City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

فضايي کشف شده که بوي ايران باستان مي دهد (1397/11/24)

با کشف بنايي جديد در شهر زيرزميني سفيد شهر کاشان، باستان‌شناسان احتمال مي‌دهند اين فضا مرتبط با آيين‌هاي ايران باستان باشد
فضايي کشف شده که بوي ايران باستان مي دهد

به گزارش بزنيم بيرون ، مجيد منتظر ظهوري، سرپرست هيأت باستان شناسيِ دومين فصل از کاوش باستان‌شناسي در مجموعه معماري دستکندهاي زيرزميني سفيد شهر (نصرآباد) در شهرستان آران‌وبيدگل، با اعلام اين خبر گفت: در اين کاوش‌ها بنايي نمايان شد که با توجه به وجود فضاي چليپايي با نورگير، چاه آب (دو عنصر مقدس) و يافته‌هاي باستان شناسي احتمالاً مرتبط به آئين‌هاي ايران باستان است.

وي با بيان اين‌که اين کارگاه کاوش در دو کارگاه مجزا در حال انجام است، توضيح داد: کارگاه نخست در زير عمارتي خشتي با نام «بقال» يا «چهارطاقي» انتخاب و دو فصل کاوش منجر به شناسايي فضاها و کانال‌هاي ارتباطي غير همسطح در آن شد. همچنين ادامه کاوش‌ها در اين کارگاه در بخش شمالي و جنوبي در دو جبهه ادامه پيدا کرد، آن به شناسايي بخش‌هاي ديگري از اين دستکند منجر شد که روند مخرب توسعه شهري باعث تخريب راه‌هاي ارتباطي در اين بخش‌ها شده است.

اين باستان شناس با اشاره به اين‌که قطعاتي از سفال‌هاي نقاشي زير لعاب که روي برخي از آنها بخش‌هاي از کتيبه‌هاي اسلامي ديده مي‌شود، بيان کرد: يک قطعه کاشي زرين‌فام از بخش شمالي اين مجموعه به دست آمد که احتمالاً از نمونه‌هاي ساخت شهر کاشان در قرن ۶و هفتم هجري (خوارزمشاهي و ايلخاني) است.

او با اشاره به وجود طاقچه‌هايي که در زواياي فضاي مرکزي چليپا کنده شده و آن‌ها نيز در بخشي از بين رفته‌اند، افزود: در بخش جنوبي فضاي چليپاي فضاهاي الحاقي دستکندي نيز ايجاد شده که پلاني مربع شکل دارد و طاقچه‌هايي در آن کنده شده است. از سوي ديگر شواهد زيادي از سازه‌هاي حرارتي و آثار سوختگي بر روي بدنه شمالي اين فضاي الحاقي ديده مي‌شود.

به گفته وي، اين فضاها نيز در دوره‌هاي متاخر مورد استفاده قرار گرفته و ديوارهاي خشتي در آن ايجاد شده است

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها