City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بازار همدان را دريابيد (1398/04/02)

خطر آتش سوزي در حالي که در کمين بازار و مجتمع هاي تجاري همدان است که کسبه و برخي متوليان امر اين شهر همچنان نسبت به اين زنگ خطر بزرگ بي توجهي مي کنند.
بازار همدان را دريابيد

به گزارش بزنيم بيرون ، بافت قديمي، فرسودگي تأسيسات و رعايت نکردن ايمني از جمله مولفه‌هايي است که کارشناسان آنها را عامل‌هاي کليدي براي شعله ور شدن آتش در مجموعه بازار سنتي و کاروانسراهاي شهر همدان ارزيابي مي‌کنند؛ مجموعه‌اي از ۳۴بازار و راسته بازار و ۲۴سرا و کاروانسرا که وسعتي حدود ۳۰هکتار شامل دکان‌هاي عمده فروشي و خرده فروشي را شامل مي‌شود و اغلب آنها فاقد تأسيسات ايمني لازم است.

از جمله اين‌ها راسته زرگرها، بازرگانان، پارچه فروش‌ها، قنادها، قصاب‌ها، نخود بريزها، حلبي‌سازها، صحافخانه، علاقبندان، کفشدوزها، حلاج‌خانه و سمسارخانه است که علاوه بر فرصت‌هاي تجاري، ظرفيتي عظيم براي بخش گردشگري ارزيابي مي‌شود.

رئيس شوراي اسلامي شهر همدان با تاکيد بر حاد بودن شرايط بازار همدان به لحاظ ايمني گفت: بازار در معرض آتش سوزي است و از سال ۹۴تاکنون تنها نهادي هستيم که بارها در زمينه اين مشکل اعلام خطر کرده‌ايم.

وي اضافه کرد: ۹۰درصد آتش سوزي‌هاي در بازار و مجتمع‌هاي تجاري همدان در حوزه برق است و با معضل اساسي در سيم کشي‌هاي غيرمجاز مواجه هستيم.

گردان بيان کرد: متأسفانه عزم جدي در بين دستگاه‌هاي اجرايي و کسبه براي اصلاح و ايمن سازي بازار نيست در حالي که پيشگيري از آتش سوزي شرط عقل است.

رئيس شوراي اسلامي شهر همدان افزود: بايد بسترهاي لازم براي ورود سريع خودروهاي آتش نشاني به داخل بازار مهيا شود تا در مواقع خطر شرايط دسترسي براي امدادگران آسان شود.

وي پيشنهاد داد: با توجه به اينکه معضل اصلي ايمني بازار در حوزه برق است، به بازاريان مهلت اصلاح داده شود و در غير اين صورت برق بازار تا ايمني کامل قطع شود.

رئيس اداره آتش نشاني و خدمات ايمني همدان نيز تاکيد بر اين دارد که بازار و مجتمع‌هاي تجاري همدان فاقد ايمني هستند. بايد براي حل اي چالش هرچه سريع‌تر اقدام شود.

محمدرضا بياناتي افزود: سيم کشي و انشعاب نامناسب داخلي، نقص‌هاي ايمني در بافت سنتي بازار، مجتمع‌هاي تجاري و ساختمان‌هاي بلند تجاري، نبود سيستم کشف و اعلام حريق، نداشتن سيستم‌هاي اطفا حريق شامل هوزريل آبفشان (خاموش کننده)، نبود سيستم هيدرانت و استفاده از سيستم‌هاي گرمايشي نامناسب از موارد خطرآفرين در اين مکان‌ها است.

وي اضافه کرد: نبود اسم و نشاني درست از مراکز تجاري، گاراژها، تيمچه‌ها و راسته بازارها نيز يکي از مشکلات عديده در موقع انجام اطفا حريق است که منجر به تأخير در عمليات امدادرساني مي‌شود.

رئيس اداره آتش نشاني و خدمات ايمني همدان بر لزوم استقرار تجهيزات ايمني در مغازه‌ها تاکيد کرد و گفت: وجود يک کپسول ساده آتش نشاني در محل کسب و کار بازاريان به حفظ اموال و سرمايه آنان کمک مي‌کند و حتي در مواردي متوان از توسعه بحران در بازار جلوگيري کند.

بياناتي با اشاره به اينکه اطفا حريق ۴۳درصد از عمليات‌هاي آتش نشاني همدان را در سال قبل به خود اختصاص داد، گفت: علاوه بر بافت سنتي بازار، اماکن تاريخي و قديمي داخل بازار نيز با خطر آتش سوزي مواجه هستند.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب همدان نيز در اين باره گفت: در منطقه بافت قديمي بازار نقاطي از قبل مجهز به شيرهاي پرفشار آب شده است تا در موارد نياز مورد استفاده قرار گيرند اما برخي مکان‌ها شبکه اجازه نصب اين شيرها را نمي‌دهد.

مدير امور برق منطقه ۲همدان نيز با اشاره به اينکه مشکلات ايمني برق بازار همدان به ۲دسته داخلي و خارجي تقسيم مي‌شود، گفت: ۹۰درصد مغازه‌هاي بازار فاقد حداقل سيستم‌هاي حفاظتي است.

ايرج صابري افزود: ۲هفته قبل با ارسال نامه‌اي به فرماندار همدان خواستار رسيدگي به اين مشکل شديم تا اتفاق بازار تبريز براي کهن شهر همدان تکرار نشود.

به گفته عباس ترابي، در برخي نقاط بازار با فرسودگي جعبه تقسيم فشار قوي برق مواجه هستيم و برخي تأسيسات نيز بايد بهسازي شود اما ميراث فرهنگي که متولي حفظ بافت تاريخي و قديمي بازار است، همکاري نمي‌کند.

ترابي با اشاره به توجه جدي اداره اصناف به ايمني بازار گفت: هم اکنون ۶۶راسته بازار داراي هيأت امنايي است که تمامي نامه‌هاي آتش نشاني را به آنها ابلاغ کرده‌ايم و آماده هرگونه همکاري هستند.

وي مدعي شد: مشکل اصلي ما ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري است چرا که همکاري لازم را انجام نمي‌دهد و از ماه‌ها قبل طرح مسقف شدن بازار سبزه ميدان و راسته زرگرهاي همدان به دليل کوتاهي اين اداره کل، اجرايي نشده است.

وي آمادگي اصناف براي هرگونه همکاري براي ايمن سازي بازار را اعلام کرد و گفت: آموزش پايه گذار پيشگيري از هرگونه اتفاق در بازار همدان است

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها