City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

سيستم پيچيده آب‌رساني در نوش‌آباد (1397/10/22)

در ادامه کاوش‌هاي باستان‌شناسي فصل پنجم در شهر زيرزميني نوش‌آباد واقع در بخش مرکزي شهرستان آران و بيدگل، سيستم پيچيده‌اي از نظام آب‌رساني شهري متعلق به قرون ميانه اسلامي به دست آمد
سيستم پيچيده آب‌رساني در نوش‌آباد

به گزارش بزنيم بيرون ، از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، زهرا ساروخاني سرپرست هيأت باستان شناسي گفت: اين سيستم که داراي سازه‌هاي آبي تاريخي است در دو دوره تاريخي احتمالا ايلخاني و صفويه احداث شده است.

به گفته اين باستان‌شناس، اثبات دقيق اينکه قدمت اين آثار به دوره قبل از اسلام و با کاربري ويژه برسد نيازمند ادامه کاوش‌هاي باستان‌شناسي و تکميل مطالعات در اين خصوص است.

ساروخاني با بيان اينکه پنجمين فصل از کاوش‌هاي باستان‌شناسي شهر زيرزميني نوش‌آباد کاشان با مجوز پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري در حال انجام است، افزود: با ادامه کاوش‌هاي باستان‌شناسي در آينده نزديک، سازه‌هاي آبي شهر نوش‌آباد در کنار سايت موزه شهر زيرزميني، به موزه آب تبديل خواهند شد.

وي در پايان تصريح کرد: نتايج به دست آمده تاکنون در خصوص دست‌کندهاي نوش‌آباد بيانگر وجود يک نظام اجتماعي ويژه مورد توجه صاحبنظران مطالعات اجتماعي و باستان‌شناسي است

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها