City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه‌هاي بوم‌گردي در استان زنجان تا پايان سال به 100 واحد مي‌رسد (1397/04/11)

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان گفت: در بين 5 استان برتر کشور در راه‌اندازي اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي هستيم.

خانه‌هاي بوم‌گردي در استان زنجان تا پايان سال به 100 واحد مي‌رسد

به گزارش بزنيم بيرون ، روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان زنجان- کشور ما در کنار جاذبه‌هاي تاريخي براي توريست‌ها داراي جاذبه‌هاي طبيعي و اقليم‌ها و فرهنگ‌هاي مختلف است و هر منطقه با داشتن فرهنگ و آداب و رسوم محلي، سبک زندگي ويژه به عنوان يک ظرفيت بالقوه براي جذب گردشگر است، فرصتي که در طي سال‌هاي اخير با  راه‌اندازي اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي دنبال مي‌شود.

خانه‌هايي که با حفظ ويژگي‌هاي يک خانه محلي و با بهره‌گيري از صنايع دستي و توليدات دستي، ميزبان گردشگران مي‌شود و ميهمانان اين خانه‌هاي سنتي که اکثرا در روستاها واقع شده‌اند،  در کنار بازديد از جاذبه‌هاي گردشگري منطقه، با سبک زندگي، نوع غذاهاي محلي و آداب و رسوم ويژه منطقه آشنا مي‌شوند؛ موضوعي که با اقامت در يک هتل چند ستاره کمتر اتفاق مي‌افتد.

سعي شده است تا در اين اقامتگاه‌ها، سفري به زمان گذشته انجام شود و گردشگر به سال‌هاي دور سفر کند و با معماري سنتي، لباس محلي، غذاهايي که ديگر امروز کمتر پخته مي‌شوند آشنا شوند. پيشنهاد اقامت در خانه‌هاي بوم‌گردي به مانند پيشنهاد سفر به خاطرات گذشته‌اي است که خاک خورده‌اند و مي‌توان با صرف هزينه کمتر و به دور از تجملات به يک سفر با جذابيت‌هاي خاص رفت و در اتاق‌هايي اقامت داشت که به سبک دوران گذشته آراسته شده‌اند.

موضوع راه‌اندازي اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي تنها مختص به کشور ما نبوده و در بسياري از کشورهاي گردشگر‌پذير، از سال‌هاي بسيار قبل  دنبال شده است و در اين باره بخشي از درآمد حاصل از ورود گردشگران به اين کشورها، به خانه‌هاي بوم‌گردي اختصاص داشته است.

درآمدي که با ورود گردشگران خارجي به اين ‌خانه‌هاي بوم‌گردي با هزينه کمتر و ايجاد ارزش افزوده بالاتري اتفاق مي‌افتد و در کنار آن اشتغال‌زايي را در روستاها و اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي به ارمغان آورد.

در اين باره يحيي رحمتي، مديرکل سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان به نقل از صداي زنجان از طرح ايجاد و بهره‌برداري از 2 هزار واحد اقامتگاه بوم‌گردي در سراسر کشور تا پايان دولت خبر داد و اظهار کرد: با توجه به استقبال خوب همه شهرها، ايجاد اين واحدها تا پايان سال محقق مي‌شود که در اين راستا استان زنجان نيز جزو  5 استان برتر در راه‌اندازي  اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي است.

 

استان زنجان داراي 43 روستاي هدف گردشگري است

 استان زنجان داراي 43 روستاي هدف گردشگري است که از اين تعداد 15 روستا در فهرست 500 روستاي منتخب کشور قرار دارد که در حال حاضر عمده برنامه‌ريزي گردشگري روستايي، بر اساس ابلاغ سازمان ميراث فرهنگي و صنايع دستي و گردشگري کشور در اين 15 روستا صورت مي‌گيرد.

سهرين، وير، درسجين، گلابر، ماري، شکورچي، شيلاندر، کوله‌خانه، سوکهريز، الوند، علم‌کندي، خورجهان، قزلو و ده بهار، 15 روستاي منتخب هدف گردشگري هستند .

رحمتي ايجاد خانه‌هاي بوم‌گردي را در توسعه و گسترش روستاها موثر دانست و گفت: اين مکان‌ها در عين حال مي‌تواند کمک حال معيشت و اقتصاد خانوارهاي روستايي باشد که در ادامه ما مي‌توانيم توسعه و بهبود  زندگي را در روستاهايي که اين طرح در آنها به اجرا گذاشته مي‌شود را داشته باشيم.

بنا به اظهارات مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان ايجاد درآمد، فرصت‌هاي شغلي و توسعه خدمات عمومي ارائه شده به اين روستاها و حفظ مکان‌هاي قديمي و تاريخي تنها بخشي از محاسن ايجاد اقامتگاه‌ها و خانه‌هاي بوم‌گردي است و در طي سال‌هاي گذشته نيز با نظر موافق بسياري از افراد و کارشناسان و استقبال بهر‌ه‌برداران و مسئولان جوامع محلي را داشته‌ايم.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان با اذعان به اينکه اين طرح تاکنون مورد استقبال گردشگران و سرمايه‌گذاران قرار گرفته است، عنوان کرد: آئين‌نامه نحوه تاسيس و بهره‌برداري از اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي نيز تدوين شده و در اختيار استان‌ها قرار داده شده است که طبق اين آئين‌نامه، فرهنگ‌سازي در جهت حفظ ارزش‌هاي فرهنگي و اجتماعي، آداب و سنت‌هاي محلي و ضابطه‌‌مند نمودن اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي و تهيه آئين‌نامه‌ نظارتي و نحوه‌ ارائه خدمات به مشتريان مورد توجه قرار گرفته است.

اين مقام مسئول در پاسخ به سوال صداي زنجان در خصوص ميزان رضايت‌مندي و کيفي‌سازي اين خانه‌ها با ابراز اينکه نظارت مستمر، اصولي و ارزيابي دقيق فعاليت‌هاي واحد‌هاي بوم‌گردي مورد توجه قرار خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: در راستاي کيفي‌سازي خدمات ارائه شده توسط اين اقامتگاه‌ها در طي هفته آينده نيز دوره آموزشي با حضور بهره‌برداران خانه‌هاي بوم‌گردي هر شهرستان در يک خانه بوم‌گردي ارائه مي‌شود که در اين دوره آموزش‌ مواردي همچون اصول ميهمانداري، پذيرايي، چيدمان  طبخ غذاها، رعايت موارد بهداشتي ارائه مي‌شود.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان آموزش کارشناسان ستادي و استاني در راستاي آشنايي با قوانين و مقررات را از جمله موارد مورد توجه در آئين‌نامه ابلاغي از سوي سازمان ميراث فرهنگي کشور دانست و ابراز کرد: آموزش بهره‌برداران واحدهاي بوم‌گردي و ارائه گواهي تائيديه آموزشي براي اخذ مجوز ضروري بوده همچنين بازاريابي و تبليغات براي جذب مشتريان و توزيع يکنواخت سفر به روستاهاي داراي اين واحدها صورت مي‌گيرد که همه اين موارد در راستاي کيفي بخشي به اين واحدها است.

63 خانه بوم‌گردي در استان راه‌اندازي شده است

 بنا به اظهارات رحمتي 63 خانه بوم‌گردي در استان راه‌اندازي شده است که از اين لحاظ پس از استان‌هاي اصفهان، کرمان، يزد، مازندران و آذربايجان شرقي در بين 5 استان اول کشور قرار دارد که اين آمارها نيز در طي چند روز جابه‌جا مي‌شود.

 اين مقام مسئول در پاسخ به سوال صداي زنجان در خصوص وضعيت اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي استان با اذعان به اينکه طبق پيش‌بيني تعداد اقامتگاه‌ها تا پايان سال به بيش از 100 باب خواهد رسيد، يادآور شد: 30 باب در سال گذشته و در سال جاري نيز  33 پروانه بهره‌برداري صادر شده است که بيش از 40 متقاضي ديگر نيز بدنبال طي فرايندهاي قانوني بوده و حائز شرايط براي دريافت پروانه بهره‌برداري هستند و براي بيش از 10 بهره‌بردار نيز مراحل صدور مجوز در حال انجام است.

وي با بيان اينکه تمامي اقامتگاه‌ها بوم‌گردي استان داراي درجه 3 هستند، عنوان کرد:  28 متقاضي نيز براي ساخت اقامتگاه در صورت پرداخت تسهيلات اعلام آمادگي کرده‌اند که از اين تعداد حداقل 2 باب در سال جاري با درجه کيفي يک به بهره‌برداري مي‌رسند.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان در بخش ديگري از سخنان خود و در رابطه با اينکه آيا اولويت‌بندي براي شهرستان‌‌ها در اين باره در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: هيچ محدوديتي براي شهرستان‌ها در اين باره وجود ندارد اما در راه‌اندازي اين واحد‌ها بايد اين موضوع مد نظر قرار داده شود که آيا صرفه اقتصادي براي بهره‌بردار خواهد داشت يا نه.

سلطانيه کمترين تعداد خانه‌هاي بوم‌گردي دارد

رحمتي اضافه کرد: بر اساس آخرين آمار بيشترين تعداد اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي مربوط به شهرستان خدابنده و ايجرود بوده و سلطانيه کمترين تعداد خانه‌هاي بوم‌گردي را دارد .

ارائه تسهيلات براي ايجاد اقامتگاه‌هاي  بوم‌گردي نيز يکي از موضوعات مطرح شده در اين خصوص است که در اين‌باره رحمتي به امضاي تفاهم‌نامه سه جانبه بنياد مسکن، دفتر امور روستايي و اداره کل ميراث فرهنگي استان در سال گذشته، اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: بر اساس اين تفاهم‌نامه پرداخت تسهيلات به متقاضيان در اولويت کار کميته توسعه بوم‌گردي بوده و طي سال جاري بيش از 59 متقاضي براي استفاده از تسهيلات عطايي بنياد مسکن معرفي شده‌اند.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان ميزان تسهيلات براي مرمت و بازسازي منازل روستايي و تبديل آن به اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي را 150 ميليون ريال اعلام کرد و افزود: پرداخت تسهيلات براي 5 متقاضي واجد شرايط در روستاهاي درسجين و تشوير تائيد شده است.

اظهارات رحمتي در رابطه با ارائه تسهيلات به اقامتگاه‌هاي بوم‌‌گردي در حالي است که در اين رابطه سجاد صنعتي منفرد، مديرکل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان در اولين کارگروه ميراث فرهنگي و گردشگري استان اظهار کرد: در تفاهم‌نامه منعقد شده معاونت هماهنگي امور عمراني و دفتر امور روستايي استانداري نيز مشارکت داده شده‌اند تا کمک حال اجراي اين طرح‌ها باشند.

صنعتي منفرد تعهدات بنياد مسکن در رابطه با تفاهم‌نامه منعقد شده را ارائه خدمات فني در خصوص تهيه نقشه‌هاي اجرايي و نظارت بر اجرا با استفاده از ظرفيت‌هاي نظام فني روستايي دانست و ابراز کرد: در اين زمينه براي هر ساختمان چه در بحث مرمت و احداث موضوع طراحي و اجرا از طريق بنياد مسکن در حال انجام است.

مديرکل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان در زمينه تسهيلات قرض‌الحسنه بانکي نيز با اذعان به اينکه در زمينه احداث خانه‌هاي روستايي به عنوان اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي تسهيلات 200 ميليون ريالي پرداخت مي‌شود، عنوان کرد: نرخ سود اين تسهيلات 4 درصد بوده و مدت زمان باز پرداخت نيز 12 ساله تعريف شده است که براي تکميل واحدها نيز 80 ميليون ريال  تسهيلات 60 ماهه با نرخ سود 4 درصد پرداخت مي‌شود.

اعطاي تسهيلات 15 ميليون ريالي براي مرمت اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي

وي بخش ديگري از تسهيلات اعطا شده را مربوط به مرمت اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي دانست و عنوان کرد: با تصويب اين خانه‌ها در کميته بوم‌گردي 150 ميليون ريال تسهيلات با نرخ سود 4 درصد و 60 ماهه تعلق مي‌گيرد.

صنعتي منفرد با اشاره به تدوين دستورالمعل دريافت تسهيلات در کميته ويژه عنوان کرد: فرآيند اخذ تسهيلات به صورت چارت تهيه و در اختيار متقاضيان قرار داده مي‌شود تا بهره‌برداران بتوانند به راحتي اين تسهيلات را دريافت کنند.

وي تعداد پرونده‌هاي رسيده براي دريافت تسهيلات به کميته تشکيل شده در اين خصوص را 86 مورد دانست و گفت: 49 مورد از اين تعداد در کميته مشترک مصوب و 5 مورد نيز به تائيد کميته ملي رسيده‌اند که مي‌توانند تسهيلات را دريافت کنند.

در کنار ايجاد خانه‌هاي بوم‌گردي بخش ديگر ماجرا بازسازي و بهسازي بافت روستاهاي هدف گردشگري است که در طي چند سال گذشته نيز دنبال شده است و مرمت و ايجاد پياده‌راه‌ها و طرح هادي در تعدادي از روستاهاي هدف گردشگري منتخب به اتمام رسيده است و در اين باره صنعتي‌منفرد اظهار کرد: از وظايف ديگري که بر عهده بنياد مسکن در قالب اين تفاهم‌نامه قرار داده شده است ساماندهي بافت روستاهاي منتخب گردشگري و با ارزش روستايي است که اين کار نيز بايستي منطبق با الگوهاي معماري بومي انجام مي‌شد.

مديرکل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان اضافه کرد: ساماندهي و احياي بافت با ارزش روستايي در روستاي درسجين در قالب طرح ملي مصوب شده بود و اجرايي شد که اين کار مقدمه‌اي شده است تا جشنواره‌هايي همچون جشنواره انگور نيز در اين روستاي هدف گردشگري برگزار شود.

وي از ديگر روستاهاي منتخب گردشگري استان براي ساماندهي را روستاي قلعه دانست و ابراز کرد: ساماندهي و بهسازي اين روستا نيز در قالب طرح ملي بوده و ارديبهشت امسال کلنگ‌زني شده است که هم اکنون نيز عمليات اجرايي در حال انجام است.

به گفته صنعتي منفرد تعداد روستاهاي هدف گردشگري در طي سال‌هاي اخير تغيير داشته است و بر اساس آخرين مصوبات کميته ملي و براي اجرا در برنامه ششم روستاهاي حاج سيران، ماري، وليدر، شيت، علم کندي در فاز نخست مجوز گرفته‌‌اند که در فاز دوم نيز تعداد 3 روستا در دست بررسي است.

اين مقام مسئول ابراز کرد: يکي ديگر از اقدامات در اين زمينه بهسازي، مرمت و بازسازي نقاط گردشگري است که در اين راستا طبق تفاهم‌نامه منعقد شده بين بنياد مسکن، دفتر امور روستايي و اداره کل  ميراث فرهنگي استان و معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري زنجان،  پروژه قره‌داغ، پايين کوه و منطقه توسعه‌اي روستاي درسجين با مشارکت بخش خصوصي اجرايي مي‌شود.

مديرکل بنياد مسکن انقلاب اسلامي استان در پايان سخنان خود تصريح کرد: در همين رابطه براي روستاهاي گلابر، بهستان، شيت و سد خليفه‌لو پيشنهاد به عنوان تعيين نقاط گردشگري داده شده است.

با ايجاد اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي و مرمت بافت‌هاي با ارزش روستايي در راستاي جذب گردشگر بايد به مسئله کيفيت و بازاريابي نيز توجه شود تا در کنار بالا بردن تعداد خانه‌هاي بوم‌گردي، شاهد افزايش تعداد گردشگران در اين حوزه بود


منبع : سازمان گردشگري

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها