City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خيز ناتمام کندوان براي جهاني شدن (1397/05/28)

روستاي صخره اي کندوان در 60 کيلومتري جنوب تبريز که تنها 2 نمونه مشابه در داکوتاي آمريکا و کاپادوکياي ترکيه دارد، از حدود هفت سال قبل در انتظار ثبت در ميراث جهاني يونسکو قرار دارد.
خيز ناتمام کندوان براي جهاني شدن

به گزارش بزنيم بيرون ، شهرت روستاي کندوان  با خانه هاي کله قندي آرميده در دامنه سهند، موسوم به کران، سال هاست که مرزهاي ملي را در نورديده و به يکي از جاذبه هاي اصلي گردشگري آذربايجان شرقي و بلکه ايران تبديل شده است.

کران هاي روستاي کندوان از دور به افراد لشکري مي مانند که با نظم و ترتيب در کنار هم قد برافراشته اند و از يکهزار سال قبل به مانند نگهباني در دامنه سهند به صيانت از زيبايي هاي (عروس کوهستان هاي ايران) مشغول هستند.

زيبايي هاي طبيعي همراه با آوازه کندوان، موجب شده است که ايده ثبت آن در فهرست جهاني يونسکو از سال ها قبل مطرح و براي همين منظور پايگاه تخصصي اين جاذبه گردشگري نيز تشکيل شود، اما اين ايده در طول سال هاي گذشته متاثر از عواملي مانند وجود ساخت و سازهاي غيرمجاز، اجرايي نشدن کامل طرح جامع و بروکراسي هاي رايج هنوز جامه عمل نپوشيده است.

با وجود اينکه مسعود سلطاني فر، رييس وقت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سه سال قبل در سفر خود به استان آذربايجان شرقي در بازديد از روستاي کندوان ابراز اميدواري کرد که مشکلات ثبت جهاني اين روستاي تاريخي رفع شود، اما هنوز اين وعده محقق نشده است.

نماينده مردم تبريز، اسکو و آذرشهر در مجلس شوراي اسلامي و عضو کميسيون فرهنگي مجلس با اشاره به تعلل ۶ساله در ثبت جهاني تنها روستاي صخره‌اي جهان (کندوان) مي گويد: اين موضوع را از پايتخت پيگير هستيم و پرونده از استان آذربايجان‌شرقي خارج شده است.

محمداسماعيل سعيدي اضافه مي کند: اميدواريم هر چه سريع‌تر مرکز نسبت به ثبت جهاني اين اثر بي‌بديل در دنيا اقدام کنند.

وي با اشاره به اينکه روستاي کندوان يک اثر تاريخي بي‌نظير در جهان مي باشد که قرن‌ها به شکل سنتي شامل سکنه است، تشريح مي کند: کندوان تنها روستاي سنگي و صخره‌اي داراي سکنه جهان است و به حق ارزش ثبت جهاني شدن را دارد.

اين نماينده مجلس بيان کرد: سازمان ميراث فرهنگي در مرکز بايد سريع‌تر اقدام کند تا اين اثر به جايگاه خود در جهان برسد و ثبت جهاني شود؛ تعلل و کم‌کاري در اين موضوع قابل قبول نيست.

وي افزود: ما تمام سعي خود را بر ثبت اين اثر در سريع‌ترين زمان انجام داده و فشار روي ميراث فرهنگي آورده‌ايم و مسوولان ذيربط بايد پاسخگو باشند تا بلکه تا پايان سال پرونده جهاني شدن کندوان تمام شود.

فرماندار اسکو نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا با بيان اينکه فرآيند ثبت کندوان در فهرست ميراث يونسکو طولاني خواهد بود، دليل اين امر را مداخلات انساني به شکل ساخت و سازهاي غيرمجاز و اجراي طرح نيمه تمام کنارگذر جنوبي روستا به ويژه در دهه 1370 اعلام مي کند.

مرتضي محمدزاده با اشاره به ممکن بودن رفع مشکل ساخت و سازهاي غيرمجاز از طريق همسان کردن آنها با بافت طبيعي و تاريخي روستا مي گويد: البته حدود 20 روز پيش جلسه اي در دفتر معاون عمراني استانداري آذربايجان شرقي با حضور مديران کل ميراث فرهنگي و بنياد مسکن برگزار شد و همه متفق القول شديم که پرونده ثبت جهاني کندوان را تا 9 ماه آينده نهايي کنيم.

وي اضافه مي کند: در آن جلسه مقرر شد طرح جامع روستاي تاريخي کندوان با اندکي توسعه و به روزسازي پيرامون روستا از جمله روستاي حيله ور را نيز شامل شود.

رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان اسکو و مدير پايگاه تاريخي کندوان مي گويد: پرونده کندوان در فهرست موقت آثار پيشنهادي کشورمان براي ثبت در يونسکو قرار گرفته است، اما با مشکلات موجود تحقق اين خواسته دشوار است.

احد نعمتي تشريح مي کند: در زمان حاضر 80 باب ساخت و ساز غيرمجاز در محدوده روستاي تاريخي کندوان وجود دارد و با اينکه بنياد مسکن بتون ريزي (شناژ) روستاي سرريز اين تعداد را در ورودي کندوان اجرا کرده است، اما ساکنان واحدهاي مسکوي غيرمجاز حاضر به جابجايي نيستند.

وي در تبيين دليل اين امر مي گويد: ساکنان واحدهاي مسکوني غيرمجاز، شرط انتقال به روستاي سرريز را احداث مغازه هاي خود توسط نهادهاي مسوول در روستاي سرريز در نزديکي خانه هايشان اعلام کرده اند که آن نيز مستلزم هزينه بالاست.

مدير پايگاه تاريخي کندوان تشريح مي کند: البته در بين 713 کران (خانه هاي تاريخي کله قندي سنگي) روستاي کندوان جاي خالي براي جا دادن ساکنان واحدهاي مسکوني غيرمجاز وجود دارد، اما براي اين منظور بايد اعتبار تخصيص يابد.

نعمتي در خصوص بودجه سالانه پايگاه متاريخي کندوان نيز مي گويد: ما امسال 100 ميليون تومان بودجه داريم که آن را صرف مرمت حمام تاريخي روستاي کندوان و مرمت کران ها کرده ايم.

وي يادآور مي شود: يکي ديگر از مشکلات روستاي تاريخي کندوان براي ثبت در فهرست جهاني يونسکو، اقدام برخي نهادهاي دولتي و غيردولتي در ايجاد ساخت و سازهاي مخصوص به خود در محدوده 10 هکتاري روستاست که منظر طبيعي و تاريخي آن را به هم مي زند.

مدير پايگاه تاريخي کندوان اضافه مي کند: تاکنون 80 کران روستاي تاريخي کندوان مرمت و درب و پنجره شان تعويض شده است.

دهيار روستاي تاريخي کندوان نيز مهم ترين مشکل در خصوص ساخت و سازهاي غيرمجاز را ناهماهنگي بين نهادهاي مسوول براي تصميم گيري واحد در اين زمينه مي داند و مي گويد: البته از دهه 1350 شمسي چند واحد آجري در روستا وجود داشت، اما تعداد آنها در دهه هاي 1370 و 1380 افزايش يافت.

مهدي صدري در پاسخ به اين سوال که آيا مردم براي کمک به ثبت جهاني کندوان همراهي مي کنند، تشريح مي کند: مالکان واحدهاي مسکوني غيرمجاز مي گويند زندگي شان از مغازه هاشان در داخل روستا مي گذرد و حتي حاضرند طبقه بالايي خانه هايشان را تخريب کنند، اما ميراث فرهنگي مي گويد کاربري تجاري يک طبقه باقي مانده نيز مجاز نيست.

وي با اشاره به اخذ 90 مورد حکم تخريب واحدهاي مسکوني غيرمجاز تاکيد مي کند: واقعيت اين است که بالاخره پس از تخريب نيز حق مالکيت مردم از بين نمي رود و از اين رو بايد تدبيري انديشيده شود که هم اهداف ميراث فرهنگي در ثبت جهاني کندوان محقق و هم معيشت مردم تثبيت شود.

روستاي تاريخي کندوان در 20 کيلومتري جنوب شهرستان اسکو واقع شده است.


منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها