City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

صدور مجوز شکار براي مشتي دلار از سوي دولت محيط زيستي (1397/03/27)

با صدور مجوز شکار در قبال مشتي دلار براي اتباع خارجي از سوي سازمان محيط زيست، مشخص شد عدم مشارکت دادن سازمان‌هاي مردم نهاد در تصميمات اين سازمان بدون دليل نيست و در واقع عدم مشارکت کارشناسان واقعي محيط زيست که اکثراً در سازمان‌هاي مردم نهاد فعال هستند فضا را براي کارشناسي کاسبان محيط زيست فراهم خواهد کرد.
صدور مجوز شکار براي مشتي دلار از سوي دولت محيط زيستي

به گزارش بزنيم بيرون ، جمعي از تشکل‌هاي محيط زيستي استان مرکزي به صحبت هاي اخير عيسي کلانتري، رييس سازمان محيط زيست کشور در جريان سفر به اراک واکنش نشان دادند و 19 تشکل محيط زيستي در استان مرکزي با ارسال اين نامه سرگشاده  به معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست با موضوع درخواست توقف صدور پروانه شکار چهارپا عنوان کردند.

در فرازهايي از اين جوابيه آمده است:

«جناب آقاي کلانتري، مدت‌ها بود که اقدام تاسف برانگيز سازمان حفاظت محيط زيست، به عنوان متولي حفظ محيط زيست  اين سرزمين در صدور مجوز شکار در قبال مشتي دلار براي اتباع خارجي قلب فعالين محيط زيست کشور را به درد آورده بود و به دنبال فرصتي بوديم تا از بالاترين مقام قانوني اين مرز و بوم در حمايت از اين گنجينه حياتي، در دولتي که با شعار دولت محيط زيستي راس کار آمد، خبر خوب توقف اين تصميم غلط را بشنويم، اما امروز که صحبت‌هاي جنابعالي را شنيديم، دريافتيم عدم مشارکت دادن سازمان‌هاي مردم نهاد در تصميمات سازمان محيط زيست بدون دليل نيست و در واقع عدم مشارکت کارشناسان واقعي محيط زيست که اکثراً در سازمان‌هاي مردم نهاد فعال هستند فضا را براي کارشناسي کاسبان محيط زيست فراهم خواهد کرد.

جناب کلانتري؛ در توجيه صدور پروانه شکار براي اتباع خارجي فرموديد که (متخصصين به اين نتيجه رسيده اند که اگر تعداد دام‌هاي نر زياد شود تعادل گله به هم مي خورد.)

جالب است که اين صحبت را مبناي صدور پروانه شکار قرار داديد و حتي در ادامه پا را فراتر گذاشته ايد و متخصصاني که در کنار شما چنين مشاوره‌هايي را داده‌اند را مورد ايراد قرار داديد که چرا جرات اطلاع رساني اين تصميم علمي و کارشناسي را  نداشته اند.

جناب آقاي مهندس عزيز که خود نيز اذعان مي فرماييد در اين زمينه تخصصي نداريد! لطفا نام اين مشاوران و متخصصيني که پشتوانه تصميمات علمي شما و سازمان‌تان هستند را ذکر کنيد تا بدانيم در کدام زيستگاه در کشور، که خودتان نيز بر وضعيت اسفبار آنها پس از تخريب زيستگاه، تغيير اقليم، شکار غير مجاز، انواع بيماري‌هاي مسري حيات وحش و غيره در حال نابودي است، مازاد چهارپايان را داريم که شما با افتخار اعلام مي کنيد که مجوز شکارشان را به بيگانگان  داده ايد.

جناب کلانتري؛ در جايي از صحبت‌هاي خود از تلاش براي افزايش حقوق محيط‌بانان تلاشگر فرموديد که ما هم از اين اقدام ارزشمند حمايت قاطع مي کنيم.

ولي اي کاش شما که مستاجر کوتاه مدت اين سازمان هستيد متوجه بوديد که همين محيط‌بانان، خود را در معرض انواع خطر ها قرار مي دهند و خود را سپر گلوله شکارچيان قرار مي دهند تا از يک قوچ که شما به راحتي مجوز شکار آن را مي دهيد دفاع کنند.

جناب مهندس؛ اي کاش مي دانستيم که در خلوت خود، چه پاسخي براي بيش از120 محيط بان شهيد اين حوزه داريد؟

آقاي کلانتري؛ در واکنش به صحبت‌هاي نماينده سمن‌ها که صادقانه عملکرد فعلي شما را نقد کرد، فرموديد؛ منتها دوستان من در NGOها، قبلا راساً سياست‌گذاري مي‌کردند، الان گروه‌هاي علمي سياست گذاري مي کنند و ما هم تابع گروه هاي علمي هستيم .

جناب مهندس در جوابتان بايد عرض کنيم که هنوز يادمان هست که رييس جمهور محترم با شعار حضور مردم در سياست‌گذاري ها سرکار آمدند و اگر امروز سياست‌هاي شما در تضاد با اين شعار دولت است بايد بر ادامه فعاليت خود در اين سازمان تجديد نظر کنيد و البته اين صحبت ناشي از ارتباط ضعيف شما با بدنه سمن‌ها و شناخت نادرست‌تان نشات مي گيرد چراکه اکثريت اعضا سمن‌ها را متخصصين صاحب نام حوزه محيط زيست و بازنشستگان و محيط بانان پيش کسوت اين کشور تشکيل مي‌دهند که عاشقانه و داوطلبانه، عمر، سرمايه و آبروي خود را در اين حوزه در طبق اخلاص قرار داده‌اند، ولي نتيجه عملکرد متخصصيني که به شما مشاوره مي‌دهند و سياست‌گذاري سازمان تحت امر شما را بر عهده دارند، صدور مجوز شکار براي آخرين پازل طبيعت ايران زمين است و تصويب يکباره 248 پروژه ارزيابي در اين مدت کوتاه که به قول شما (يا به دليل سواد ناکافي و يا هدف هاي ديگري) بين (1 تا 12 سال) در پشت آخرين سنگر حفاظت از تاب آوري سرزمين، معطل مانده بود، که شما و متخصصين‌تان مجوزشان را صادر کرديد و آيندگان در مورد اين فاجعه قضاوت عادلانه‌اي خواهند داشت.

و اما جناب آقاي مهندس کلانتري، در نطق 45 دقيقه‌اي خود در اراک، زمين و زمان را به باد انتقاد گرفتيد و فرموديد که وضعيت نابسامان امروز آب و خاک اين کشور نتيجه عملکرد غلط پيشينيان است!  اما اي کاش مي فرموديد که شما در گذشته مديريتي اين سرزمين چه نقشي داشته ايد؟ نقش سياست هاي وزارت جهاد کشاورزي در دوران تصدي شما در اين وزارت خانه چه بوده؟!

آري... شايد انتظار ما براي محاکمه مسببان وضعيت فعلي محيط زيست انتظار زيادي باشد! ولي اي کاش به جاي صحبت هاي حق به جانب امروزتان، صادقانه عذرخواهي مي کرديد.

اين جوابيه به امضا 19 تشکل محيط زيستي رسيد:

جامعه همياران منابع طبيعي، موسسه کيمياي سبز مرکزي، موسسه جهان سبز،  موسسه ارمغان روح بخش سبز، موسسه احياگران طبيعت شازند، موسسه گنجينه سبزحاميان محيط زيست مرکزي، حاميان سبزانديش و آينده سازان زيست محيطي، موسسه پيشگامان ناجي حيات حيوانات، گروه دوستداران محيط زيست سفيران سبز،  موسسه حافظان رويش طبيعت، کمپين کشوري اعتراض به صدورمجوز شکار حيوانات،  همياران توسعه سبزانديش، زيست بانان آستانه، دوستداران طبيعت کميجان، موسسه کودکان طلوع  سبز، نسيم سبز مرکزي، موسسه هدايتگران محيط آويسا، موسسه يادمان سبز»


منبع : فارس

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها