City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

روابط ايران و چين از نظر تاريخي کمرنگ شده است (1397/04/27)

رئيس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري با ابراز تاسف از کمرنگ شدن روابط ايران و چين از نظر تاريخي به دليل کاهش ارتباطات زميني، گسترش همکاري ها در حوزه ميراث فرهنگي را سبب ايجاد شرايط پايدارتر براي همکاري در ساير عرصه ها دانست.
روابط ايران و چين از نظر تاريخي کمرنگ شده است

به گزارش بزنيم بيرون ،از پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، سيد محمد بهشتي در ملاقات با هيات کميسيون فرهنگ، تاريخ فرهنگي و مطالعه کنفرانس مشورتي سياسي خلق چين گفت: همکاري هاي سال هاي اخير ايران و چين باعث نزديکي خوبي بين باستان شناسان اين دو کشور شده است و به نظر مي رسد ايران و چين بتوانند فعاليتهاي عميق تر و گسترده تري داشته باشند.

او با اعلام آمادگي کامل براي گسترش و تعميق همکاري هاي دو کشور به توضيح و معرفي فعاليت هاي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري پرداخت.

بهشتي با توضيح اين که فعاليت هاي اين پژوهشگاه همه علوم مرتبط با ميراث فرهنگي را در بر مي گيرد، گفت: مسئوليت پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري داراي مقياس ملي است و همه فعاليت هايي که در حوزه هايي مانند باستان شناسي، تاريخ معماري و شهرسازي، ميراث طبيعي، گردشگري، هنرهاي سنتي و حفاظت و مرمت انجام مي شود را در بر مي گيرد.

او با اشاره به وجود 5 پژوهشکده و 3 گروه پژوهشي در زيرمجموعه پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري گفت: اين در حالي است که بخشي از فعاليت هاي ميداني و پژوهشي در پايگاه هاي سطح کشور در همکاري با پژوهشگاه و زير نظر سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري انجام مي شود.

وي با ابراز تاسف از کمرنگ شدن روابط ايران و چين از نظر تاريخي گفت: شايد علت اين امر، کمرنگ شدن ارتباطات زميني و گسترش روابط دريايي بوده است.

بهشتي با اظهار خرسندي از اين که بار ديگر موضوع جاده ابريشم، موضوعيت پيدا کرده است گفت: با توجه به اين امر مي توان توقع داشت که دوباره ارتباطات خيلي نزديک و عميقي بين ايران و چين همانند آنچه در طول تاريخ بوده است، برقرار شود.

او با تاکيد بر اين که روابط ايران و چين در طول تاريخ با صلح، دوستي و مودت همراه بوده است، گفت: در ايران آثار بسياري وجود دارد که يادگاري از چين و ارتباط ما با اين کشور است و تصور مي کنم در چين نيز آثار زيادي به يادگار از ارتباط با ايران وجود داشته باشد و همين امر تکيه گاه محکمي براي همکاري اين دو کشور خواهد بود.

رئيس پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري گفت: اگرچه ممکن است نسل هاي فعلي در ايران و چين متوجه اين سرمايه عظيم و تکيه گاه محکم نباشند اما اگر ما در رشته هاي خودمان درست کارمان را انجام دهيم مردم ايران و چين متوجه اين ثروت عظيم که از گذشته هاي دور همراه مودت و دوستي بوده است، خواهند شد.

بهشتي با بيان اينکه با توجه به پيشينه روابط ايران و چين، توقع عميق تر و وسيع تر شدن روابط دو کشور، توقعي بي جا نيست، گفت: هراندازه همکاري ما در حوزه هاي مربوط به ميراث فرهنگي وسيع تر باشد شرايط پايدارتري براي همکاري در ساير عرصه ها ايجاد خواهد شد.

 چين خواستار احياي جاده ابريشم است

نائب رييس کميسيون فرهنگ، تاريخ فرهنگي و مطالعه کنفرانس مشورتي سياسي خلق چين نيز در اين ديدار، حفاظت از آثار باستاني و فرهنگي و توسعه گردشگري را از اهداف سفر اين هيات چيني به ايران اعلام کرد.

«يه شياون» با اشاره به سابقه تاريخي ايران و چين و تبادلات دوستانه اين دو کشور با قدمتي بيش از دو هزار سال گفت: در قرن يکم ميلادي، فرستاده دولت چين به ايران سفر کرده بود، سفري غيرقابل تصور چرا که در آن زمان امکانات حمل و نقل وجود نداشت اين در حالي است که هم اکنون حتي سفر هوايي بين اين دو کشور نيز طولاني و سخت است.

وي با اشاره به اينکه چين يک کشور با کشاورزي باستاني است، گفت: اين کشور به تبادلات زميني اهميت زيادي مي دهد.

شياون با اشاره به خواست رييس جمهوري چين مبني بر احياي جاده ابريشم گفت: بنابراين نه تنها بايد در حوزه اقتصادي و هماهنگي سياسي قوي تر عمل کنيم بلکه بايد در زمينه تبادلات فرهنگي و نزديکي دل هاي مردم نيز گام هاي موثري برداريم.

او همچنين بر لزوم گسترش و تعميق روابط در حوزه ميراث فرهنگي با ايران تاکيد کرد و گفت: به طور حتم تبادلات فرهنگي به تحکيم روابط در حوزه هاي مختلف کمک خواهد کرد.

** قدمت روابط ايران و چين به بيش از چهار هزار سال پيش برمي گردد

در ادامه يوآن جينگ، عضو کنفرانس مشورتي سياسي خلق چين، پژوهشگر موسسه باستان شناسي و آکادمي علوم اجتماعي چين و مدير موسسه علوم باستان شناسي دانشگاه فودان گفت: مدارک و مستندات نشان مي دهد که بيش از دو هزار سال پيش دو کشور ايران و چين تبادلات داشتند اما مطالعات باستان شناسي معاصر در چين بيانگر اين است که در بيش از چهار هزار سال پيش گندم، گوسفند و گاو از ايران و از طريق جاده ابريشم به چين منتقل مي شده است.

او با اشاره به قدمت تبادلات بين دو کشور گفت: چين براي روشن شدن اين گوشه تاريکي از تاريخ نياز به مطالعه و بررسي هاي بيشتري دارد و بسيار مايل هستيم که بتوانيم در اين زمينه با نهادهاي مربوطه در ايران همکاري هاي لازم را داشته باشيم.

تعريف زمينه هاي همکاري باستان شناسي ايران و چين

در اين نشست مدير امور بين الملل و حقوقي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري نيز اشاره اي به فعاليت هاي مشترک ايران و چين داشت.

«منير خلقي» از جمله فعاليت هاي مشترک ايران و چين به امضاي تفاهمنامه اي با دانشگاه نانجينگ چين و آغاز فصل دوم همکاري در محوطه تپه نادري خراسان شمالي اشاره کرد.

او برگزاري سومين کنفرانس بين المللي حفاظت و باستان شناسي در امتداد راه ابريشم را از ديگر فعاليت هاي مشترک پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري و چين اعلام کرد و گفت: اين کنفرانس با همکاري آکادمي علوم اتريش و دانشگاه نانجينگ چين در آبان ماه امسال به ميزباني تبريز برگزار خواهد شد.

خلقي همچنين به همکاري ايران و چين در زمينه باستان شناسي زير آب از دو سال پيش تاکنون اشاره کرد و گفت: طرف چيني در حوزه باستان شناسي زير آب، دوره هاي آموزشي را برگزار کرد که از همکاران ايراني در اين دوره ها حضور داشتند


منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها