City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کشف آثار تاريخي در پشتکوه فارس (1398/02/03)

سرپرست هيأت باستان شناسي گفت: 100اثر تاريخي از 40 هزار سال پيش تا دوران متأخر اسلامي در ني ريز استان فارس شناسايي شد.
کشف آثار تاريخي در پشتکوه فارس

به گزارش بزنيم بيرون ، از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، «حسن مرادي» ،گفت: بررسي باستان شناسي شهرستان ني ريز تاکنون به شناسايي بيش از 100 اثر در بخش‌ پشتکوه و دهستان هورگان انجاميده که از نظر گاهنگاري مربوط به 40 هزار سال پيش تا دوران متأخر اسلامي هستند.

وي گفت: ازجمله مناطق زيباي پشتکوه مي توان به روستاي معدن، روستاي کهتويه، دره کشوري، منطقه جاشترک، منطقه سرسبز و منطقه قرهجه اشاره کرد که داراي کوچه باغ ها، قنات ها، چشمه ها و مناظر زيبايي است.

وي خاطرنشان کرد: در اين پروژه همچنين آثار مربوط به هزاره پنجم قبل از ميلاد در استقرارگاه‌ها و محوطه‌هاي مهمي شناسايي شد که نشان‌دهنده جايگاه بخش پشتکوه در حوزه و مرز فرهنگي بين استان هاي فارس، کرمان و يزد در عصر باکون است.

مرادي گفت: از محوطه هاي مهم شناسايي شده در منطقه مورد بررسي مي توان به محله هايي براي ذوب فلز اشاره کرد که در بين اهالي به معدن کهنه شهرت دارند و اطلاعات جالب توجهي از قابليت هاي منطقه ارائه مي کنند.

مرادي، با بيان اين که اين منطقه را از نظر ارتباط فرهنگي بين سه منطقه فرهنگي فارس، کرمان و يزد داراي داراي جايگاه ويژه اي است، گفت: بخش پشتکوه که يکي از مناطق کوهستاني با جاذبه هاي زيباي طبيعي است با فاصله 260 کيلومتري از شيراز در شرق فارس قرار دارد.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها