City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

احياي خانه‌هاي تاريخي با کمک هنرمندان (1397/05/27)

شرکت ملي بازآفريني شهري، در قالب طرح­هاي مرمت و احياي بناهاي ارزشمند تاريخي، پروژه‌هايي را در شهرهاي مختلف کشور مدنظر قرار داده است.
احياي خانه‌هاي تاريخي با کمک هنرمندان

به گزارش بزنيم بيرون ، شرکت بازآفريني شهري با همکاري شهرداري ها، ميراث فرهنگي و هنرمندان حفظ و احياي خانه ها و محله هاي تاريخي را در دستور کار قرار داده است. در حال حاضر بهسازي و نوسازي مجموعه‌هاي مسکوني ۲۱۴، ۱۰۰ و ۱۸ واحدي محله سيروس تهران، تأمين و توسعه خدمات شهري و محله‌اي، خانه محله فيض آباد کرمانشاه، مدرسه علي‌آباد مرند، مدرسه ۹ کلاسه تنگک بوشهر، خانه محله سيرجان، خانه محله وکيل‌آباد اروميه، خانه ملک‌التجار سنندج، سراي معمارزاده سبزوار، عمارت فاضلي ساري، خانه وارطان تهران، خانه نوذري بوشهر و خانه لاجوردي قم از اهداف اين طرح عنوان مي شود.

 

در اين زمينه خانه‌هاي گفتمان با هدف هم‌انديشي و استفاده از تجارب انديشمندان در جهت مرمت و احياي بافت‌هاي واجد ارزش در حال راه‌اندازي است. تفاهم‌نامه‌هايي نيز بين شرکت بازآفريني شهري و برخي تشکل‌هاي هنرمندان از جمله خانه سينما، خانه موسيقي، انجمن معماران، خانه عروسک در محله سيروس به امضا رسيده است. بدين صورت که شرکت بازآفريني شهري پلاک‌هايي که خريداري کرده، براي بهره‌برداري در اختيار تشکل‌هاي هنري و هنرمندان قرار مي‌دهد تا اين گروه‌ها ضمن احيا بر اساس هويت تاريخي محله و خانه، کاربري‌هاي فرهنگي ـ هنري را در اين خانه‌ها ايجاد کنند. به طور مثال اگر خانه‌اي به انجمن‌هاي موسيقي واگذار مي‌شود فعاليت‌هايي در جهت آموزش موسيقي در اين خانه انجام خواهد شد.

حبيب خراساني ـ رييس مرکز مطالعات کاربردي و ارتباطات شرکت بازآفريني شهري ايران ـ با اشاره به خانه‌هاي گفتمان که در شهرهاي مختلف در حال راه‌ندازي است گفت: يکي از سياست‌هاي توسعه فرهنگ بازآفريني، استفاده از ظرفيت خانه گفتمان است. اولين تجربه در قالب خانه گفتمان تهران است که بسياري از مسائل شهر به عنوان محلي براي گفت‌وگو درخصوص موضوعات شهر مورد بحث و تبادل نظر قرار مي گيرد. قرار شده اين سياست به تمام شهرها تسري پيدا کند. در گام اول مراکز استان‌ها را به خانه گفتمان شهر تبديل مي کنيم. خانه گفتمان گرگان و کرمان راه اندازي شده که مورد توجه اهالي و دست اندرکاران حوزه شهري قرار گرفته است. به زودي خانه گفتمان سمنان نيز ايجاد مي شود.

وي اظهار کرد: در اين طرح با شهرداري‌ها و ميراث فرهنگي، همکاري نزديکي داريم. رويکرد طرح نيز تجاري و اقتصادي نيست. اميدواريم با نهادينه کردن اين رويکرد دست‌اندرکاران و کنش‌گران موضوعات شهري بتوانند دغدغه‌ها، چالش‌ها و راهبردهايي که در مورد شهر و مسائل پيرامون آن وجود دارد از طريق خانه هاي گفتمان مورد بررسي قرار دهند.


منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها