City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خارجي‌ها از آمدن به ايران منصرف نمي‌شوند؛ مگر به شروطي (1397/05/21)

دبير جامعه تورگردانان ايران معتقد است، گراني بليت ايرلاين‌هاي خارجي که به «ريال» و در داخل کشور رخ داده، در سفر گردشگران خارجي تاثير منفي ندارد؛ مگر آن‌که برخي به خاطر گراني ارز و براي جبران مافات، نرخ خدمات را سرسام‌آور بالا ببرند.
خارجي‌ها از آمدن به ايران منصرف نمي‌شوند؛ مگر به شروطي

به گزارش بزنيم بيرون ، سيدهادي شيرازي درباره تاثير افزايش نرخ بليت در پروازهاي خارجي که فرضيه کاهش تعداد پروازها و حتي حذف مقصد ايران از برنامه ايرلاين‌هاي خارجي را در بلندمدت مطرح کرده است، گفت: نرخ بليت از نظر قوانين بين‌المللي ثابت است، اما طبق قانون )ياتا( (انجمن بين‌المللي حمل و نقل هوايي) در مسيرهايي که  (Rate Of Exchange) ROE يا واحد ارزي دارد، وقتي مبناي محسابه از ۴۴۰۰تومان به ۸۸۰۰تومان ارتقاء مي‌يابد، طبيعتا نرخ‌ها در آن مقصد افزايش پيدا مي‌کند؛ اما در ماهيت پرواز و نرخ ارزي آن که ثابت است، تغييري ايجاد نمي‌شود. بنابراين بليت براي خارجي‌ها گران نشده است و ايرلاين‌ها هنوز بازار مبدأ را در اختيار دارند.

وي ادامه داد: زماني که ارز در ايران از مرز ۳هزار تومان گذر کرد، ايرلاين‌هاي خارجي، فروش کلاس‌هاي قيمتي پايين را در سيستم‌ها مسدود کردند، اکنون ممکن است با افزايش نرخ ارز در پروازهاي خارجي، صندلي‌هاي ارزان دوباره روي سيستم‌هاي فروش قرار گيرند تا در کلاس‌هاي قيمتي تعادلي ايجاد شود و اين بازار از دست نرود که البته اين شرايط به نفع مسافر خارجي است؛ چون وقتي در مسيري، پرواز ارزان پيدا شود حتما آن کشور را در برنامه سفر خود قرار مي‌دهد.

اين تورگردان درباره هشدارهايي که نسبت به حذف ايران از مسير پروازي ايرلاين‌هاي خارجي در صورت کاهش تقاضا در اين بازار، داده شده است، گفت: شرکت‌هاي هواپيمايي خارجي هنوز زمزمه‌اي در اين‌باره نداشته‌اند، ممکن است در آينده اين اتفاق رخ دهد، ولي نمي‌توان از حالا پيش‌بيني کرد، چون هيچ‌چيز ملموس نيست، دوستاني هم که هشدار داده‌اند، شايد به تجربه به اين نتيجه رسيده‌اند.

او خوش‌بين است که مسافران خارجي از شرايط جديد ارزي کشور تاثير منفي نپذيرند، هرچند که آن را به اقدامات بخش‌هاي خدماتي مشروط دانست و اظهار کرد: اگر ايرلاين‌هاي خارجي بويژه در مسير اروپا ـ ايران صندلي‌هاي ارزان را دوباره به سيستم فروش برگردانند، طبيعتا مسافران خارجي بيشتري از آن سمت روانه کشورمان خواهند شد. بالا رفتن نرخ ارز نيز براي گردشگري خوب است، البته به شرط آن‌که در داخل نخواهند جبران مافات کنند و قيمت‌ها را سرسام‌آور بالا ببرند، اگر اين اتفاق رخ ندهد، قيمت سفر به ايران نيز رقابتي مي‌شود و حتي ممکن است نرخ اين سفر را کاهش دهد.

شيرازي درباره اظهار نظرهاي متفاوت ساير تورگردان‌ها درباره بي‌ثباتي که بازار ارز در گردشگري ورودي پديد آورده و قيمت‌ها را تحت تاثير قرار داده و اين تناقض‌ها آژانس‌هاي خارجي را نسبت به طرف‌هاي تجاري ايراني بي‌اعتماد کرده است، گفت: ممکن است اين تونل تاريک باشد، اما سياست‌هاي اخير دولت، آينده‌اي را براي ما متصور شده است که بر آن اساس مي‌توانيم مشکلات موجود را در بلندمدت تا حدي برطرف کنيم. اگر مبناي محاسبه ارز در سال آينده طبق اظهارات دولت رقمي در حدود ۸۸۰۰تا ۹۰۰۰تومان باشد که قطع به يقين همين حدود است، مي‌توان در نرخ‌گذاري تورهاي ايران به ثبات رسيد و سفر گردشگران خارجي بيشتري را شاهد باشيم، البته همه اين‌ها به شرايط امنيتي ايران منوط است.

دبير جامعه تورگردانان همچنين در پاسخ به اين پرسش که افزايش نرخ ارز در ايران اگر براي گردشگران خارجي انگيزه است، چرا آمار آژانس‌هاي ايراني از کاهش سفر خارجي‌ها حکايت دارد؟ گفت: متاسفانه شرايط سياسي داخل ايران و تهديدها و تحريم‌هاي آمريکا از سال گذشته تا کنون باعث شده آژانس‌هاي خارجي حجم کار خود را در بازار ايران کم کنند، در عين حالي که بخشي از مردم جهان شيفته ماجراجويي و سفر به کشورهايي همچون ايران هستند، اما جمعيت گسترده‌تري همچنان به هشدارهاي وزارت خارجه و مقامات کشورشان توجه دارند، براي همين علي‌رغم هزينه ارزان سفر در ايران، سير نزولي ورود گردشگران خارجي را شاهديم.

شيرازي همچنين پيش‌بيني کرد؛ فصل دوم گردشگري ايران که از پاييز آغاز مي‌شود، همچنان روند کاهشي ۲۰تا ۳۰درصدي ماه‌هاي فروردين و ارديبهشت‌ماه را تجربه کند.

وي همچنين درباره تناقض آماري بين بخش خصوصي و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري که افزايش ۳۰درصدي ورود گردشگران خارجي در سه ماه نخست امسال را اعلام کرده بود، توضيح داد: آمار تورگردان‌ها بيشتر به گردشگران فرهنگي و زيارتي مربوط مي‌شود که با تور و از طريق آژانس به ايران سفر مي‌کنند که در اين بخش از سال گذشته روند نزولي آغاز شده و آمارها کاهش داشته، اما آنچه سازمان اعلام مي‌کند، آمار تمام مسافران ورودي به کشور است؛ از تاجر گرفته تا کارگر و مسافر.


منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها