City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کرماني ها «تيمو» را فراموش کرده اند (1398/02/04)

تيمو» نام خانه‌ي قاجاري يک يوناني‌الاصل و مالک مدير شرکت فرش کرمان در دوره پهلوي در محله زرتشتي‌نشين‌هاي کرمان است، که از سال‌ها قبل نه تنها به حال خود رها شده، بلکه سرقت‌هاي زيادي مربوط به صنعت فرش از اين‌ خانه اتفاق افتاده و تا کنون هيچ کس نسبت به آن‌ها اعتراضي نکرده است.
کرماني ها «تيمو» را فراموش کرده اند

به گزارش بزنيم بيرون ، اميد ابراهيمي - دوستدار ميراث فرهنگي کرمان - خانه‌ي تاريخي «تيمو» را يکي از بناهاي تاريخي و ارزشمند در محله‌ي زرتشتي‌هاي کرمان معرفي مي‌کند که هر چند در فهرست آثار ملي به ثبت نرسيده و سرقت‌هاي زيادي از اين بنا انجام شده، اما خود خانه همچنان سرپا باقي مانده بود تا سيلِ اخير در کرمان (هفته پاياني فروردين) که بخش زيادتري از خانه را از بين برده است.
به گفته‌ي اين فعال ميراث فرهنگي، دوستداران ميراث فرهنگي در سرکشي‌هايي که چند سال گذشته از اين خانه داشته‌اند، با نقوش متفاوت فرش رو به‌رو شده‌اند، اما در سرکشي‌هاي بعدي خبري از اين نقش‌ها نبوده است.
او با اشاره به بزرگترين توليدکنندگان فرش‌هاي قديمي در کرمان، اظهار مي‌کند: جرج تيمو - يوناني الاصل - بيشتر در کار طراحي فرش بود و بعدها به توليد فرش نيز پرداخت و نقشِ فرش را با تغييراتي در رنگ‌بندي باز آفريني کرد. او در حالت کلي فقط چهار تخته از فرشي را باز آفريني مي‌کند که در حال حاضر در اختيار بهترين کلکسيونرهاي فرش ايران و کرمان محفوظ است.
 

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها