City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

بيش از ۹۰ درصد آثار ملي خراسان شمالي تعيين حريم نشده‌اند (1398/05/23)

معاون ميراث فرهنگي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان شمالي گفت: کمتر از ۱۰ درصد از ۵۰۹ اثر ملي ثبت شده در اين استان تعيين حريم شده اند.
بيش از ۹۰ درصد آثار ملي خراسان شمالي تعيين حريم نشده‌اند

به گزارش بزنيم بيرون ، علي مستوفيان با بيان اين مطلب اظهار داشت: تنها حريم ۳۴اثر ملي در خراسان شمالي تعيين شده و با توجه به شيوه نامه جديد سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، امسال بايد حريم ۱۰  تا ۱۵اثر تاريخي ديگر نيز تعيين شود.

وي با بيان اينکه تعيين حريم در سال هاي قبل مورد غفلت واقع شده بود، افزود: شوراي حريم آثار تاريخي استان با هدف اجرايي شدن شيوه نامه تعيين حريم آثار ملي، که به منظور وحدت رويه در اين بخش تشکيل شده، تعيين حريم، اجرا، بازنگري و نظارت بر حرايم آثار ملي را تبيين مي کند.

مستوفيان گفت: با اين شيوه نامه از نظر قانوني دستمان در حفاظت از آثار ملي باز خواهد بود و در واقع اين دستورالعمل ابزاري قانوني است تا بتوان با استفاده از آن بهتر به اين حيطه وارد شده و حريم ميراث ملي را کنترل و نظارت کرد.

تاکنون ۶۲۱اثر تاريخي، طبيعي و ناملموس خراسان شمالي در فهرست آثار ملي ثبت شده است.

از مجموع آثار ثبت شده اين استان در فهرست آثار ملي، ۵۰۹اثر تاريخي، ۴۲اثر طبيعي، ۷۰اثر ناملموس و تعداد ۱۱اثر نيز ثبت جهاني شده است.

استان خراسان شمالي با داشتن يکهزار و ۲۰۰اثر تاريخي شناسايي شده در شمال شرق کشور قرار دارد.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها