City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کارخانه قند کهريزک از ثبت ملي خارج شد (1398/03/27)

نخستين کارخانه قند خاورميانه در کهريزک با حکم ديوان عدالت اداري از فهرست آثار ملي خارج شد، اما مشخص نيست همچنان مالک اين عمارت تاريخي و ارزشمند قصد تخريب و ساختِ بنايي جديد را دارد يا خير؟
کارخانه قند کهريزک از ثبت ملي خارج شد

به گزارش بزنيم بيرون ، ساختمان تاريخي کارخانه قند کهريزک، اولين کارخانه‌ي قند ايران و منطقه که امروز آن را به عنوان يکي از بناهاي ارزشمند صنعتي مي‌شناسند، با تصميم مالکانش، قرار است وضعيتي غير از آن‌چه مي‌توانست از سال‌هاي قبل به خود گيرد، تبديل شود.

اما مالک اين کارخانه اوايل سال ۹۵با طرح شکايت به ديوان عدالت اداري، درخواست خروج از ثبت اين بنا را مطرح کرد و از آن زمان بود که دعوي حقوقي ميراث‌فرهنگي استان تهران و مالک به دادگاه کشيده شد و سرانجام بعد از گذشت سه سال، به نظر مي‌رسد بالاخره مالک بر اين بخش از تاريخِ صنعتي کشور غلبه کرد.

بر اساس شواهد موجود، گويا برخي تالارها سيمان شده‌اند تا به عنوان انبار اجاره داده شوند و قصد دارند سقف‌هاي سوله‌ها را با ورق‌هاي فلزي بپوشانند و حتي راه آب‌هاي بخش‌هايي قديمي‌تر را هم با ماسه پر کرده‌اند تا بارندگي بعد از حکم خروج از ثبت، تخريب را سرعت بخشد.

از اين کارخانه سه دوره بهره‌برداري به عمل آمد و در سال ۱۳۱۷قمري به علت ورشکسته شدن کمپاني تعطيل شد در سال ۱۳۰۸شمسي کسري ماشين آلات از کمپاني آلماني «وولف» خريداري و نصب شد و اولين بهره برداري مجدد آن بعد از ۳۶سال تعطيلي در سال ۱۳۱۰شمسي صورت گرفت. دولت همه سهام آن را خريداري و اداره کارخانه را به دست گرفت اين کارخانه به علت فرسودگي ماشين آلات در ۱۳۴۳متوقف شد و بعد از انقلاب به تصرف بنياد در آمد تا اين که اخيراً توسط يک شرکت ساختماني خريداري شده و قرار است آن را تخريب و آپارتمان سازي کنند.

در طول چند سال گذشته چندين بار خبرهايي مبني بر پيگيري‌هاي شوراي شهر براي نجات اين کارخانه مطرح شد، اما با حکم ديوان عدالت اداري گويا، آب سردي به تن نخستين کارخانه قند خاورميانه ريخته‌اند که همه‌ي پي‌هايش را سست کرده است.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها