنوابي» متعلق به دوره‌ پهلوي در ميدان فلسطين که هر از گاهي آجري از روي ديوارش کم مي‌شود تا بنا را به پي برساند و امروز آن را به عنوان يک خانه مخروبه مي‌شناسند، اولين «کلانتري» تهران در بازار تهران، خانه «نيما» يا خانه پيچيده «عليزاده» و حتي خانه «حسام لشکر» هم در ليست خانه‌هاي تاريخي تهران قرارگرفته‌اند که دست‌کم يک بار پاي‌شان به ساختمان ديوان عدالت اداري رسيده است.

هر چند در طول سال‌هاي گذشته مديرکل ميراث فرهنگي تهران و حتي معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي در صحبت‌هايشان هرازگاهي از پيگيري‌ها براي ايجاد شعب مستقل ميراث فرهنگي در دادگاه‌ها خبر داده‌اند آن هم با حضور قضاتي آشنا با قوانين ميراث فرهنگي و دلسوز اين حوزه.

اما در اين مدت هيچ خبري از وجود آن شعبه‌هاي مخصوص ميراثي و قضات‌شان نشده است!

ابراهيم شقاقي، مدير کل امور حقوقي و املاک سازمان ميراث فرهنگي اما مي‌گويد: پيگير بوده‌ايم که اين شعب را ايجاد کنيم، اما هنوز با توجه به امکانات موجود اين اتفاق نيفتاده است.

وي ادامه مي‌دهد: تا کنون چندين بار جلساتي با مدير کل ديوان عدالت اداري برگزار کرده‌ايم  و صحبت‌هايي با قضات نيز در اين زمينه داشته‌ايم، با اين وجود برا اساس قانون ديوان عدالت اداري مکلف است تا دادخواست‌ها را بپذيرد و به آن‌ها رسيدگي کند، اما در رسيدگي‌ها بايد به حفاظت از آثار تاريخي توجه کند.

او حتي به روند بررسي پرونده‌ها براي درخواست‌هاي خروج از ثبت نيز اشاره مي‌کند که بر آن اساس؛ «ديوان عدالت اداري براساس دادخواست موظف به رسيدگي است و براساس مدارک موجود ان دادخواست رد يا تثبيت مي‌شود و در صورت تثبيت حکم بنا ديگر از فهرست آثار ملي خارج نمي‌شود، اگر خارج هم شود موارد زيادي داشته‌ايم که  در حکم اوليه بنا با حکم ديوان خارج شده و در دادگاه تجديد نظر موفق به بازگرداندن آن به ثبت شده‌ايم.

شقاقي حتي به اعمال ماده ۷۹ براي برخي بناهاي تاريخي اشاره مي‌کند که بر آن اساس توانسته‌اند بنايي را در فهرست آثار ملي باقي نگه دارند و مي‌گويد: ويلاي نمازي براساس ماده ۷۹ اعمال قانون شد و  ديوان پذيرفت تا آن بنا در فهرست آثار ملي بماند.

خانه‌ي تاريخي «دولو» دوم بهمن ۸۲ در  فهرست آثار ملي به شماره ثبت ۱۰۸۶۶ به ثبت رسيد. اين خانه باقي مانده از دوره‌ پهلوي با لوکيشن‌هاي مجموعه تلويزيوني «کيف انگليسي» و «مجموعه شهرزاد» شناخته مي‌شود.


منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها