City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گردشگران در بهار امسال چقدر ارز دولتي گرفته اند؟ (1397/04/26)

بانک مرکزي از 21 فروردين ماه امسال در مجموع معادل 312 ميليون دلار ارز بابت سفرهاي خارجي هموطنان پرداخت کرده است.

گردشگران در بهار امسال چقدر ارز دولتي گرفته اند؟

به گزارش بزنيم بيرون ، پس از آنکه دولت از شامگاه 20 فروردين تصميم گرفت سياست ارزي خود را تغيير دهد، تامين ارز مسافرتي هموطنان را نيز متقبل شد.

تا پيش از اجراي سياست هاي جديد ارزي بويژه در ماه هاي پايان پارسال و فروردين امسال، بسياري از شهروندان به بهانه تهيه ارز مسافرتي در مقابل صرافي ها صف مي کشيدند و حتي وضع مقررات سختگيرانه نظير ارايه گذرنامه ممهور به ويزا، پرداخت عوارض خروج و بليت مسافرتي نيز مانع از آن نشد.

در روش جديد، بانک هاي ملي، ملت، تجارت، سامان و پارسيان در تامين ارز مسافرتي و زيارتي همکاري دارند و ارز مورد نياز در شعب بانکي مستقر در مبادي خروجي کشور تحويل مسافران مي شود.

براساس دستورالعمل بانک مرکزي تامين و پرداخت ارز مسافرتي به صورت اسکناس براي مسافران هوايي به مقصد کشورهاي ارمنستان، جمهوري آذربايجان، بلاروس، استوني، لتوني، ليتواني، گرجستان، قزاقستان، قرقيزستان، مولداوي، روسيه، تاجيکستان، ترکمنستان، اوکراين، ازبکستان، ترکيه، افغانستان، بحرين، قطر، کويت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربي و قبرس به مبلغ 500 يورو يا معادل آن به ساير ارزهاست؛ سقف اين نوع ارز براي ساير کشورها بجز عراق به مبلغ هزار يورو يا معادل آن به ساير ارزهاست و ارز مورد نياز زائران عتبات عاليات به دينار و به ميزان 250 هزار دينار عراقي تعيين شده است.

در سه ماهي که از اجراي سياست هاي جديد ارزي مي گذرد، تخصيص ارز مسافرتي محل بحث کارشناسان و فعالان اقتصادي بوده است و همگان از اينکه منابع ارزي کشور صرف گردشگري هاي غيرضرور مي شود، تاکيد دارند.

همين تخصيص ارز ارزان سبب شده تا آژانس هاي مسافرتي براي استفاده از آن دست به ترفندهاي جديدي چون جابجايي صوري مسافر و استفاده از سهميه ارزي وي بويژه در مقاصدي که نيازي به اخذ رواديد ندارد، شوند و حتي برخي از هموطنان سفر خارجي را بر گردشگري داخلي ترجيح دهند.

 

«اصغر سميعي» رئيس اسبق کانون صرافان در اين باره به ايرنا مي گويد: اصولاً اينکه بخواهند ارز را به شکل ارزان به مسافر دهند، روش غلطي است و فقط مردم را به انجام سفر خارجي تشويق مي کند.

«اگر منابع ارزي کشور محدود است، بايد در هزينه کردن آن نيز وسواس داشت نه اينکه با تخصيص ارز مسافرتي، نوعي رانت براي قشر متوسط و مرفه در مقايسه با ديگر اقشار جامعه بوجود آوريم».

سميعي تاکيد کرد: هيچکس با تخصيص ارز مورد نياز صنعتگران و توليدکنندگان و حتي براي واردات کالاهاي اساسي و دارو مخالف نيست اما بايد ديد تخصيص ارز مسافرتي چه منفعتي براي کشور دارد که در فهرست بانک مرکزي قرار گرفته است.

اين ديدگاه مورد تاييد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز قرار دارد؛ جبار کوچکي نژاد رئيس فراکسيون ميراث فرهنگي و گردشگري در مجلس با اعلام اينکه ارز دولتي فقط بايد به سه گروه بيماران، دانشجويان خارج از کشور و بازرگانان اختصاص يابد، خواستار قطع موقت ارز مسافرتي شده است.

وي در گفت و گويي با خانه ملت به استناد توصيه هاي رهبر معظم انقلاب مبني بر اينکه بايد از سفرهاي غيرضرور خارجي خودداري شود، گفته است: بهتر است در مقطع کنوني که در جنگ اقتصادي قرار داريم هم مسئولان و هم مردم از انجام اين سفرها صرف نظر کنند و از اين رو حذف ارز مسافرتي و گردشگري يکي از راهکارهايي است که سفرهاي غير ضروري به خارج از کشور را کاهش مي‌دهد.

پيگيري خبرنگار ايرنا از بانک مرکزي نشان مي دهد از 21 فروردين ماه که سياست هاي جديد ارزي اعمال شده تا 23 تيرماه يعني در مدت 3 ماه در مجموع معادل 312 ميليون دلار ارز مسافرتي به هموطنان تخصيص يافته؛ اين درحاليست که ميزان ارز تخصيصي براي واردات خودرو که جنجال برانگيز شد، 120 ميليون و 845 هزار و 84 يورو ارز دولتي بود.

بر اساس آمار، در سال گذشته حدود 9 ميليون نفر از هموطنان به خارج از کشور سفر کردند که نيمي از آنان گردشگران زيارتي بودند؛ در مجموع ترکيه، عراق، امارات، جمهوري آذربايجان، ارمنستان، گرجستان، آلمان و عربستان بيشترين مقصد سفر ايرانيان در سال گذشته بوده است.

در اين پيوند علي اصغر مونسان رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري نيز اعلام کرده که درخصوص اصلاح شيوه تخصيص ارز مسافرتي با رئيس بانک مرکزي مکاتبه هاي متعددي داشته است زيرا به عقيده وي، ارزي که براي تسهيل سفر مردم در نظر گرفته شده زمينه‌ساز سودجويي برخي افراد شده است و اين روش بايد اصلاح شود.

اين روزها زمزمه هايي مبني بر حذف ارز مسافرتي به گوش مي رسد؛ موضوعي که به نظر مي رسد مورد توافق دولت، مجلس، فعالان اقتصادي و حتي فعالان ارزي باشد که انتظار دارند در شرايط جديد پيش آمده براي کشور، منابع ارزي کشورمان بيش از پيش صيانت شود.


منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها