City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

60 اثر از استانهاي قزوين،مازندران و يزد ثبت ملي مي شوند (1398/03/26)

در دومين جلسه شوراي ثبت آثار ملي در سال جاري، ۶۰ اثر از سه استان کشور در فهرست آثار ملي به ثبت رسيد.
60 اثر از استانهاي قزوين،مازندران و يزد ثبت ملي مي شوند

به گزارش بزنيم بيرون ، در دومين جلسه شوراي ثبت آثار ملي در سال جاري ۶۲اثر از استان‌هاي يزد، قزوين و مازندران مورد بررسي قرار گرفت که نهايت دو اثر از استان يزد موفق به جلب نظر مثبت اعضاي شوراي ثبت نشد و ۶۰اثر ديگر به ثبت ملي رسيد.

در اين جلسه، ٣٦ اثر از استان يزد، ١٢ اثر از استان قزوين و ١٢ اثر از استان مازندران در فهرست آثار ملي قرار گرفت.

از جمله آثار شاخص ثبت شده مي‌توان به بافت تاريخي ترکان، خانه پولادي، خانه لاري، خانه تهراني و قلعه رحيم آباد از استان يزد؛ باغ فلاحت قائمشهر، خانه نصيري فريدونکنار و خانه رمداني نکا از استان مازندران و همچنين خانه ابوترابي، خانه شيخ الاسلام، خانه حکيم افضل و گرمابه روستاي خوزنين از استان قزوين اشاره کرد.

پيش از اين در ارديهشت ماه سال جاري در کميته آثار غيرمنقول، ۸۶اثر تاريخي از هشت استان آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، تهران، فارس، قم، کردستان، لرستان و همدان، پس از بررسي و تاييد کارشناسان و صاحب‌نظران ميراث‌فرهنگي واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملي شناخته شد.

در اين کميته به تفکيک ۳۰پرونده از استان فارس، ۱۸پرونده از استان آذربايجان شرقي، ۱۱پرونده از استان لرستان، ۸اثر از استان قم، از استان هاي آذربايجان غربي و تهران از هرکدام ۶اثر، ۵پرونده از استان کردستان و دو پرونده از استان همدان مورد بررسي قرار گرفت.

مصطفي پورعلي محوطه تاريخي باغ گلستان و کليساي انجيلي تبريز، قلعه سنگان اشنويه، مسجد جامع مرودشت، حمام سيدان، خانه صالحي، مزرعه احمدآباد و تکيه روستاي کاسواي قم، حمام حاج تراب و بازار بروجرد، ورزشگاه امجديه، پادگان ۰۶مجموعه تاريخي سلطنت آبادو دانشکده مديريت دانشگاه تهران را از شناخته شده ترين آثاري برشمرد که در اين جلسه واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملي شناخته شد.

با ثبت هر اثر در فهرست آثار ملي هر گونه دخل و تصرف يا اقدام عملياتي منجر به تخريب يا تغيير هويت آثار ثبتي برابر مواد ۵۵۸تا ۵۶۹از کتاب پنجم قانون مجازات‌هاي اسلامي، تعزيرات و مجازات‌هاي بازدارنده جرم محسوب شده و مرتکب مشمول مجازات‌هاي قانوني خواهد شد.

همچنين بر اساس قوانين مرتبط با ثبت، هر گونه اقدام حفاظتي و مرمتي در آثار ثبتي با تأييد و نظارت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري امکان پذيرخواهد بود.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها