City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سفر به خارج از کشور کاملا لاکچري شد (1397/05/24)

سفر به خارج از کشور با افزايش قيمت بليت هواپيما گران شدن نرخ دلار و يورو و بالا رفتن نرخ عوارض خروج از کشور جزو آن دسته از سفرهاي لاکچري شد که ديگر هر کسي توان انجامش را ندارد.
سفر به خارج از کشور کاملا لاکچري شد

به گزارش بزنيم بيرون ، اگر تا همين چند ماه پيش مي شد با يک ميليون تومان به ترکيه رفت و با نصف قيمت آن سرزمين گرج ها را ديد و با رفتن به اروپاي شرقي پا در سرزمين صربها گذاشت و يا با کمي هزينه بيشتر ويزاي اروپا را گرفت حالا ديگر نمي توان به راحتي بار سفر بست و با سبک زندگي مردم کشورهاي ديگر آشنا شد.

عوارض خروج از کشور جريمه اي براي سفر به خارج

قبل از سال ٩٧ تصويب شد که نرخ عوارض خروج از کشور از ٧۵هزار تومان به ٢٢٠ هزار تومان افزايش پيدا کند و اگر کسي قصد سفر براي بار دوم به هر دليلي را داشت بايد ٣٣٠ عوارض بدهد و براي بار سوم ۴۴۰هزار تومان. دليل اين افزايش نرخ هم تعداد زياد سفرهاي خارجي نسبت به سفرهاي گردشگري ورودي به کشور بود چون سازمان ميراث فرهنگي اعلام کرد که ۹ميليون ايراني در سال ۹۶از کشور خارج شدند و در ازاي آن تنها ۵ميليون گردشگر وارد شدند هر چقدر هم که بعد از آن مسئولان سازمان مصاحبه  و گفتگو کردند تا اين گفته شان را اصلاح کنند ديگر تاثيري نداشت آنها بعدا گفتند که  از اين ۹ميليون گردشگر خروجي تنها دو و نيم ميليون نفر به سفر زيارتي کربلا مي روند اما ديگر اين آمارها تاثيرش را گذاشته بود.

پس از آن هم هر اندازه سازمان ميراث فرهنگي با افزايش نرخ عوارض خروج از کشور اعتراض کرد و حتي رئيس سازمان در نامه اي پيشنهادي اعلام کرد که بهتر است اين عوارض از ۷۵هزار تومان به ۸۵هزار تومان برسد اما کسي توجهي نکرد.

اين افزايش چند برابري نرخ عوارض خروج از کشور موجب اعتراض بسيار از مردم  حتي سلبريتي ها شد و بسياري آن را جريمه سفر به خارج از کشور خواندند و برخي ديگر به اين معترض بودند که مگر همه سفرها به خارج از کشور جزو سفرهاي تفريحي است؟! با اين وجود اکنون اگر کسي بخواهد از کشور خارج شود بايد اين افزايش نرخ عوارض چند صد هزار توماني را بپردازد.

دلار و يوروي گران در مقابل ريال ارزان

در همين سال ۹۷نوسانات نرخ ارز به حد اعلاي خود رسيد. دلار چهار هزار توماني در بازار به ۱۰هزار تومان رسيد و يوروي ۵هزار توماني هم به ۱۲هزار تومان. صرافي ها بسته شدند و براي ورود گردشگران به کشور هم مشکلات زيادي ايجاد شد هنوز هم اين نوسانات به نرخ ثابتي در بازار ثانويه نرسيده است و در هر حال تنها اکنون مي توان ارز دولتي را آن هم براي کالاهاي خاص به نرخ دلار ۴۲۰۰توماني دريافت کرد. با افزايش نرخ دلار و يورو و کاهش ارزش پولي ريال در ايران. هزينه هاي سفر به خارج از کشور به طور مسلم افزايش يافته است. حالا يک شيشه آب معدني در خارج از کشور حتي اگر يک يورو باشد به پول ايران ده هزار تومان قيمت دارد. اين موضوع هم باعث مي شود تا هزينه سفر در خارج از کشور بالا برود.

حيرت در نرخ بليت هواپيما

اگر کسي هم بخواهد به سفر برود اکنون چند روزي است که نرخ بليت هاي هواپيمايي موجب شده تا در انجام اين سفرها چه تفريحي باشد و چه به منظور تحصيلي و يا غيره، با ديدن نرخ بليت ها کمي تعلل کند. بليت هواپيماي تهران به پاريس تا همين چند روز پيش در نهايت يک ميليون و ۶۰۰هزار تومان بود اکنون به ۶ميليون و ۵۰۰هزار تومان رسيده است اين افزايش چند برابري نرخ  در بسياري از مسيرهاي ديگر نيز قابل مشاهده است.

پاياني براي ارز مسافرتي

ارز مسافرتي سالهاي سال است که با چالش رو به روست. ايران هميشه به کساني که بنا به هر دليلي از کشور خارج مي شد، ارز به نرخ دولتي مي داد حالا اين سهميه براي هر مسافر هر بار تغيير مي کرد و شيوه آن نيز با بخش نامه هاي متفاوت تغيير شکل مي داد اما در نهايت هر مسافر مي توانست از ارز دولتي براي انجام سفرهايش استفاده کند . اگر کسي عيد نوروز امسال به سفر خارجي رفته باشد نتوانسته از سهميه ارز مسافرتي استفاده کند چون حدود ۶ماهي بود که بانک مرکزي اختصاص ارز براي سفر را لغو کرده بود اما دوباره تصميم بر اين شد که بعد از عيد به هر مسافر هزار يورو ارز دولتي تعلق بگيرد و آن هم با شرط و شروطي. به عنوان مثال اعلام شد که مسافران کشورهاي مشترک المنافع ۵۰۰و کشورهاي دورتر هزار يورو دريافت خواهند کرد که اين موضوع نيز با بالا و پايين رفتن نرخ ارز دچار چالش شد چون برخي از افراد از تفاوت قيمت زياد بين ارز دولتي و ارز در بازار استفاده کردند و به سفرهاي غير ضروري رفتند تا از اين اختلاف قيمت سود ببرند. دولت هم ديد که چنين رويه اي نادرست است پس اختصاص ارز مسافرتي را لغو کرد و گفت که هر کسي براي سفر به خارج از کشور از همان بازار ثانويه ارز مورد نيازش را تامين کند اما قضيه به همين سادگي هم نبود چون گفته شد با اين وجود هر مسافر تنها ۵هزار يورو مي تواند از صرافي ها با ارائه مدارک سفر ارز خريداري کند.

تحريم ايران در سايت هاي گردشگري و اقامتي

برخي از سايت هاي گردشگري و خدمات اقامتي که ايراني ها مي توانستند با مراجعه به آنها بدون داشتن کرديت کارت اقدام به رزرو هتل و يا دريافت خدمات گردشگري کنند، پس از بازگشت تحريم هاي آمريکا عليه ايران، به روي مردم کشور يا بسته شد و يا اينکه شرط داشتن کارت هاي بين المللي را براي استفاده از هر نوع خدماتي اجباري کردند. اين موضوع باعث شده افراد هزينه اي را به آژانسهاي مسافرتي و يا افراد داراي کارت بين المللي بدهند تا برايشان اين خدمات قبل از سفر رزرو شود. اين هم يک نوع ديگر از افزايش نرخ خدمات براي سفرهاي خارجي است که باعث مي شود در کنار همه هزينه هاي ديگر سفر به خارج از کشور جزو سفرهاي لاکچري به حساب بيايد.


منبع : مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها