City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

کاروانسراي مهر و خانه بهروزي هاي قزوين به مزايده گذاشته شد (1398/04/04)

صندوق احيا و بهره‌برداري از بناهاي تاريخي و فرهنگي، در تازه‌ترين دور از مزايده‌هاي خود بناهاي تاريخي کاروانسراي مهر سبزوار در استان خراسان رضوي و خانه بهروزي‌هاي قزوين را به مزايده گذاشت.
کاروانسراي مهر و خانه بهروزي هاي قزوين به مزايده گذاشته شد

به گزارش بزنيم بيرون ، به گزارش روابط عمومي صندوق احيا و بهره برداري از اماکن فرهنگي تاريخي، کاروانسراي مهر با هزينه مرمت ۳ميليارد تومان، مدت طراحي و مرمت ۲۴ماه، مدت قرارداد ۲۱سال و هزينه پايش و نگهداري از بنا به مبلغ ۱۲ميليون تومان به مزايده گذاشته شده است.

خانه بهروزي‌ها نيز با هزينه مرمت ۵۴۰ميليون تومان به اضافه ۶۶۰ميليون تومان ديون بنا، مدت طراحي و مرمت سه ماه، مدت قرارداد هفت سال و هزينه پايش و نگهداري از بنا به مبلغ ۲۰ميليون تومان به مزايده گذاشته شده است.

کاروانسراي تاريخي روستاي مهر در محور سبزوار-شاهرود در حاشيه روستاي مهر قرار دارد که در روزگارهاي قديم منزلگاه کاروان‌هاي خسته جاده تاريخي ابريشم بوده و يکي از بهترين و زيباترين کاروانسراهاي بين راهي اين مسير محسوب مي‌شود.

مصالح اين اثر که مربوط به‌دوران قاجاريه است، از آجر، ملات گل و گچ و تزئينات آن به‌صورت آجري نيم دايره است. طاق هاو قوس‌هاي آن نيز جناقي و هلالي است و داراي هشتي، حياط مرکزي، اصطبل‌هاي شرقي و غربي و يک محل شاه‌نشين است.

خانه بهروزي مربوط به دوره قاجار است و در قزوين، خيابان امام، زرگر کوچه بن‌بست ۶واقع شده‌است، اين اثر در تاريخ ۱۱مرداد ۱۳۸۴با شمارهٔ ثبت ۱۲۶۰۸به‌عنوان يکي از آثار ملي ايران به ثبت رسيده‌است.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها