City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

آرامگاه يعقوب ليث صفاري سالم است (1398/05/22)

معاون ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان خوزستان گفت: تخريبي در آرامگاه يعقوب ليث صفاري در دزفول صورت نگرفته و تصاويري که در فضاهاي مجازي منتشر شده مربوط به عمليات مرمت است.
آرامگاه يعقوب ليث صفاري سالم است

به گزارش بزنيم بيرون ، احمدرضا حسيني بروجني افزود: فعاليت هاي مرمتي بقعه يعقوب ليث صفاري در سه فصل گذشته آغاز شده و اقداماتي چون سبک سازي پشت بام، آجرفرش و مرمت ديواره ضلع غربي بنا انجام شده است.

وي اظهار داشت: اواخر دهه ۶۰الحاقات آجري به منظور استحکام بنا به دور بقعه تاريخي يعقوب ليث اضافه شده بود که به دلايل مختلف از جمله بارندگي، فرسودگي بر اثر گذشت زمان تخريب شده بودند در حالي که هسته اصلي بنا از جنس سنگ است.

وي اضافه کرد: ساماندهي داخل بقعه در ۲مرحله زيرنظر معاونت ميراث فرهنگي استان خوزستان از ۲سال پيش انجام و امسال مرمت ضلع جنوبي آغاز شده بود.

وي افزود: تصاوير تخريب آرامگاه که در فضاي مجازي منتشر شده اند جزو عمليات مرمت بوده و ريختن طاق آن نيز به علت فرسودگي بوده است ضمن اينکه تخريب هاي صورت گرفته مربوط به الحاقاتي است که تاريخي نيست و مربوط به دهه ۶۰است.

معاون ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان خوزستان با تاکيد بر اينکه هسته اصلي بقعه که تاريخي است هيچ آسيبي نديده است،  گفت: محوطه آرامگاه يعقوب ليث کاملا حفاظت شده و زير نظر يگان حفاظت ميراث فرهنگي است ولي برخي افراد با شيطنت اقدام به انتشار تصاويري در فضاي مجازي کرده و مردم را تحريک کرده بودند

وي افزود: اکنون نيز عمليات مرمت با پيمانکاري ماهر و با نظارت يک ناظر کاربلد در حال انجام است و عمليات مرمت با رعايت اصول مرمت و در راستاي استحکام بخشي انجام مي شود که اميدواريم ظرف ۲۰روز آينده اين قسمت کاملا مرمت و استحکام بخشي شود.

حسيني بروجني گفت: با اختصاص يک ميليارد ريال اعتبار، مرمت ضلع جنوبي، عايق پشت بام و مرمت الحاقات انجام خواهد شد.

آرامگاه يعقوب ليث صفاري در شهر جندي شاپور در ۱۰کيلومتري دزفول به شوشتر قرار دارد. در کنار اين آرامگاه بازمانده‌هاي شهر باستاني گندي شاپور ديده مي‌شوند.

اين آرامگاه اثري برجا مانده از دوره تيموريان است که در هشتم دي‌ماه ۱۳۷۸با شماره ۲۵۵۰در رديف آثار ملي قرار گرفت.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها