City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

تا دولت تمام نشده دست بجنبانيد (1397/04/27)

سه سال وقت داريد. اگر مي‌خواهيد خانه‌ي مستوفي‌الممالک را زنده کنيد، دست‌ بجنبانيد و تا دولت تمام نشده کارتان را انجام دهيد. معلوم نيست وزير بعدي ارتباطات در دولت بعدي علاقه‌اي به ادامه‌ي اين کار داشته باشد.
تا دولت تمام نشده دست بجنبانيد

به گزارش بزنيم بيرون ، محمدجواد آذري جهرمي - وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات - در نشستي هم‌انديشي با برخي پژوهشگران حوزه تهران قديم، از آن‌ها خواست تا نسبت به نوع کاربري خانه‌ي تاريخي (مستوفي‌الممالک) پيشنهاد دهند. هر چند برخي از اين پژوهشگران به عنوان پيشکسوتان اين حوزه پيشنهادهايي را مطرح کردند، اما بيشتر از وضعيت آثار تاريخي به‌خصوص اين خانه و موزه مخابرات در مجموعه وزارتخانه گله داشتند، اما تا زمان حضور آقاي وزير، او به نتيجه‌ي مشخصي براي کاربري مناسبِ اين خانه‌ي تاريخي نرسيد.

 

عبدالله انوار، پژوهشگر تاريخ تهران با بيان اين‌که خانه مستوفي‌الممالک به عنوان خانه يکي از مهمترين رجال تهران، سابقه‌اي حدود  ۱۵۰ ساله دارد، گفت: ۵۵ سال پيش خانه را ديدم، پنج سال پيش هم به اين خانه آمدم. در هر دوره وضعيت آن کاملا متفاوت بود. اما با قدمِ امروز وزير ارتباطات، اميدوارم با بودجه مناسب مرمت شود. در اين خانه چه رجالي که بست ننشستند و چه اتفاقاتي که رخ نداده است.

اين تهران‌شناس با اشاره به ديگر محوطه‌هاي تاريخي قرارگرفته در اين منطقه افزود: در پايين همين منطقه، قبرستان ارامنه وجود داشت که امروز خراب شده، اما هنوز يکي از منابع تاريخي تهران و ايران محسوب مي‌شود. قبرستان باغ ايلچي نيز که تاريخ ۲۰۰ ساله ايران را در خود دارد، بسيار حائز اهميت است.

انوار تاکيد کرد: اميدوارم اين خانه به بهترين شکل مرمت شود و جوانان با تاريخ ۲۰۰ سال اخير خود آشنا شوند. با حفظ ميراث فرهنگي است که به امثال کشورهايي مانند آمريکا مي‌توانيم بگوييم ملت تاريخ‌داري هستيم.

خانه مستوفي، مکاني براي معماران سنتي

ناصر تکميل همايون، تهران‌شناس نيز در اين نشست خطاب به وزير ارتباطات گفت: پيشنهاد مي‌کنم که خانه مستوفي‌الممالک به خانه معماران سنتي تبديل شود و آموزش معماري سنتي در آن امکان‌پذير باشد.

او با بيان اين‌که سنگلج يکي از محلات پنج‌گانه تاريخي تهران است و شخصيت‌هايي مانند پدر دکتر مصدق و قهرمان تنباکو در اين محل زندگي مي‌کردند، ادامه داد: مستوفي الممالک شخصيت برجسته‌اي داشت و بيشتر سنت‌گرا بود. پسرش ميرزا حسن مستوفي‌الممالک هم ۹ بار صدراعظم شد و به اهل محل و تهيدستان و بي‌بضاعتان رسيدگي مي‌کرد.

اين پژوهشگربا تاکيد بر اين‌که اين خانه بايد کارکردي متناسب داشته باشد و مثلا نمي‌تواند به موزه‌ي هنرهاي مدرن تبديل شود، افزود: بايد تاريخ اين خاندان را بدانيم و بعد برايش برنامه‌ريزي کنيم. مستوفي بنيانگذار ديوان استيفا بوده است.

تکميل همايون با اشاره به وجود دو فرهنگسرا در محدوده سنگلج گفت: کارکرد فرهنگسرا براي اين خانه معنا ندارد. خانه موسيقي و خطاطان و مداحان نيز وجود دارد،  پس بايد فکرِ ديگري براي آن کرد. اين خانه داراي معماري سنتي است، بنابراين پيشنهاد مي‌کنم آن را به خانه معماران سنتي تبديل کنيد و آموزش معماري سنتي در آن امکان‌پذير شود.

او با بيان اين‌که گاهي اوقات مرمت‌ها، اصالت را از بين مي‌برند، افزود: اميدوارم براي مرمت اين بنا مطالعه دقيقي روي معماري قاجار انجام شود. خانه معيرالممالک يا کاظمي را ببينيد و با دقت و وسواس براي مرمت خانه مستوفي‌الممالک تصميم بگيريد. اميدي که در دل ما ايجاد شده به قول استاد انوار نوري بر دل است که بايد براي آن افراط و تفريط‌ها را از بين برد تا حفظ شود.

شهرداري منطقه ۱۲ مامور روند مرمت خانه مستوفي‌الممالک است

يکي از کارمندان شهرداري منطقه ۱۲ تهران نيز که به جاي شهردار منطقه در اين نشست هم‌انديشي شرکت کرده بود، گفت: شهرداري به محض دريافت درخواست مالک و تاييد نقشه و طرح‌هاي مرمتي خانه مستوفي‌الممالک  و با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي نسبت به بررسي و طي مراحل قانوني صدور مجوزهاي لازم اقدام مي‌کند.

 او با بيان اين‌که خانه‌هاي تاريخي بسياري در محدوده بافت تاريخي هستند که ارزش‌هاي بي‌نظير هويتي براي تاريخ ايران و تهران هستند، ادامه داد: شهرداري منطقه ۱۲ هميشه دغدغه حفاظت از اين بافت را داشته و دارد و اقدامات فراواني را در اين راستا انجام داده و در ادامه نيز مي‌دهد.

وي احيا و مرمت سردرهاي تاريخي منطقه، بازنمايي دروازه‌هاي قديم تهران، انجام پروژه‌هاي پياده‌رو و تلاش‌هاي فراوان براي رفع شب‌مردگي و ده‌ها اقدام ديگر را از ديگر اقدامات در اين راستا دانست و افزود: خانه مستوفي‌الممالک  در محله سنگلج قصه و داستان پرفراز و نشيبي را در مسير خود طي کرده و حفظ آن هميشه دغدغه اين منطقه بوده است. خوشحالم وزير جوان و بااخلاق و در عين حال علاقه‌مند ارتباطات و فناوري اطلاعات در راه مرمت و نگهداشت اين اثر پيش‌قدم شده است. اين يک نشانه‌ي خوب در اين جهت است که اهميت توجه به مسئوليت اجتماعي همه دستگاه هاي دولتي و اجرايي کشور در راستاي حفظ هويت عناصر تاريخي در پايتخت را نشان مي‌دهد .

او تاکيد کرد: نگهداري و مرمت اين آثار ارزشمند فقط وظيفه شهرداري نيست و به تلاش همه‌جانبه دستگاه‌هاي اجرايي، سازمان‌هاي مردم‌نهاد، رسانه‌ها و حتي خيرين نياز دارد .

وي با اعلام اين نکته که معاونت شهرسازي و معماري در کنار معاونت فرهنگي و اجتماعي و حوزه روابط عمومي منطقه، مامور پيگيري دقيق و تسريع در روند مرمت و فعال‌سازي اين خانه شده‌اند، اظهار کرد: شهرداري منطقه ۱۲ به محض دريافت درخواست مالک و تاييد نقشه و طرح‌هاي مرمتي خانه مستوفي الممالک و با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي نسبت به بررسي و گذراندن مراحل قانوني به صدور مجوزهاي لازم اقدام مي‌کند .

نصرالله حدادي، پژوهشگر تهران نيز نخست با گله از وضعيت ساختمان بي‌سيم تهران گفت: به خانه مستوفي الممالک دست نزنيد اما درهاي ساختمان بي‌سيم تهران را باز کنيد. ده‌ها راديو ارزشمند ايران در آنجا بايکوت شده است. يا اجازه بازديد دهيد، يا اين اموال را به موزه ارتباطات منتقل کنيد.

او با بيان اين درخواست که وزارت ارتباطات براي مرمت اين بنا دست بجنباند و تا دولت تمام نشده آن را مرمت کند، اظهار کرد: منطقه قرارگيري خانه مستوفي الممالک يک منطقه تاريخي شناخته شده است. اگر قصد کاري را داريد، از همين امروز شروع کنيد.

اين پژوهشگر خطاب به وزير ارتباطات اضافه کرد: شما سه سال وقت داريد اين بنا را مرمت کنيد؛ معلوم نيست وزير بعد از شما علاقه‌اي به ادامه اين کار داشته باشد.

او افزود: اگر مرمت را شروع کرديد تا پايان آن را اصولي انجام دهيد و آن را در اواسط به دليل مشکلات بودجه‌اي يا غيره رها نکنيد. نابخردي بوده است که اجازه ساخت‌وساز در اطراف اين بنا داده شده و حريم آن نقض شده است‌. خودباختگي معماري در اين منطقه به شدت ديده مي‌شود و ساختمان‌هاي بدقواره امروزي اين خانه تاريخي را احاطه کرده‌اند.

علي‌محمد سعادتي، مدير بافت‌ها و بناهاي تاريخي شهرداري تهران، نيز در سخناني با بيان اين‌که اميدوار است اين اتفاق فراگير شود تا بسياري از خانه‌هاي تاريخي تهران که به دست فراموشي سپرده شده‌اند نجات پيدا کنند، گفت: اميدوارم اين کار يک مسير جديد را براي نجات خانه‌هاي تاريخي در بافت تاريخي تهران به وجود آورد.

او با تاکيد بر لزوم بازتعريف عملکرد مناطقي مانند ميدان امام (ره)، اظهار کرد: بايد خانه‌ي مستوفي‌الممالک، نقش محلي آن و حتي نقش شهري‌اش لحاظ شود. امروز کيفيت‌خواهي و هويت‌خواهي در حال تبديل به يک مطالبه‌ي مردمي است.

رجبعلي خسروآبادي، مدير کل سابق اداره کل ميراث فرهنگي استان تهران نيز در اين نشست و در سخنان کوتاهي با اشاره به قانون برنامه ششم توسعه به عنوان تکليف به همه دستگاه‌ها، براي حفاظت از بناهاي تاريخي، گفت: معتقدم مالکيت براي اين بناي تاريخي اهميت ندارد، بلکه کارکرد، حفاظت و استفاده‌ي بهينه‌ از آن اهميت دارد.

آيت قاسم‌پور هنرمند نيز در سخناني با تاکيد بر اين‌که نبايد در يک جلسه در مورد کاربري چنين بناي تاريخي تصميم‌گيري شود، گفت: فضا، مسير، محله، بافت و نقوش و اين‌که يک بناي تاريخي چه ميزان مي‌تواند تحمل بار را داشته باشد در کاربري ان اهميت دارد.

همچنين مريم اطيابي، خبرنگار خطاب به مسئولان وزارت ارتباطات درخواست کرد تا  اين بنا به ميراث‌فرهنگي تحويل داده نشود چون به گفته او، قطعا بعد از اين کار به جوجه‌کبابي، کافي‌شاپ يا رستوران تبديل مي‌شود.

علي‌رضا زماني، پژوهشگر تهران نيز با تاکيد بر اين‌که براي تعيين کاربري نمي‌توان با يک جلسه به قطعيت رسيد، گفت: در طول سال‌هاي گذشته نمونه کاربري‌هاي زيادي براي خانه‌ي‌هاي تاريخي مختلف استفاده شد؛ مانند خانه جلال در خيابان خيام که براي مدتي به خانه باستان‌شناسان تبديل شد و سپس شکست خورد، يا خانه‌ي قوام يا خانه‌ي مهربان که مي‌توانيم با استفاده از اين تجربه‌ها به نتايج بهتري برسيم.

به اعتقاد او، کارآمدي اين بناهاي تاريخي و نوع نگاه به آن‌ها در کاربري انتخابي براي آن‌ها اهميت دارد.

سميه ايمانيان، خبرنگار ايسنا نيز از وزير ارتباطات خواست تا بر اساس طرحي که سازمان ميراث فرهنگي چند سال قبل بر مبناي آن در نامه‌اي به همه‌ي دستگاه‌هاي دولتي از آن‌ها خواسته بود بناهاي تاريخي تحت اختيار خود را شناسايي و به ميراث فرهنگي معرفي کنند تا از آن‌ها حفاظت شود، اين کار را انجام دهد.

او گفت: با توجه به قدمي که تا امروز وزير ارتباطات براي خانه‌ي تاريخي مستوفي‌الممالک برداشته است، به نظر مي‌رسد مي‌توان براي نجات ديگر بناهاي تاريخي تحت اختيار اين وزارتخانه اميدوار بود.

کاربري مستوفي‌الممالک مي‌تواند حلقه تکميل‌کننده نگاه شهري باشد

ياسر جعفري، معاونت فني سازمان بهسازي شهرداري تهران نيز  در سخناني نخستين اقدامي را که مي‌توان براي نجات خانه مستوفي‌الممالک داشت  گرفتن يک مشاور متخصص دانست تا با انجام مطالعات اوليه براي آن به يک نتيجه مناسب رسيد.

او با اشاره به اين‌که اين بنا در طول سال‌هاي گذشته در اختيار مجموعه‌اي بوده که به صورت تخصصي از آن استفاده نمي‌کرده است، اظهار کرد:‌  در بسياري از اوقات، خانه مستوفي‌الممالک به عنوان لوکيشن آثار تاريخي استفاده مي‌شده است. هر چند زياد شنيده‌ايم که  آقاي حاتمي در لوکيشن‌هاي خود رعايت اين خانه‌هاي تاريخي را زياد داشته است، اما  بعد از آن اکثر تيم‌هاي سينمايي بيشترين لطمه را به اين آثار وارد کرده‌اند، بنابراين بايد نخست پاکسازي‌هايي در اين بناي تاريخي انجام شود، چون قطعا الحاقاتي روي آن انجام شده است.

وي انجام اقدامات اضطراري مانند استحکام‌بخشي بناي تاريخي مستوفي‌الممالک را از جمله‌ي اين کارها دانست و افزود:  اکنون بايد تيم متخصص در اين بنا مستقر شود و کاربري آن‌جا نبايد به مرور باعث خطر براي اين بناي تاريخي شود؛ بلکه بايد تاريخ را  در اين محله نشان دهد.

جعفري اظهار کرد: کاربري‌اي که به اين بناي تاريخي داده مي‌شود، شايد بتواند يکي از حلقه‌هاي تکميل‌کننده نگاه کلان‌شهري در بافت‌هاي تاريخي باشد.

او اضافه کرد: بسياري از بناهاي تاريخي صرف اين‌که محل کاربري هستند، مي‌توانند مکاني براي بازديد گردشگران باشند، همان‌طور که پروژه‌هاي مرمتي مي‌توانند چنين کاربري را داشته باشند، بنابراين نبايد بخش خصوصي را از مجموعه جدا کرد، آن‌ها نياز به برنامه‌ريزي دارند.

خدايار قاقاني، کارگردان مستند (خونه) با محوريت خانه مستوفي‌الممالک نيز در سخناني اظهار کرد: معتقدم اگر ميرزا يوسف و ميرزا حسن آن‌قدر در مسير تاريخي ما اهميت دارند، حق‌شان است که اين خانه به نام آن‌ها و براي آن‌ها به موزه تبديل شود، چون او کلکسيون بزرگي از پروانه، پيپ و ساعت داشت او همچنين از برگزارکنندگان اين نشست به خاطر حضور نداشتن خاندان مستوفي در اين نشست هم‌انديشي گله کرد


منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها