City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بازشدن پرونده دو نرخي شدن هتلها (1397/05/30)

پرونده دو نرخي شدن هتلها براي گردشگران خارجي پس از چند سال درحالي باز شد که قيمت ارز به بالاترين نرخ خود رسيده و هتلداران را به اين باور رسانده که گرفتن ريال، سوبسيد به گردشگر خارجي است.
بازشدن پرونده دو نرخي شدن هتلها

به گزارش بزنيم بيرون ، دو نرخي شدن هتلهاي ايران بازهم خبرساز شد. چند سال پيش بود که هتلها نرخ ارزي از گردشگران خارجي مي گرفتند چون آن زمان قيمت دلار و يوروثابت بود و به حال هتلدار فرقي نمي کرد که گردشگر خارجي ريال بدهد و يا ارز. چون همان ارز را به قيمت روز تبديل مي کردند و مشکلي هم وجود نداشت ولي پس از تدوين دستورالعمل نرخ گذاري واحدهاي اقامتي و پيش آمدن بحث استانداردسازي هتلها، محمد شريف ملک زاده که مدتها معاون گردشگري و سپس رئيس سازمان ميراث فرهنگي شده بود، دو نرخي بودن قيمت اتاق ها را رد کرد و اين موضوع از آن سال مسکوت ماند. حالا دوباره جمشيد حمزه زاده رئيس جامعه هتلداران ايران پس از اتفاقاتي که در حوزه نابساماني ارز در ايران رخ داده به خبرنگار مهر گفته است که هتلداران کشور مي خواهند سياست دريافت نرخ ارزي را دوباره اجرا کنند مانند همه دنيا.

همه دنيايي که حمزه زاده مي گويد اين طور است که در سايت هاي خارجي در هنگام رزرو اتاق نرخ ها به ارز دلار و يا يورو نمايش داده مي شوند و اگر گردشگر خارجي نيز به هتل مراجعه کند آن نرخ را به قيمت دلار يا يورو برايش محاسبه مي کنند اما اجباري نيست در کشوري که دلار و يا يورو واحد پولي آن کشور نيست؛ حتما گردشگر يورو بپردازد. چون رزرواسيون همان موقع نرخ را براي گردشگر محاسبه مي کند.

ولي حالا در ايران مشکلات متفاوت است. هر روز نرخ ارز کم و زياد مي شود و گردشگري که مي خواهد به هتل برود نمي داند الان يورو چقدر است و ساعت ديگر چقدر. اين تبديل نرخ توسط هتل براي او ، سوءتفاهم ايجاد مي کند و هتلدار را نيز به دردسر مي اندازد. به همين دلايل است که هتلداران مي خواهند از اين به بعد دوباره رويه گرفتن ارز از گردشگر خارجي را در پيش بگيرند.

درآمد هتلها کم شده و هزينه ها زياد

عباس بيدگلي مشاور اجرايي جامعه هتلداران ايران مي گويد: اکنون مسافر خارجي هتلها کم شده و گردشگر داخلي هم کمتر به هتل مي رود نتيجه اينکه درآمد هتل کم شده ولي هزينه هاي آن بالا رفته است.  گردشگر خارجي زماني که به ايران مي آيد آنقدر همه چيز برايش ارزان است که تصور مي کند مشکلي وجود دارد. در حال حاضر راننده هاي تاکسي و رزرواسيون هتلها کار تبديل ارز گردشگر خارجي را به ريال انجام مي دهند. اقدامي که باعث شده تا گردشگر خارجي ناراضي باشد. چون گرفتار اين نوع از رفتارهاست.

ک بخش ماجرا اين است که دلار به ريال تبديل شود يا ريال به دلار. يعني اگر يک گردشگر خارجي به هتل مراجعه مي کند و قيمت اتاق به ريال ۲۰۰هزار تومان است ، هتلدار با او چه نرخي را محاسبه مي کند؟ دلار چهار هزار توماني يا دلار هشت هزار توماني؟

اگر قيمت اتاقي که ۲۰۰هزار تومان است براي مسافر خارجي با نرخ دولتي حساب شود، گردشگر بايد حدود ۴۷دلار بپردازد و اگر با دلار بازار ثانويه محاسبه شود، بايد از او چيزي حدود ۲۲دلار گرفت. هتلداران معمولا از آنجا که اعلام مي کنند نرخ هزينه کرد آنها در هتلها به قيمت دلار بازار ثانويه است و آنها از هيچ ارز دولتي و يا حتي سوبسيد و يارانه دولتي استفاده نمي کنند ترجيح مي دهند که چنين سوبسيدي را نيز به گردشگر خارجي ندهند و دلار بيشتري از او بگيرند.

از سوي ديگر اگر قرار باشد که نرخ دلاري براي هتلها تعيين شود و دلار به ريال تبديل شود، قيمت هتلي که سه ستاره دارد به نرخ هتل ۵ستاره واقعي مي رسد يعني گران تر محاسبه خواهد شد. که البته گران تر شدن نرخ اتاق هتل خوشايند هتلدار است ولي قيمت آن واقعي نخواهد بود.

اکنون هر از گاهي هتلداران با مسئولان سازمان ميراث فرهنگي جلسه اي مي گذارند تا در اين باره صحبت کنند و به نتيجه اي برسند. در نشستي که هتلداران کشور با رئيس سازمان ميراث فرهنگي داشته اند ، اميري مديرعامل هتل اسپيناس در اين جلسه گفت: خدمات هتل ها استاندارد است، هزينه‌ها دلاري شده است اما هزينه را نمي‌توانيم از خدمات گيرنده بگيريم، قيمت هتلهاي ۴و ۵ستاره را ما نبايد مشخص کنيم، هتلها قبلا دو نرخ داشتند، ريالي براي گردشگران داخلي و ارزي براي گردشگران خارجي، امروز ما تلاش کرده‌ايم تا هتلهاي کشور استاندارد شود.

 

او اضافه کرد: «ما حاضريم هتل ۴ستاره کشورمان هم‌قيمت هتل ۴ستاره کابل باشد، اين هتل در کشورهاي ديگر دنيا زير ۱۰۰دلار نيست، ما بايد بتوانيم هزينه خدماتي را که ارائه مي‌دهيم دريافت کنيم، قيمت هتل ۴و ۵ستاره براساس اسلام آباد و کابل هم بگيريد ما قبول مي‌کنيم، ما حاضريم اين دلار را به دولت بدهيم.

نصب تابلوي ارزي در هتلها

حالا معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي خبر از نصب تابلوي ارزي در رزرواسيون هتلها مي دهد و به خبرنگار مهر مي گويد: قرار نيست با احتساب نرخ دلاري براي گردشگران خارجي قيمت اتاق هتلها نيز افزايش يابد. بايد در اين باره با هتلداران جلسه اي برگزار کنيم تا اين نرخ کارشناسي شود. شايد به اين نتيجه برسيم که در بخش رزرواسيون هتلها تابلوي نرخ ارزي نيز نصب شود تا گردشگر سردرگم براي پيدا کردن نرخ ارزي در همان روز نماند. چون هميشه گردشگران و هتلداران اين مشکل را داشتند که نمي دانستند با کدام نرخ بايد ارز را تبديل مي کردند. متاسفانه در اين راستا اقداماتي هم انجام شد. مثلا گزارش مي رسيد که راننده ها دلار را براي گردشگر چنج مي کردند بايد صحبت شود که برخي از صرافي ها اين اقدام را انجام داده و گردشگران در صرافي دلار را چنج کنند.

نظر علي اصغر مونسان رئيس سازمان ميراث فرهنگي نيز درباره دونرخي شدن هتلها اين است که «هتلداران درخواست دارند هم به صورت ريالي و هم به صورت ارزي بتوانند  هزينه ارائه خدمات را دريافت کنند، در مجموعه ما با اين تصميم موافق هستيم چراکه بايد از هتلداران حمايت کنيم تا سطح ارائه خدمات را گسترش دهند، اما ممکن است اين موضوع عوارضي براي ساير بخش‌ها داشته باشد به همين دليل تشکيل يک کميته براي بررسي اين مورد با حضور جامعه هتلدارا ن و دفاتر خدمات گردشگري با معاون گردشگري مي‌تواند اثرگذار باشد تا همه عوارض،مزايا و معايب اين طرح ديده شود و تصميم خوب و اثرگذاري بدون هرگونه حاشيه اتخاذ شود

اکنون هتلداران به اين باور رسيده اند که چون آژانسداران از مسافر دلار و يورو مي گيرند پس بايد به هتلدار نيز ارز تعلق گيرد اما اکنون آژانس ارزي که از گردشگر خارجي مي گيرد را تبديل به ريال کرده و با مسافر محاسبه مي کند. اين اجحافي در حق هتلدار است. چون سازمان ميراث فرهنگي هم حتي اکنون از مسافر خارجي براي ورود به موزه ها نرخ متفاوتي دارد پس مي تواند براي هتلها نيز اين اقدام را اجرايي کند.

اگر چه که گرفتن نرخ ارز براي هتلدار اقدامي مناسب است اما بايد توجه کرد که هيچ يک از هتلهاي ايران حتي اگر استاندارد هم باشند با هتلهاي پر ستاره کشورهاي ديگر قابل قياس نيستند تا بتوانند همان نرخ ارزي که آنها مي گيرند را از مسافر خارجي دريافت کنند پس بايد به اين نکته توجه شود که تبديل دلار به ريال موجب افزايش سه برابري قيمت هتلها و در نتيجه گران شدن تورهاي ورودي به ايران نشود.


منبع : خبرگزاري مهر

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها