City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

خسارت ميلياردي سيل به آثار ميراث فرهنگي کشور (1398/01/20)

معاون گردشگري ميزان خسارت واردشده از سيل به ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را طبق آخرين بررسي‌هاي صورت‌گرفته، ۵۵۲ ميليارد و ۶۰۰ ميليون تومان برآورد کرد
خسارت ميلياردي سيل به آثار ميراث فرهنگي کشور

به گزارش بزنيم بيرون ، به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، ولي تيموري با حضور در يک برنامه تلويزيوني، گفت: متاسفانه سيل و وضعيت نامناسب آب و هوا در هر سه حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، مشکلات و خسارت هايي را به بار آورده است. در حوزه ميراث فرهنگي بخش عمده‌اي از آثار تاريخي ۱۹استان دچار آسيب شده و بنا بر بررسي‌ها حدود ۲۵۲ميليارد تومان خسارت به آثار تاريخي وارد شده است. بررسي آثار تاريخي در استان‌هاي مختلف براي برآورد رقم دقيق خسارت ادامه دارد.

او اضافه کرد: در حوزه صنايع‌دستي و کارگاه‌هايي که بيشتر در روستاها فعاليت داشتند، ۱۵۰ميليارد و ۶۰۰ميليون تومان خسارت وارد شده است. در بخش گردشگري و زيرساخت‌هاي اين حوزه هم ۱۵۰ميليارد تومان خسارت برآورد شده است هرچند که خسارت در حوزه گردشگري را از بعد ديگري هم بايد مورد بررسي قرار داد؛ بسياري از اماکن گردشگري و اقامتي مناطق سيل‌زده مسيرهاي ارتباطي خود را از دست داده‌اند، همچنين اين اماکن که پيش از نوروز رزرو ۱۰۰درصدي داشتند متضرر شده‌اند و بايد مورد حمايت قرار گيرند.

معاون گردشگري در ادامه با اشاره به آمار سفرهاي داخلي در نوروز، گفت: از ۲۹اسفند ۹۷تا ۱۶فروردين ۹۸، ۷۷ميليون و ۱۲۰هزار اقامت ـ شب در کل کشور ثبت شده است که اگر براي هر فرد به طور ميانگين چهار شب اقامت در نظر بگيريم، مي‌توان اعلام کرد ۲۰ميليون نفر در نوروز سفر کرده‌اند.

او ادامه داد: با توجه به نوسان نرخ ارز در کشور، پيش‌بيني مي‌کرديم امسال گردشگري داخلي رشد قابل توجهي داشته باشد، به طوري که در روزهاي نخست هم شاهد رشد ۲۷درصدي در سفرها بوديم، اما در ادامه تعطيلات با تغييرات آب و هوايي، معضلات و مشکلاتي که سيل به وجود آورد، روند رشد کاهش پيدا کرد.

مردم با وجود سيل ۵درصد بيشتر سفر رفتند

تيموري افزود: با توجه به شرايط آب و هوايي در کشور، امسال ماندگاري مسافران افزايش يافت و به تناسب تردد جاده‌اي کمتر شد. با توجه به اين شرايط و مشکلاتي که در نوروز ايجاد شد، شاهد رشد ۵.۴۴درصدي سفرهاي داخلي در اين روزها بوديم. خوشبختانه گردشگري به عنوان اولويت مردم در سبد خانوار ايراني‌ها قرار گرفته است و به رغم فشارهاي اقتصادي مردم نيازمند اوقات فراغت و تفريح هستند.

او يادآور شد: در نوروز همچنين شاهد افزايش ۱۶.۷۵درصدي ورود گردشگران خارجي نسبت به مدت مشابه بوديم و اين موضوع نشان‌دهنده اين است که با وجود فشارهاي خارجي و وضعيت آب و هوايي، ايران همچنان مقصد جذابي براي گردشگران است.

تيموري اضافه کرد: ۱۸۳هزار و ۲۸۵گردشگر خارجي در نوروز از ايران بازديد کردند. اين گردشگران از کشورهاي اروپايي و کشورهاي همسايه وارد کشورمان شده‌اند. اين آمار غير از ايرانيان مقيم خارج از کشور است که در نوروز براي ديدار با خويشاوندان خود به ايران سفر مي‌کنند.

معاون گردشگري با اشاره به اين‌که سفرهاي خروجي ۳۲درصد در نوروز ۹۸کاهش داشته است، افزود: با توجه به وضعيت ارزي، ۳۷۷هزار نفر از ايرانيان به خارج از کشور سفر کرده‌اند.

وي اظهار کرد: به نظر مي‌رسد اقامت مسافران در ايام نوروز ۹۸، تابع انتخاب نبوده است چراکه با توجه به شرايط آب و هوايي، گردشگران مقاصدي را غير از آنچه مدنظر داشته‌اند به عنوان مقصد انتخاب کرده‌اند تا با مشکلاتي که سيل به وجود آورد برخورد نکنند. اصفهان، يزد و خراسان رضوي که کمتر درگير سيل بودند مورد توجه گردشگران بيشتري قرار گرفتند.

تيموري يادآور شد: ارتقاي کيفيت و توزيع سفر در حوزه گردشگري داخلي مورد توجه است، براساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام‌شده مناطق کمتر شناخته‌شده و مقاصدي که گردشگران کمتري دارند با اجراي برنامه‌هاي ويژه همانند قطار گردشگري مورد توجه قرار گرفتند. خوشبختانه قطار گردشگري با استقبال بسيار خوبي مواجه شد و ما تلاش خواهيم کرد اين برنامه‌ها به طور مستمر ادامه داشته باشد.

معاون گردشگري ادامه داد: اجراي طرح سفرهاي ارزان با زواياي ديگري دنبال مي‌شود، ما به دنبال ايجاد بسته سفر ارزان هستيم و براي اين منظور با دفاتر خدمات مسافرتي، هتل‌ها و مراکز اقامتي و ساير ارکان گردشگري مذاکراتي داشته‌ايم تا يک بسته سفر با کيفيت و قيمت مناسب به مردم عرضه شود.

تيموري گفت: سفرهاي آسان و برنامه‌ريزي‌شده مي‌تواند راهکار خوبي براي جلوگيري از انباشتگي سفر در مقاصد سنتي باشد. خوشبختانه مقاصد ما با تمام امکانات و تجهيزات آماده استقبال از گردشگران و اجراي طرح بسته ارزان سفر هستند.

او يادآور شد: استفاده از بسته سفر بايد با فرهنگ‌سازي در جامعه رونق پيدا کند، گردشگري داخلي رونق خوبي دارد اما اين نوع گردشگري متوازن نيست و تاسيسات گردشگري را درگير نمي‌کند. اين موضوع نيازمند فرهنگ‌سازي و معرفي است، همچنين تاسيسات گردشگري بايد منافع درازمدت را مورد توجه قرار دهند و از سود کوتاه مدت عبور کنند.

معاون گردشگري گفت: امروز شاهد هستيم که حجم بالايي از گردشگري داخلي و خارجي در کشور جريان دارد اما خوشبختانه مشکلي در اسکان و اقامت مسافران وجود ندارد، در شرايط موجود مشکل اسکان نداريم، بازار عرضه و تقاضا در حوزه گردشگري بايد مورد توجه قرار گيرد، سرمايه‌گذاران حوزه گردشگري از بخش خصوصي هستند و با توجه به ظرفيت و شرايطي که وجود دارد بسياري از سرمايه‌گذاران ساير حوزه‌ها وارد چرخه صنعت گردشگري شده‌اند.

تيموري افزود: در حوزه حمل و نقل نيازمند تقويت هستيم، چراکه اين بخش در حوزه گردشگري تاثيرگذار است و در بسته سفر اولين و هزينه‌برترين موضوع حمل و نقل است، اين موضوع همچنين ارتباط مستقيمي با توزيع سفر دارد. همچنين در بعد بين‌المللي حمل و نقل يکي از تاثيرگذارترين موضوعات است. متاسفانه با توجه به تحريم هاي ناعادلانه، پروازهاي مستقيم خارجي را از دست داده‌ايم.

معاون گردشگري اظهار کرد: ما بايد از زيرساخت‌هاي فناوري براي توسعه صنعت گردشگري استفاده کنيم، صنعت گردشگري کشور ما به رغم اين وضعيت بين‌المللي نشاط لازم را دارد و بايد مورد حمايت و پشتيباني قرار گيرد. تقويت و توسعه صنعت گردشگري نيازمند عزم ملي است.

تيموري گفت: برنامه‌هايي که سازمان ميراث‌فرهنگي در سال ۹۸دنبال مي‌کند، تسهيل  فرآيندهاي مربوط به صدور مجوزها، تسريع اعطاي وام‌ها و تسهيلات به سرمايه‌گذاران حوزه گردشگري و ظرفيت‌سازي جوامع محلي ميزبان براي ايجاد کسب و کارهاي کوچک و متوسط است، همچنين در حوزه برنامه‌هاي زيربنايي، اجراي برنامه ملي توسعه و برندسازي گردشگري کشور و اجراي طرح جامع آموزش گردشگري در دستور کار است.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها