City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

ارواح سنگي را ثبت ملي کنيد (1398/03/25)

«ورديج» را شهر آدمک‌ها مي‌نامند، روستايي با سنگ‌هايي شبيه به ارواح، که آن‌قدر بين مردم روستا و آن‌هايي که به اين مناطق علاقه دارند، شناخته شده که امروز تنها نيازش ثبت ملي اين محوطه به عنوان يک منطقه‌ي طبيعي است.
ارواح سنگي را ثبت ملي کنيد

به گزارش بزنيم بيرون ، هر چند علم زمين‌شناسي به وجود آمدن اين اشکال را ناشي از نوع خاصي از فرسايش بادي به نام هوازگي مي‌داند که نمونه‌اي کم‌نظير و ديدني را از تغييرات بافت زمين به تصوير کشيده، اما اين حرف‌ها براي مردم «ورديج» و روستاي بالا دست‌ترش «واريش» امروزقديمي شده و مهم‌ترين نکته مي‌تواند توجه و ثبت اين منطقه‌ي تاريخي - طبيعي در فهرست آثار ملي باشد تا آن را در کنار اين دو روستاي قرار گرفته در وردآورد، به منطقه‌اي نمونه‌ي گردشگري تبديل کند.

اما زودتر از ميراث‌فرهنگي که در حال تهيه‌ي پرونده‌ي ثبتي اين منطقه است، کاسب‌ها پاي شان به اين منطقه باز شده، آن‌قدر که از حدود يک سال گذشته، چادرهايشان را پاي کوه ارواح سنگي علم کرده‌اند و تا نيمه شب بويِ کباب و جگر و سيب‌زميني ومنقل‌هاي چايي در فضا مي‌پيچد.

حتي پيش‌تر از آن‌ها، گروه‌هاي عکاسي و فيلمبرداري براي تبليغات مدلينگ خود اين نقطه را بهترين مکان مي‌دانستند.

حالا در کنار همه‌ي استفاده‌هايي که مردم بومي و منطقه و آشنا به اين محوطه‌ي تاريخي از آن مي‌کنند، هستند افرادي که پاي‌شان براي ساخت حتي اتاقک‌هاي کوچک چند متر در چند متري هم باز شده و آثاري از حضورشان در منطقه به چشم مي‌آيد!

آدمک‌هاي سنگيني، هر کدام يک شکل دارند، کله و جمجمه انسان، سرِ حيوان‌هاي وحشي است که به راحتي مي‌توان ان‌ها را تشخيص داد.

اما يکي از مُسن‌هاي ورديج مي‌گويد قدمت برخي خانه‌ها که خانه‌ي پدري خودش هم جزو ان‌ها بوده به  ۲۰۰سال هم برمي گردد.

برخي محلي‌هاي قديمي مي‌گويند در گذشته، تمام خانه‌هاي روستا از تکه‌هاي سنگ‌هايي ساخته شده بودند که از دل کوه کنده شده بود و بافت روستاها بدون استثنا تا کمر سنگي بودند و از کمر به بالا با گِل درست شده بود، باغ‌ها جدا از روستا بودند اما حالا خانه‌ها شکل شهري گرفته‌اند.

شايد کافي بود متويان شهري و ميراثي دست‌کم حدود ۱۰سال قبل به خود مي‌جنبيدند تا اين منطقه را به راحتي به عنوان يک منطقه‌ي نمونه‌ي گردشگري تبديل کنند.

اما رفتارهاي انجام شده با کوه ارواح سنگي و آدمک‌هايش گرفته تا وردآورد، ورديج و واريش،  هيچ‌کدام رفتاري مناسب براي حضور گردشگران نيست، زباله‌ها و غرفه‌هاي چسبيده به دامنه‌ي کوه و حتي زباله‌هايي که جان حيوانات و جانوران پناه گرفته در دل اين کوه را هم به راحتي مي‌گيرند، براي اين محوطه‌ي تاريخي و طبيعي، يک مصيبت به حساب مي‌آيد.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها