City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خانه اقوام در پايتخت راه اندازي می شود (1397/05/13)

شهردار تهران توسعه فرهنگي را لازمه توسعه اقتصادي کشور دانست و پيشنهاد داد خانه اقوام با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در پايتخت احداث شود.
خانه اقوام در پايتخت راه اندازي می شود

به گزارش بزنيم بيرون ، از مرکز ارتباطات و امور بين الملل شهرداري تهران، سيد محمدعلي افشاني در ديدار با  سيد عباس صالحي  وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: با احداث اين مرکز فرصتي فراهم مي شود تا زندگي اقوام مختلف در آرامش، اتحاد و انسجام هر چه بيشتر تقويت شود.

وي اظهارداشت: اميدوارم با راه اندازي اين مرکز و توسعه آن به شکل بوستان در سال هاي آتي، شاهد تقويت آشنايي شهروندان با فرهنگ اقوام مختلف باشيم.

وي ادامه داد: متاسفانه برخي، معناي صحيح شهروند و پايتخت را درک نکرده اند؛ تهران پايتخت است؛ نه مرکز استان يا يک شهرستان، بنابراين هر فردي که ايراني باشد در آن سهم دارد.

شهردار پايتخت با بيان اينکه تهران مرکز تنوع اقوام ايراني، تنوع فرهنگ ايراني و تنوع اديان است خاطرنشان کرد:اگر در تهران شاهد همگرايي ملي باشيم، همه کشور تحت تاثير قرار مي گيرد بنابراين در پايتخت ، تهراني و غير تهراني ملاک نيست.

وي با اشاره به تفاوت شهروند و ساکن افزود: شهروند حق سکونت دارد اما ساکن حق حکومت دارد و اين حق نيز با آمدن برگه هاي راي و مرسوم شدن راي گيري ايجاد شده است.

وي در ادامه به بودجه فرهنگي هنري شهرداري پرداخت و تصريح کرد: در سنوات گذشته ميزان اعتبارات فرهنگي و هنري رقم قابل ملاحظه اي بود، اما تأثير اقدامات انجام شده با ميزان هزينه ها تناسب ندارد.

شهردار تهران ادامه داد: سال گذشته هفت هزار و 5٠٠ ميليارد تومان اعتبار فرهنگي براي کل کشور در نظر گرفته شد که از اين ميزان فقط حدود ٨٠٠ ميليارد تومان در اختيار دولت بود و بقيه اعتبار به بخش هاي غيردولتي اختصاص پيدا کرد. با وجود اختصاص اين حجم از بودجه، شواهد نشان مي دهد به دليل نبود مديريت واحد، تأثير اقدامات فرهنگي نسبت به ساير بخش ها کمتر بوده است.

افشاني با تاکيد بر اينکه همکاري شهرداري تهران با وزارت ارشاد مانع انجام اقدامات موازي فرهنگي مي شود گفت: اگرچه وضعيت مالي شهرداري تهران مطلوب نيست اما اميدوارم در شرايطي که 48 درصد از درآمد و 25 درصد از اقتصاد کشور متعلق به تهران است، بتوانيم موضوعات فرهنگي را در پايتخت ساماندهي کنيم.

وي ايجاد اعتماد بين حاکميت و مردم اعتماد و فراهم کردن زمينه مشارکت شهروندان را از جمله کارکردهاي فرهنگ برشمرد و خاطرنشان کرد: براساس تجارب جهاني، هر اندازه که حوزه فرهنگ در کنار ساير حوزه ها وظايف خود را به خوبي انجام نداده باشد، به همان ميزان، اعتماد مردم به حاکميت، کم مي شود.

افشاني نخستين قدم در راستاي همکاري شهرداري تهران و وزارت ارشاد را توسعه کتابخانه ها دانست و عنوان کرد: با توجه به تاکيد رهبر معظم انقلاب مبني بر بازسازي بافت هاي ناکارآمد شهري، بايد با ساخت کتابخانه هاي کوچک اما مدرن، حيات را به اين بخش ها بازگرداند.


منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها