City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

قديمي ترين کارخانه قند خاورميانه در دام تخريب (1397/04/31)

مسئولان شهرستان ري مي گويند براساس شواهد موجود مالک و عوامل کارخانه قند کهريزک درحال آسيب زدن و تخريب عمدي بخش هايي از اين بناي تاريخي هستند تا بتوانند آن را بفروشند.
قديمي ترين کارخانه قند خاورميانه در دام تخريب

به گزارش بزنيم بيرون ، قديمي ترين کارخانه قند خاورميانه که با شماره 4635 به‌ عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده و از ميراث اوليه ورود مدرنيته به ايران محسوب مي شود اکنون در تنگناي کش وقوس هاي ميراث و مالک گير کرده و در حال تخريب است.

گرچه مالک کارخانه اقدام عمدي براي تخريب اين بناي قجري را قبول ندارد اما مسئولان متولي مي گويند مالک به دنبال سودجويي و آثار برجامانده از تخريب نيز نمايانگر اقدام عمدي است.

اين ميراث فقط يک ساختمان نيست

کارخانه قند کهريزک از توابع شهرستان ري مربوط به دوره قاجار است و نکته قابل تامل اينکه اين بنا تنها يک ساختمان ميراثي نيست بلکه تاريخچه ورود صنعت نوين به ايران را نيز روايت مي کند.

براساس آنچه در منابع تاريخي آمده کارخانه قند کهريزک سال 1273 خورشيدي توسط مهندسان بلژيکي ساخته شده و با قديمي ترين باسکولي که در خود دارد از کهن ترين آثار معماري صنعتي در ايران به شمار مي رود.

«ميرزاعلي اصغرخان امين‌الدوله» وزير امور خارجه پهلوي اول را مالک اين کارخانه اعلام کرده اند.

مستندات منابع تاريخي حاکيست سال 1291 خورشيدي کارخانه قند کهريزک پس از سه سال فعاليت در رقابت با قندهاي وارداتي روسي اعلام ورشکستگي کرد تا اينکه در زمان پهلوي دوم پس از خريد کارخانه توسط دولت بار ديگر توسط دستگاه هاي آلماني احيا و راه اندازي شد.

مساحت زمين اين کارخانه اينک با سند شش دانگ 56 هزار مترمربع است که در کنار جاده قديم تهران ـ قم قرار دارد؛ يک هزار و 380 مترمربع آن ساختمان اداري و محل استقرار دستگاه هاي توليد بوده که اکنون متروک و در حال تخريب است.

نشانه هاي تخريب

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان ري در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهارداشت: پي ديوارها و قسمت هايي از سقف ساختمان کارخانه قند توسط کارگران مالک تراشيده شده است تا به مرور زمان با ورود آب و باد به داخل ساختمان تخريب شود.

«مصيب رحيم زاده» با اشاره به اينکه کارخانه‌ قند کهريزک جزو قديمي ‌ترين نمونه‌هاي معماري صنعتي در ايران است که شايد بر بسياري از معماري‌ هاي ديگر نيز مقدم باشد بيان کرد: باسکول کارخانه قند کهريزک در گذشته سالم بود ولي يکباره تخريب شد که تمامي اين موارد نشان مي دهد مالک يا اشخاص ديگر به دنبال تخريب ساختمان ميراثي اين کارخانه قديمي هستند.

وي گفت: مالک کارخانه بايد با شهرداري کهريزک به توافق برسد تا ضمن حفظ اثر تاريخي براي مالک نيز درآمدزايي داشته باشد.

رحيم زاده ادامه داد: ساختمان کارخانه قند اگر درست و اصولي احيا شود با توجه به موقعيت مکاني و گردشگري شهرستان ري مي تواند درآمدزايي خوبي از طريق جذب گردشگر براي مالک داشته باشد.

ادعاي مالک

نماينده مالک فعلي کارخانه قند کهريزک در ادامه اين گزارش به خبرنگار ايرنا گفت: هدف ما اگر تخريب اين ساختمان بود از سال 1370 تاکنون به مرور اين کار را انجام مي داديم.

«عليرضا زرگر» تاکيد کرد: به هيچ عنوان دنبال تخريب نيستيم اما مي خواهيم در نهايت تکليف 56 هکتار زمينمان روشن شود.

وي با اشاره به اينکه دستگاه قضا نيز درخصوص شکايت ميراث فرهنگي راي به نفع مالک داده است افزود: دستگاه هاي اجرايي شهرستان ري نه توانايي خريد ملک را دارند و نه اجازه تغيير کاربري مي دهند.

زرگر بيان کرد: دستگاه هاي اجرايي بايد اجازه تفکيک و قطعه بندي زمين هاي اطراف ساختمان کارخانه قند را به مالک بدهند.

پاسخ ميراث فرهنگي به مالک

رئيس اداره ميراث فرهنگي ري درباره راي ديوان عدالت اداري به نفع مالک گفت: اين راي شهريور ماه سال گذشته صادر شد و در اين صورت اين اثر از ثبت ملي خارج مي شود، هرچند با اين وجود ميراث باز هم مي تواند بر اين اثر ملي نظارت داشته باشد.

رحيم زاده تصريح کرد: ميراث فرهنگي ري از راي صادره معترض است و بعد از برگزاري جلسه با مالک سعي مي کنيم به نتيجه مثبتي در اين زمينه برسيم.

وي افزود: هدف ما تغيير کاربري اين ملک است و به احتمال زياد دراين زمينه به تفاهم مي رسيم.

تغيير کاربري به موزه

فرماندار ويژه شهرستان ري با بيان اينکه کارخانه قند کهريزک ظرفيت توليد قند کشور در آن مقطع تاريخي و وضعيت صنعتي ما را براي نسل هاي آينده نشان مي دهد، تاکيد کرد: اين کارخانه بايد به موزه تبديل شود.

«هدايت الله جمالي پور» ادامه داد: شهرداري کهريزک، ميراث فرهنگي و مالک بايد به توافق برسند تا اين مکان تاريخي به يک موزه تبديل و منافع مالک در حد معقول و کارشناسي تامين شود.

وي با تاييد تخريب قسمت هايي از کارخانه، هدف آن را تغيير کاربري اين اثر ميراثي اعلام و بيان کرد: به خاطر غفلت هاي اداره ميراث فرهنگي در گذشته افراد سودجو و منفعت طلب قسمت هايي از ساختمان کارخانه قند کهريزک را دچار آسيب کرده اند.

جمالي پور به زمين هاي باير اطراف ساختمان اصلي کارخانه قند اشاره کرد و اظهارداشت: زمين هاي باير اطراف ساختمان کارخانه قابل تفکيک و واگذاري به مالک است ولي ساختمان و سازه اصلي بايد با حفظ حريم توسط اداره ميراث فرهنگي حفظ و نگهداري شود.

فرمانداري دست به کار شود

عضو ناظر مجلس در شوراي عالي ميراث فرهنگي معتقد است که فرمانداري بايد در اين زمينه وارد عمل شود.

«پروانه سلحشوري» در گفت وگو با خبرنگار ايرنا توافق دولت، مالکان و اداره ميراث فرهنگي را يکي از راهکاري هاي جلوگيري از تخريب آثار تاريخي عنوان و بيان کرد: کارخانه قند کهريزک بايد توسط دولت بازسازي و زيرنظارت اداره ميراث فرهنگي قرارگيرد تا درآمد حاصل از آن نيز بي کم و کاست به مالک برسد.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: فرماندار ري به عنوان نماينده دولت بايد در جلوگيري از تخريب اين اثر ملي تلاش کند و اين مشکل را پايان دهد.

سلحشوري اظهارداشت: آثار ملي در همه جاي دنيا براي نشان دادن تاريخ و تلاش گذشتگان به نسل هاي آينده بسيار دقيق و خوب نگهداري مي شود ولي در ايران به دليل برخي نگاه هاي منفعت طلبانه، سودجويانه و ضدميراثي تخريب مي شوند يا در آستانه تخريب قرار مي گيرند.

اين نماينده مجلس با اشاره به اينکه تخريب آثار ميراثي به منظور ساخت ساختمان هاي مدرن و تجاري به هيچ عنوان پذيرفته نيست، گفت: اين کار به مرور زمان باعث از بين رفتن هويت ملي و تاريخي در کشور مي شود.

شهرستان ري از مناطق تاريخي ايران در قسمت جنوبي شهر تهران قرار گرفته است.


منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها