City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

گداها و پيله‌ورها در پوشش گردشگران خارجي (1397/05/29)

يک فعال گردشگري معتقد است: محاسبات آماري گردشگري در جايي اشتباه و غيرقابل اعتماد شده که متکديان پاکستان و پيله‌ورهاي عراق و نخجوان هم خودشان را جزو گردشگران خارجي جا زده، آمد و شد زيادشان را در اين چند ماه به پاي رشد گردشگري گذاشته‌اند.
گداها و پيله‌ورها در پوشش گردشگران خارجي

به گزارش بزنيم بيرون ، اکبر غمخوار که سه دهه تجربه را در گردشگري پشت سر گذاشته است، به مهم‌ترين چالش‌ها و مشکلات اين صنعت که شايد بيشتر آن‌ها بي‌ارتباط با تحريم‌ها باشد، پرداخت و با اشاره به آماري که از ۳۸ درصد رشد سفر گردشگران خارجي به ايران در چهارماه نخست امسال اعلام شده است، گفت: دسترسي نداشتن به آمارِ درست و واقعي هميشه يکي از مهم‌ترين چالش‌هاي گردشگري بوده است؛ چون اعدادي که اعلام مي‌شود، براساس اعلام نهادهايي خارج از سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري از مُهر ورود در مرزها است، براي همين هم پيله‌ورهايي را که مثلا از نخجوان، بصره و کردستان عراق فقط براي خريد، سفري چند ساعته به ايران دارند، جزو گردشگران حساب مي‌کنند.

 

وي افزود: اگر اين مسافران ۲۴ ساعت در همان شهر مرزي توقف و اقامت داشته باشند قابل قبول است، اما اطلاع دارم افرادي از جمهوري آذربايجان سه بار در يک روز به منطقه مرزي آستارا در ايران سفر مي‌کنند تا خريد مايحتاج زندگي‌ را انجام دهند و هر بار هم مُهر ورود در گذرنامه‌هايشان ثبت مي‌شود يا نخجواني‌هايي که براي رفتن به جمهوري آذربايجان ناچارند از خاک ايران گذر کنند. حتي بصره‌اي‌ها که براي خريد مرغ و گوشت به آبادان سفر مي‌کنند يا پاکستاني‌هايي که براي تکدي‌گردي به شهرهاي مرزي ايران سفر مي‌کنند، ‌درحالي‌که همه آن‌ها جزو آمار گردشگران ورودي به ايران حساب و اعلام مي‌شوند.

او بيان کرد: اگر قرار است آماري از گردشگران اعلام کنيم، بايد براساس ضوابط، تعاريف و استانداردهاي جهاني باشد. اين افراد که ما آمارشان را جزو آمار گردشگران اعلام مي‌کنيم، در اصل گردشگر نيستند.

عضو انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي تهران با تاکيد بر اين‌که گردشگر بايد هزينه و کشور را منتفع کند، گفت: مدل سفر عراقي‌هايي که دسته جمعي در خانه‌اي اجاره‌اي اقامت مي‌کنند و خرج هم نمي‌کنند، براي کشور چه نفعي دارد که مدام از رشد سفر آن‌ها سخن مي‌گويند.

وي سپس به شکايت هتلدارها از ظرفيت پايين اقامت در يک‌سال اخير اشاره کرد و افزود: اتاق‌هاي خارجي و آمار پايين اسکان در مراکز اقامتي مجاز و رسمي نشان مي‌دهد در اين مدت گردشگر واقعي کمتر از چندي پيش به ايران سفر کرده است. چالش صنف گردشگري با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري همواره بر سر اين موضوع بوده که اگر آمارها رشد دارد؛ چرا روي درآمد هتل‌ها و آژانس‌ها تاثيري نمي‌گذارد.

غمخوار با اشاره به ROE يا نرخ تبديل ارز براي بليت‌هاي داخلي و خارجي پروازها، خاطر نشان کرد: تغيير نرخ ارز در محاسبه قيمت بليت‌ها ضربه مهلکي را به گردشگري زده است.

وي به موضوع افزايش عوارض خروج از کشور که سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نيز نسبت به آن معترض شده و اعلام کرده بود بدون اطلاع آن‌ها تصميم گرفته شده است، اشاره کرد و افزود: عجيب است که متولي صنعت گردشگري در جريان چنين تصميم‌گيري‌هايي قرار نمي‌گيرد، درحالي‌که بايد در آن نقش داشته باشد. ضمن آن‌که در توجيه افزايش نرخ عوارض خروجي گفته شده بود بخشي از آن به صنعت گردشگري اختصاص مي‌يابد، اکنون زمان آن است که اعلام کنند درآمد و عوايد آن چقدر بوده و در کجا هزينه شده است. فکر نمي‌کنم به‌دست آوردن عدد عوارض با توجه به آمار مسافران خروجي که هنگام حساب و کتاب ارز مسافرتي بارها اعلام شد، سخت باشد.

غمخوار سپس گفت: دولت و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري مسؤول معرفي ايران به عنوان مقصد گردشگري در بازارهاي هدف است، در شرايطي که رسانه‌هاي بين‌المللي مدام به ايران حمله مي‌کنند، چه طرحي براي مقابله وجود دارد، کدام اقدام تبليغاتي در رسانه‌ها، همايش‌ها و گردهمايي‌ها و نمايشگاه‌هاي بين‌المللي انجام شده است؟ مگر تمايل ندارند گردشگر خارجي به ايران سفر کند، ارزآوري داشته باشد و درآمد آن جايگزين نفت شود، چه کاري در اين راستا انجام شده است؟

وي افزود: حوادث سياسي در بيشتر کشورها اتفاق مي‌افتد اما دولت‌ها در چنين مواقعي بسته حمايتي را به اجرا مي‌گذارند تا دست‌کم از طريق گردشگري درآمدها و روابط سياسي و اقتصادي خود را حفظ کنند. بسته حمايتي تعريف مشخصي دارد مثل آنچه که ترکيه و يا کشورهاي ديگر در مواقع بحراني اجرا مي‌کنند و براي مقطعي دريافت ماليات‌ها را در صنف گردشگري متوقف مي‌کنند و تسهيلات ويژه مي‌دهند.

او به بسته حمايتي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشورمان که به تازگي از آن حرفي به ميان آمده و درج نشدن مُهر ورود به ايران در گذرنامه اتباع خارجي يکي از طرح‌هاي پيشنهادهاي آن بوده است، اشاره‌اي کرد و گفت: سيستم‌هاي اطلاعاتي در دنيا به گونه‌اي عمل مي‌کنند که حرکت مردم در سراسر جهان کاملا رصد مي‌شود، بنابراين اهميتي ندارد که مُهر ورود به ايران در گذرنامه اتباع خارجي ثبت نشود.

وي با ابراز تعجب نسبت به مشورت‌هايي که طرح‌هاي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري براي برون رفت از شرايط بحراني را به بيراهه کشانده است، اظهار کرد: سالانه نزديک به ۶۰ هزار چيني از طريق ايران به اروپا ترانزيت مي‌شوند، پيشنهاد داديم که ويزاي اين گروه‌ها را با ۷۲ ساعت اعتبار، رايگان کنند تا در جريان سفرشان به اروپا، تهران و اصفهان را هم ببينند، اين همان طرح Stop Over است که در بيشتر کشورها اجرا مي‌شود و نتيجه موفقي هم در گردشگري داشته است. متاسفانه در برابر چنين پيشنهادهايي انعطاف وجود ندارد، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در قالب بسته حمايتي مي‌تواند با رايزني گسترده، نظر و همکاري وزارت خارجه و ديگر دستگاه‌ها را براي اجراي طرح‌هاي اثرگذارتري جلب کند.

عضو انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي تهران در ادامه به ديگر چالش‌هايي که صنف گردشگري را درگير کرده است، اشاره کرد وافزود: کمر اين صنف در شرايطي که با بحران اشتغال و درآمدزايي روبه‌رو است، زير بار ماليات‌هاي متعدد و رفتارهاي سليقه‌اي ماموران مالياتي شکسته؛ مدتي است اداره ماليات بررسي و دريافت ماليات بر ارزش افزوده را که از سال ۸۹ به تعويق افتاده بودآغاز کرده، درحالي‌که آقاي مونسان قول داده بود اين موضوع را با سازمان امور مالياتي حل کند. طبق قانون آژانس‌هايي که گردشگر خارجي وارد مي‌کنند نيز مشمول معافيت ماليات بر درآمد مي‌شوند ولي متاسفانه برخي از ماموران مالياتي اين قانون را سليقه‌اي اجرا مي‌کنند.

او همچنين به وضعيت سفرهاي خارجي که به خاطر پرداخت ارز مسافرتي نوعي رانت‌خواري عنوان گرفت، اشاره کرد و افزود: متوليان سفر جزو افرادي بودند که پرداخت ارز مسافرتي را رانت مي‌دانستند، درحالي‌که همين باورها و خارج کردن سفر از اولويت‌هاي ارزي بدون توجه به عواقب آن باعث شد هزينه‌هاي بليت و تور تا ۳ برابر افزايش يابد. اين وضعيت باعث مي‌شود مردم سفر نروند، آژانس‌ها نتوانند ضررهاي مالي خدماتي را که قبلا خريده‌اند و اکنون نمي‌توانند بفروشند جبران کنند و ايرلاين‌ها هم به خاطر کاهش تقاضا، مسيرهاي هوايي ايران را کم و يا حذف کنند، جرياني که گردشگري ورودي را هم به تعطيلي خواهند کشاند.

اين فعال گردشگري سپس با اشاره به قرارداد اخير سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملي براي ايجاد ۱۹۰ هزار شغل با اعتبار و تسهيلاتي به ميزان ۸۷۰۰ ميليارد تومان، اظهار کرد: صنف گردشگري با وجود آن‌که سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قرار بود از محل گردشگري ايجاد شغل کند اکنون با تعديل نيرو و معضل بيکاري روبه‌رو شده است، سازمان همين که مشاغل موجود را حفظ کند کفايت مي‌کند.


منبع : ايسنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها