City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تخصيص 80ميليون تومان اعتبار براي مرمت عمارت خلعت پوشان تبريز (1397/03/23)

عمارت «خلعت پوشان» تبريز از بناهاي به يادگار مانده دوران حکومت صفويان در ايران است که براي قرار گرفتن در فهرست بازديد گردشگران اين شهر قرار داده شده تا نوسازي شود و جامه تازه بر تن کند.
تخصيص 80ميليون تومان اعتبار براي مرمت عمارت خلعت پوشان تبريز

به گزارش بزنيم بيرون ، عمارت آجري زيباي «خلعت پوشان» به عنوان يکي از جاذبه‌هاي گردشگري تبريز در جنوب محله کرکج در 5 کيلومتري مرکز اين شهر و در جوار رودخانه «ميدان چايي» واقع شده است.

عمارت خلعت پوشان در دره‌اي سرسبز در سمت چپ جاده تبريز - باسمنج قرار گرفته و در دوران صفويه و قاجاريه به کارگزاران اين حکومت ها اختصاص داشت و محلي براي اهداي خلعت، مقام، نشان و هديه از سوي وليعهدان مقيم تبريز به خدمتکاران حکومتي بود.

اين عمارت در وسط بوستان خلعت پوشان از معروف ترين بوستان هاي دارالسلطنه تبريز در زمان وليعهد نشيني در دوره قاجار قرار گرفته و داراي معماري و تزييناتي نفيس است.

عمارت خلعت‌پوشان تبريز داراي سه طبقه و به شکل يک منشور بلند با قاعده‌اي 16 ضلعي و قطر 9.5 متر است.

طبقه‌ي اول اين عمارت داراي سقف گنبدي شکل است و سقف طبقه‌ دوم آن در طي ساليان گذشته ريخته شده بود که بعدها با پوشش تيرآهن مرمت شده است؛ طبقه سوم اين برج تاريخي نيز داراي کنگره‌ ‌اي با فرم دندانه‌اي است که در گذشته مراسم خلعت‌ پوشي در آن اجرا مي شد.

براساس متون و سفرنامه هاي دوره قاجاريه، عمارت خلعت پوشان در داخل استخري قرار داشت و افراد براي ورود به آن بايد از روي پل مشرف به آن مي گذشتند که اکنون کانال اطراف اين برج پر شده و به پياده رو تبديل شده است.

هم اکنون محوطه اين عمارت به منظور انجام تحقيقات علمي در اختيار دانشکده کشاورزي دانشگاه تبريز است.

سرجان مالکُلم در کتاب خود به نام تاريخ ايران درباره مراسم «خلعت پوشان»مي‌نويسد: «چون وضع حکومت چيره بر ايران چنان است که مي‌بايست در هر امري ملاحظه شئونات سلطنت بشود بسياري از آيين‌ها در ايران از اين سبب رواج يافته است.

هر چيز که نام پادشاهي بر آنست يا از آن شاه است بايد با احترام و آزرم با آن عمل نمايند و به گونه ويژه‌اي اداي لوازم آداب کنند، براي نمونه اگر خلعتي از سوي پادشاه به حکام بلد يا کسي ديگر حتي شاهزادگان خانواده پادشاهي فرستاده شود، بايد به مسافت چند ميل به پيشواز آن رفته با سپاسگزاري بسيار خلعت را بپوشد آن گونه که هر استان حاکم نشيني جاي ويژه‌اي در بيرون شهر دارد که آن را خلعت پوشان گويند. خلعت پوشان حدودا 4 مايل بيرون شهر قرار دارد».

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي با بيان اينکه با توجه به کالبد فعلي و اسناد تاريخي قدمت عمارت خلعت پوشان حداقل به اوايل دوره قاجاريه مي رسد، مي گويد: براساس قديمي ترين سند تاريخي در مورد اين عمارت يا کوشک خلعت پوشان، ناصرالدين شاه قاجار در 2 سفر خود به تبريز به اين مکان آمده و شرحي از وقايع و وضعيت آن زمان نوشته شده است.

مرتضي آبدار مي افزايد: آيين خلعت پوشي بعد از دوره صفويه و قبل از عيد نوروز مرسوم بود و در آن شاه پس از دريافت هدايايي که مقام ها و حکمرانان شهرها براي وي فرستاده بودند براي تعدادي از حاکمان خلعتي به رسم يادگار و شادباش مي فرستاد و حکمران نيز براي گرفتن آن به پيشواز قاصد اين خلعت به عمارت خلعت پوشان در خارج از شهر مي رفت.

وي با بيان اينکه عمارت خلعت پوشان خارج از شهر واقع شده بود، اظهار مي دارد: حکمران پس از دريافت خلعت آن را مي پوشيد و در شهر قدم مي زد و با اين اقدام مقام، منزلت، قرب و جايگاه خود نزد شاه را به مردم نشان مي داد.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي با اشاره به کاوش هاي باستان شناسي در محوطه عمارت خلعت پوشان تبريز يادآوري مي کند: در اين کاوش ها رد ديوارهاي استخر يا حوض پيراموني به همراه صفه استقرار کوشک عمارت کشف و شناسايي شده است.

آبدار ادامه مي دهد: هم اکنون طرح مرمت، کف سازي و لايه برداري تزيينات اين اثر تاريخي در حال انجام است و تلاش مي شود تا آخر شهريور ماه امسال به پايان برسد.

وي با بيان اينکه امسال براي مرمت عمارت خلعت پوشان تبريز 800 ميليون ريال اعتبار در نظر گرفته شده است، اضافه مي کند: با تخصيص اعتبار لازم ادامه عمليات بازسازي و احياي اين اثر تاريخي در سال هاي آينده نيز انجام مي شود.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي با بيان اينکه مرمت و ساماندهي محوطه عمارت خلعت پوشان از مطالبه هاي مردم اين منطقه است، يادآوري مي کند: اين عمارت جزو محدوده دانشگاه تبريز و منطقه 5 شهرداري تبريز بوده و هم اکنون با تعامل بين دستگاه ها اين عمارت و پيرامون آن مرمت و ساماندهي مي شود.

آبدار اضافه مي کند: در اين راستا پس از مرمت و ساماندهي عمارت خلعت پوشان محوطه آن نيز به بوستاني براي استفاده مردم و شهروندان تبديل و امکان بازديد علاقه مندان از اين اثر تاريخي فراهم مي شود.

شهردار تبريز نيز مي گويد: بوستان خلعت پوشان تنها مجموعه تاريخي و گردشگري در ضلع شرقي تبريز است که پس از ساماندهي با اعتبار 20 ميليارد ريال به يکي از جاذبه هاي گردشگري اين کلانشهر اضافه مي شود.

ايرج شهين باهر مي افزايد: با احداث بوستان هاي موضوعي، زمينه ميزباني و ايجاد بستر براي سليقه هاي مختلف گردشگري در راستاي اجراي سياست هاي تبريز 2018 در اين کلانشهر فراهم مي شود.

وي با تاکيد بر لزوم توسعه زيرساختي و افزايش سرانه فضاي سبز اين شهر يادآوري مي کند: با اجراي کف سازي، پله گذاري و محوطه سازي اين مجموعه، خلعت پوشان به سمبل ورودي شرق تبريز تبديل مي شود.

شهين باهر، گشايش و استفاده عمومي از اين مجموعه را از مطالبه هاي اجتماعي شهروندان تبريز مي داند و ادامه مي دهد: در قالب امضاي تفاهم‌نامه سه جانبه با ميراث فرهنگي و دانشگاه تبريز اين بوستان به عنوان يک مرکز تخصصي در معرض ديد عموم قرار مي گيرد.

قائم ‌مقام دانشگاه تبريز نيز مي گويد: خلعت‌ پوشان يک اثر مهم تاريخي بوده و نياز است که عموم شهروندان و گردشگران بتوانند به راحتي از اين اثر تاريخي بازديد کنند.

حميدرضا قاسم‌زاده، مي افزايد: براساس تفاهم‌نامه سه جانبه شهرداري، اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و دانشگاه تبريز، بازسازي و محوطه‌سازي اين اثر آغاز شده و بوستان اين برج به عنوان يک مرکز تخصصي در معرض ديد عموم قرار مي گيرد.

وي يادآوري مي کند: محوطه برج خلعت‌پوشان در قالب يک بوستان تخصصي براي بهره‌مندي استادان، دانشجويان و عموم گردشگران ساماندهي مي شود.

عمارت خلعت پوشان تبريز در دوازدهم ارديبهشت سال 1377 به شماره 2010 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.


منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها