City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ايتاليايي ها تخت جمشيد را مرمت مي کنند (1398/01/27)

مدير پايگاه جهاني تخت جمشيد از حضور مرمت گران بدون مرز ايتاليا از هفتم ارديبهشت ماه تا هفده خرداد در پايگاه تخت جمشيد خبر داد و گفت: براساس هماهنگيهاي بعمل آمده بزودي اين تيم وارد ايران مي شوند.
ايتاليايي ها تخت جمشيد را مرمت مي کنند

به گزارش بزنيم بيرون ، به نقل از روابط عمومي مجموعه ميراث جهاني تخت جمشيد، حميد فدايي با اشاره به جزئيات موضوع مرمت «تخت جمشيد» توسط ايتاليايي ها ،گفت: بر اساس تفاهم نامه اي که بين پايگاه ميراث جهاني تخت جمشيد و پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه ميراث فرهنگي کشور با مرمت گران بدون مرز ايتاليا منعقد شده است تعدادي از مرمت گران ايتاليايي به قصد مرمت بخش هايي از تخت جمشيد ، هفت ارديبهشت وارد ايران مي شوند.

به گفته فدايي مرمت بخش هايي از پلکان جنوبي تجر و کاخ شورا در اين نيم فصل در دستور کار اين مرمت گران است.

تخت جمشيد يا پارسه و پرسپوليس، نام يکي از شهرهاي باستاني ايران است که طي ساليان، پيوسته پايتخت باشکوه و تشريفاتي پادشاهي ايران در زمان امپراتوري هخامنشيان بوده‌است. در اين شهر باستاني کاخي به نام تخت جمشيد وجود دارد که در دوران زمامداري داريوش بزرگ، خشايارشا و اردشير اول بنا شده‌است و به مدت حدود 200 سال آباد بوده‌ است. در نخستين روز سال نو گروه‌هاي زيادي از کشورهاي گوناگون به نمايندگي از ساتراپي‌ها يا استانداري‌ها با پيشکش‌هايي متنوع در تخت جمشيد جمع مي‌شدند و هداياي خود را به شاه پيشکش مي‌کردند.

در سال 518 پيش از ميلاد بناي تخت جمشيد به عنوان پايتخت جديد هخامنشيان در پارسه آغاز شد.

بنيانگذار تخت جمشيد داريوش بزرگ بود، البته پس از او پسرش خشايارشا و نوه‌اش اردشير يکم با گسترش اين مجموعه به گسترش آن افزودند.

اين مکان تاريخي از سال 1357 يکي از آثار ثبت شده ايران در ميراث جهاني يونسکو است.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها