City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

باران همه چيز را مي شويد؛ حتي مرمت رودخانه کن را (1398/02/24)

آب همه چيز را جارو کرده، شايد هم مردم محلي کمک کوچکي به آن کرده باشند. اما حالا همه چيز مرتب است. راه باز شده و مردم براي رفت و آمد از شمال و جنوب روستا و برعکس آن، از پل قاجاري نيمه‌تخريب‌شده‌ «کن» استفاده مي‌کنند.
باران همه چيز را مي شويد؛ حتي مرمت رودخانه کن را

به گزارش بزنيم بيرون ، با طغيان رودخانه کن در روستاي کن در دوشنبه ۱۲فروردين، بخش‌هاي اصلي پل آجري قاجاري «کن» تخريب شد، پايه مياني، عرشه پل و پشت‌بند پل آجري کن که در دوره قاجار روي رودخانه کن و به عنوان تنها راه ارتباطي روستاهاي شمال رودخانه با ده کن ساخته شده بود، تخريب شد و مي‌توان گفت در روزهاي نخست مردم هيچ راهي براي رفت و آمد نداشتند مگر با زور عصا و چند بار افتادن از تلي آجر و سيمان که ديگر از بند پل جدا شده بودند.

حالا يعني حدود ۴۰روز بعد از آن اتفاق که بسياري از مردم روستا مجبور به ترک خانه‌هايشان شدند، ديگر نه آواري از باقي‌مانده پل در آن منطقه مانده و نه در کناره‌هاي رودخانه کن آجري باقي مانده، آب به سرعت حرکت مي‌کند، به جداره‌هاي رودخانه برخورد مي‌کند و با شتاب راهش را پيش مي‌گيرد.

۱۴فروردين دلاور بزرگ‌نيا - مدير کل سابق اداره ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان تهران - بعد از صبحت با شهرداري منطقه ۵ اعلام کرد: قرار است اين پل به زودي با همکاري ميراث فرهنگي مرمت شود.

شايد هنوز زمانِ «به زودي» براي شهرداري منطقه پنج که شهردارش بيش از دو سال و نيم مدير کل ميراث فرهنگي استان تهران بود و خودش پرونده ثبتي اين پل را امضا کرد، نرسيده است تا آب و مردم فرصت داشته باشند هر چه را از پل قاجاري «کن» مي‌توان جابه‌جا کرد از سر راه بردارند. به گونه‌اي که حالا با حذف آوارها، حتي مردم نيز با کمي تلاش از روي پل عبور مي‌کنند، شايد هم ميراث فرهنگي و شهرداري منطقه با ديدن اين صحنه خيالش راحت شده که فعلاً قرار نيست هزينه‌اي براي مرمت اين پل تاريخي اختصاص دهد!

پل تاريخي کن در دوره قاجار و در سال ۱۲۸۹شمسي در قسمت شرقي رودخانه کن با نماي آجري ساخته شد، اما بعد از طغيان رودخانه يکي از بخش‌هاي اصلي پل يعني پايه، عرشه و پشت‌بند پل به عنوان راه ارتباطي و رفت و آمد مردم ده کن با سولقان از طريق اين پل از بين رفته است و آجرهاي باقي‌مانده در کناره‌هاي رودخانه وسيله‌اي براي تفريح کودکان شده است. در حال حاضر مردم کن براي ديدن وضعيت پل به کنار رودخانه مي‌روند.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها