City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

دويدن بر روي ابرها (1397/05/27)

جنگل ابر شاهرود واقع در شمال شرق استان سمنان ميزبان اولين ماراتن جنگلي ايران است، ظرفيتي که بايد علاوه بر معرفي جاذبه هاي منحصر به فرد طبيعي به توسعه صنعت گردشگري بينجامد.
دويدن بر روي ابرها

به گزارش بزنيم بيرون ، اگر 45 کيلومتر از شهر شاهرود به سمت شمال برانيد، با نزديک شدن به مرز سلسله کوه هاي البرز با استان سمنان، گويي به مرز بين زمين و آسمان مي رسيد، مي توانيد پا در توده هاي ابر بگذاريد و در آغوش جنگلي از ابر آرام بگيريد.

جنگل ابر سرشار از انواع پوشش گياهي از چمنزار و درخت هاي سر به آسمان ساييده، در بالادست، در فاصله اي که چندان هم دور از دسترس نيست، توده هاي ابر خيال انگيزي وجود دارد، گويي از زمين جداشده ايد و بخشي از آسمان در دسترس شماست، هر چه بالاتر برويد ابرناکي اين جنگل بر شما چيره تر مي شود، اين منطقه از جاذبه هاي مهم گردشگري و طبيعي استان سمنان است.

از آن جا که استان سمنان، مقصدي تازه براي سفر هدفگذاري و شعار توسعه استان براي سال 1400 تعيين شده است، مديريت استان در تلاش است با تعريف رويدادهاي مختلف، نقاط مستعد سمنان را به هموطنان معرفي کند، در حقيقت، رويدادها زمينه معرفي جاذبه ها شده اند که بهترين روش تبليغ براي فرصت هاي متنوع گردشگري استان سمنان است.

برگزاري اولين ماراتن جنگلي ايران در جنگل ابر شاهرود در شرق استان سمنان در حال برنامه ريزي است، هشتم شهريور شهرستان شاهرود ميزبان اين مسابقات است و با توجه به ضرورت هاي زيست محيطي منطقه، نهادهايي مانند حفاظت محيط زيست، منابع طبيعي، هلال احمر، دانشگاه علوم پزشکي و حوزه هاي امنيتي نيز مشارکت و همکاري مطلوبي براي برگزاري هر چه بهتر اين رويداد مهم گردشگري- ورزشي دارند.

معرفي ظرفيت هاي گردشگري هدف اصلي اين رويداد

مدير کل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌ دستي و گردشگري سمنان گفت: ماراتن جنگلي يک رويداد گردشگري ورزشي است که با برنامه ريزي اين اداره کل هشتم شهريور در جنگل ابر شاهرود برگزار مي شود و هدف آن معرفي ظرفيت ‌هاي گردشگري استان، توسعه پايدار و حفاظت از منابع طبيعي است.

محمد جهانشاهي با بيان اين که رويداد ماراتن پيش از اين در ايران در سال هاي 2016 و 2017 در بيابان لوت استان کرمان برگزار شد، افزود: معرفي ظرفيت ‌هاي گردشگري، فراهم شدن زمينه حضور گردشگران خارجي و پخش مستندهاي اين برنامه از شبکه هاي ملي و بين المللي از جمله دستاوردهاي اين رويداد بود که براي ماراتن جنگلي در استان سمنان اين هدفگذاري انجام شده است.

مديرکل ميراث فرهنگي سمنان با اشاره به اين که اين رويداد در مسير جنگل ابر شاهرود يکي از قطب‌ هاي گردشگري کشور برگزار مي‌شود ، گفت : با توجه به قرارگيري بخشي از ارتفاعات البرز در شهرستان شاهرود و تلفيق شگفت انگيز جنگل و ابر، اين مسير براي ماراتن پيش بيني شده است.

ماراتن جنگلي امسال مقدمه بين المللي شدن اين رويداد در آينده

مدير اجرايي اولين ماراتن جنگلي ايران با اشاره به اين که برگزاري اين رويداد هم افزايي همه جانبه در استان سمنان را طلب مي کند، گفت: مسابقه ماراتن امسال در جنگل ابر شاهرود مقدمه اي براي بين المللي شدن اين رويداد در ارديبهشت سال 1398 است.

معين افضلي افزود : ماراتن جنگل ابر شاهرود در 2 بخش ماراتن 42 و 21 کيلومتري برنامه ريزي شده است که از روستاي ابر، روستاي قطري، جنگل هاي باستاني هيرکاني و درختان سرخدار در خط الراس البرز عبور مي کند و به روستاي ابر در نقطه پايان باز مي گردد.

وي با تاکيد بر اين که برگزاري اين رويداد بيشتر حمايت معنوي در استان سمنان نياز دارد تا حمايت هاي مادي، خاطرنشان کرد : در طي مسيرِ دوندگان 6 پايگاه کنترلي در ارتفاعات جنگل ابر نقطه گذاري شده است.

مستندسازي و پوشش رسانه اي داخلي و خارجي

مدير اجرايي اولين ماراتن جنگلي ايران در استان سمنان با اشاره به حضور و مشارکت شبکه پرس. تي. وي و شبکه مستند و يک شبکه اسپانيايي زبان براي پوشش رسانه اي اين رويداد در استان سمنان، افزود: اين مستندسازان حضوري پنج روزه در استان دارند و از تمام جاذبه هاي گردشگري مستند تهيه مي کنند.

افضلي با بيان اين که تمام جاذبه هاي گردشگري استان هدف مستندسازي اين شبکه هاست، خاطرنشان کرد: استفاده از رسانه هاي حرفه اي در قالب برنامه هاي مستند، تبليغ خلاقانه اي براي توسعه گردشگري استان است.

ماراتن جنگلي شاهرود با 50 دوند ايراني و آکادمي بين اللمي از ايتاليا

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سمنان گفت: 50 دونده ايراني تاکنون اعلام آمادگي کرده اند که ظرفيت اين تعداد تکميل شده و هنوز علاقه منداني براي حضور اعلام آمادگي مي کنند.

جهانشاهي با اشاره به حضور مسوولان آکادمي بين المللي وُرد رانينگ ايتاليا در برگزاري اولين ماراتن جنگلي کشور در استان سمنان، افزود: پائولو بارگيني مدير آکادمي و خانم دانيلا مدير بازرگاني اين آکادمي زمان برگزاري دونده ايتاليايي را در ايران همراهي مي کنند.

وي با اشاره به برنامه ريزي براي بين المللي شدن ماراتن جنگلي استان در سال 1398، تاکيد کرد: هدف از حضور آکادمي بين المللي از ايتاليا، جلب مشارکت اين مجموعه براي برگزاري ماراتن سال آينده به صورت بين المللي است.

مديرکل ميراث فرهنگي سمنان گفت: علاقه مندان براي شرکت و ثبت نام در نخستين ماراتن جنگل کشور در شاهرود مي توانند تا يکم شهريور به پايگاه اينترنتي به نشانيwww.luttravel.com مراجعه کنند.

ماراتن چندفصلي براي معرفي جاذبه هاي گردشگري ايران

مدير اجرايي اولين ماراتن جنگلي ايران گفت: برگزاري ماراتن بياباني در پاييز در بيابان لوت استان کرمان، ماراتن جنگلي در بهار در جنگل ابر شاهرود در استان سمنان و برگزاري ماراتن زمستانه در استان سيستان و بلوچستان هدفگذاري شد تا جلوه هاي متنوع جاذبه هاي گردشگري کشور به طور کامل معرفي شود.

افضلي، بر رعايت تمام ضوابط زيست محيطي در برگزاري اولين ماراتن جنگلي در شاهرود تاکيد و خاطرنشان کرد: به منظور رعايت اصول گردشگري در مناطق جنگلي، دوندگان موظف به استفاده از قمقمه هستند و اگر بطري آب معدني دونده که داراي کد دونده است در مسير جنگلي رها شود، دونده از مسابقات کنارگذاشته مي شود.

جنگل بازمانده از عصر يخبندان زير پاي دوندگان

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شاهرود با اشاره به هماهنگي هاي کامل براي برگزاري اولين ماراتن جنگلي ايران در اين شهرستان، گفت: جنگل ابر به عنوان منطقه اي به جامانده از عصر يخبندان بهترين شرايط ميزباني اين رويداد مهم را دارد.

حميد رضا حسني تاکيد کرد: جنگل ابر منطقه بکر و طبيعي شهرستان شاهرود در استان سمنان ظرفيت هاي متنوع طبيعي و گردشگري دارد و برگزاري ماراتن جنگلي به ميزباني جنگل ابر نشانگر ظرفيت قابل توجه اين منطقه است.

وي ،ماراتن جنگلي را رويدادي ماجراجويانه و مبتني بر رشته اي ورزشي به منظور معرفي جاذبه هاي طبيعي گردشگري ذکر و اضافه کرد : به طور معمول، دوي ماراتن در مناطق بياباني برگزار مي شود ولي برنامه ريزي مناسب زماني در موسم خاصي از سال، اجازه برگزاري ماراتن در منطقه جنگلي را نيز فراهم کرده است.

مناطق طبيعي و بکر استان سمنان جاذبه گردشگران

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سمنان گفت : ظرفيت ورزش و مناطق بکر طبيعي با قابليت ماجراجويي يکي از ابزارهاي توسعه گردشگري در اين استان قابل استفاده است.

جهانشاهي افزود : استفاده از تمام ظرفيت هاي استان براي توسعه گردشگري مدنظر قرار دارد و براي تمام بخش هايي که چنين قابليتي براي جذب گردشگر داشته باشد برنامه ريزي متناسب با قابليت ها و ظرفيت هاي بومي و فرهنگي انجام مي شود.

وي تاکيد کرد: 'استان سمنان 1400 مقصدي تازه براي سفر'، شعار اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان براي تحقق تبديل شدن استان سمنان به مقصد سفر گردشگران داخلي و خارجي است.

استان سمنان مقصدي نوظهور براي گردشگري ايران

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان شاهرود با اشاره به هدفگذاري توسعه استان سمنان بر مبناي گردشگري، يادآور شد: تنوع جاذبه هاي فرهنگي، بومي، طبيعي، صنايع دستي و آثار تاريخي و عرفاني در استان سمنان، ايجاب مي کند برنامه ريزي اساسي براي جذب گردشگر براي اين استان انجام شود.

حسني، برخي جاذبه هاي گردشگري استان سمنان را در کشور منحصر به فرد دانست و افزود: شهرستان شاهرود علاوه بر داشتن جنگل ابر به عنوان ميزبان اولين ماراتن جنگلي کشور، داراي جاذبه هاي متنوع فرهنگي، عرفاني و طبيعي است.

رئيس اداره ميراث فرهنگي شهرستان شاهرود تاکيد کرد: تمام آثار تاريخي و طبيعي که به عنوان جاذبه هاي گردشگري معرفي مي شوند يادگاران گذشتگان است که بايد با حفاظت لازم به عنوان سرمايه ملي براي آيندگان حفظ شود.

استان سمنان بيش از يکهزار اثر تاريخي، طبيعي، معنوي و فرهنگي شناسايي شده دارد که حدود 700 اثر به ثبت ملي رسيده است.


منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها