City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

همه شناگاه‌ها آلوده اند/ ضرورت ساماندهي (1397/05/23)

معاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست گفت: بايد در هر سه استان شمالي پرچم‌ها در دريا با يک رنگ، سايز و طرح نصب شود و واقعا ضرورت دارد مردم بدانند پرچم چيست، رنگ‌ها به چه معنا است، چرا که اگر بدانند مطالبه گري مي‌کنند و از سوي ديگر جز در مناطق با پرچم آبي در مناطق ديگر هم شنا نمي‌کنند.
همه شناگاه‌ها آلوده اند/ ضرورت ساماندهي

به گزارش بزنيم بيرون ، پروين فرشچي معاون محيط دريايي سازمان محيط زيست بعد از ظهر امروز در نشست بررسي وضعيت شناگاه‌ها و ساماندهي سواحل استان مازندران که با حضور نمايندگان دستگاه‌هاي متولي مانند بهداشت، وزارت کشور، فرمانداران، محيط زيست برگزار شد، اظهار داشت: در ساماندهي سواحل و شناگاه‌ها همواره به دنبال يک متولي بوديم و به هم اعتماد نداشتيم که بايد يک مديريت جامع يا يک شوراي سياست‌گذاري براي مديريت سواحل متشکل از بخش خصوصي و دولتي ايجاد کنيم.

وي افزود: برخي معتقدند بايد يک متولي متمرکز بر روي شناگاه‌ها و سواحل باشد تا کاري صورت بگيرد، اما من بر عکس اين ايده فکر مي‌کنم، چرا که هر يک از دستگاه‌ها، ضوابط، مقررات، استانداردها و نقطه نظرات و سلايق خود را داشته و اعمال مي‌کنند.

معاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست کشور خاطرنشان کرد: ما حدود دوسال، پايش چهار فصل شناگاه‌ها را داشتيم که در نهايت نشان داد که بعضي‌ها خيلي و بعضي‌ها هم کمي آلوده‌اند.

هدف از اجراي طرح پرچم‌گذاري شناگاه‌ها در استان‌هاي شمالي

فرشچي با بيان اينکه مردم حق طبيعي‌شان است که از اين شناگاه‌ها بهره ببرند، متذکر شد: مردم چگونه بايد متوجه شوند که کدام شناگاه مطلوب و کدام‌ يک آلوده است و بر اين اساس، در يک طرح مشترک ميان وزارت کشور، بهداشت و محيط زيست به اجراي طرح پرچم‌گذاري رسيديم.

معاون محيط دريايي در ادامه به اهداف اجراي اين طرح اشاره و بيان کرد: هدف اول از اجراي اين طرح اين است که مردم انگيزه پيدا کنند و مطالبه‌گري کنند براي ايجاد و افزايش شناگاه‌ها از مسئولان امر، دوم آن‌که مسئولان هم از دستگاه‌هاي متولي ترغيب شوند تا در دور يک ميز جمع شوند و اتفاق مطلوبي در اين حوزه رخ دهد و توجه‌ها به اين سمت جلب شود.

وي ادامه داد: هدف سوم از اجراي اين طرح آن بود که بخش خصوصي هم که مي‌خواهد سرمايه‌گذاري کند، اگر سلامت شناگاه تحت مديريتش برقرار نباشد، سرمايه‌اش از بين مي‌رود؛ لذا يا سرمايه‌گذاري نمي‌کند و يا حداقل‌ها را براي ادامه کار آماده مي‌کند.

توسعه گردشگري ساحل به ساحل و ضرورت ساماندهي سواحل

معاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست کشور با بيان اينکه ارتباط با همسايگان درياي خزر در حال گسترش است و اتفاقات زيادي در اين خصوص در حال رخ دادن در منطقه است، تصريح کرد: همه اين‌ها زمينه‌اي را فراهم مي‌کند براي گردشگري ساحل به ساحل ميان کشورهاي منطقه که ما هم بايد از آن بهره ببريم؛ لذا ما مي‌توانيم از سواحل‌مان به‌عنوان منابع درآمدي ملي بهره ببريم.

اين مسئول با بيان اينکه در اجراي اين طرح ما به سمت سلامتي و امنيت شناگاه‌ها حرکت مي‌کنيم، بيان کرد: ما در بودجه، پايش‌ها و نيروي انساني مشکل داريم، اما اين دليل نمي‌شود تا اين حرکت را به جلو پيش نبريم.

فرشچي يادآور شد: وقتي استاندار يکي از استان‌هاي شمالي ما اعلام کند که در سال قبل 20 پرچم زرد در شناگاه‌هاي ما بود که طي سال‌جاري اين رقم به 10 شناگاه کاهش يافت، يعني ما به هدف‌مان رسيده‌ايم.

ضرورت استقرار بازرس در شناگاه‌هاي شمالي کشور

وي در ادامه به ضرورت بازرسي از شناگاه‌هاي استان اشاره و تأکيد کرد: اينکه ما بايد بازرس براي شناگاه‌ها داشته باشيم يک ضرورت است. اينکه ما بايد پس از بازرسي، به شناگاه‌هاي زردمان مهلت براي بازنگري دهيم يک ضرورت است تا خود را ترميم و تصحيح کنند.

با واگذاري طرح‌هاي بلندمدت سواحل موافقم

معاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست کشور متذکر شد: البته برخي از ايرادات هم در توان مدير طرح نيست که بتواند آن را رفع کند، زباله يا فاضلاب در حيطه وظايف و کنترل او نيست. البته از سوي ديگر در واگذاري طرح‌ها براي طولاني‌مدت نيز بنده کاملا موافقم، چرا که براي سرمايه‌گذار کوتاه مدت، نه دلي مي‌سوزاند و نه برايش مقرون به صرفه است.

مطالبه‌گري مردم از مسئولان در گرو آگاهي‌بخشي عمومي

اين مسئول در ادامه به ضرورت اطلاع‌رساني و آگاهي بخشي عمومي در اين طرح اشاره و تصريح کرد: واقعا ضرورت دارد مردم بدانند پرچم چيست، رنگ‌ها به چه معنا است، چرا که اگر بدانند مطالبه گري مي‌کنند و از سوي ديگر جز در مناطق با پرچم آبي در مناطق ديگر هم شنا نمي‌کنند.

فرشچي با بيان اينکه طي سال گذشته بيش از 60 نفر در درياي خزر غرق شدند که 60 خانواده را داغدار کرد، گفت: مرگ يک نفر به نوعي مرگ يک خانواده است و ما بايد آگاهي‌رساني را چند برابر کنيم و براي تحقق اين امر بايد از تمام ظرفيت‌ها از صداوسيما، رسانه‌ها و تشکل‌هاي مردمي بهره ببريم.

کارگروه دائمي ساماندهي شناگاه‌ها در استان‌هاي شمالي شکل بگيرد

وي با بيان اينکه الان که حداقل مي‌دانيم چالش‌ها کجاست و چگونه حل مي‌شود بايد همه پاي کار بياييم، اظهار کرد: کارگروه دائم شناگاه‌هاي استاني بايد شکل بگيرد و از تمام دستگاه‌هاي متولي بايد دعوت شود تا نمايندگان‌شان به‌طور مستمر در جلسات حاضر شوند. در خصوص بودجه هم بايد يک بودجه ملي جداگانه‌اي براي اجراي اين طرح در نظر گرفته شود، مهم نيست به کدام دستگاه تخصيص مي‌يابد، مهم آن است که کار پيش رود.

معاون محيط زيست دريايي سازمان حفاظت محيط زيست کشور خاطرنشان کرد: بايد در هر سه استان شمالي پرچم‌ها با يک رنگ، سايز و طرح نصب شود و شاهد تعدد طرح، رنگ و سايز نباشيم تا مردم شاهد اجراي يک طرح واحد در سواحل و شناگاه‌ها باشند.

فرشچي در پايان با بيان اينکه اگر تعداد شناگاه‌ها را افزايش دهيم، دليل بر اشتغال‌زايي بيشتر نيست و مي‌شود از آن‌ها در يک فضاي کيفي و منسجم بهره برد، گفت: بايد به سمتي برويم که تعداد شناگاه‌ها را کاهش دهيم و از ان سو کيفي کنيم، برويم به سمتي که دو تا سه تا سرمايه‌گذار در کنار هم در يک مجموعه مطلوب گردشگري کار کنند و خدمات مطلوب و شايسته‌اي را به مردم ارائه کنند.


منبع : فارس

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها