City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

وارثان ملک حمام خان تبريز از مرمت آن جلوگيري کردند (1398/07/15)

مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي آذربايجان‌شرقي، جلوگيري مالکان و تعدد وراث ملک مربوط به حمام خان را دليل اصلي مرمت نشدن اين بناي تاريخي در تبريز عنوان کرد
وارثان ملک حمام خان تبريز از مرمت آن جلوگيري کردند

به گزارش بزنيم بيرون ، مرتضي آبدار در جمع خبرنگاران با بيان اينکه ثبت حمام خان تبريز به دليل عدم رضايت مالکين و وجود وراث متعدد تاکنون در فهرست ميراث ملي محقق نشده است، افزود: با وجود اينکه ميراث فرهنگي استان اقداماتي را در اين زمينه انجام داده اما تاکنون منجر به نتيجه نشده است.

وي با تاکيد بر اينکه بخش خصوصي و اشخاص مالک خانه ها و ابنيه تاريخي بايد نسبت به صيانت از آثار تاريخي مسئوليت بيشتري از خود نشان دهند، اظهار داشت: طي سال هاي گذشته اقدامات ميراث فرهنگي در راستاي ثبت و احياي اين بنا با اقدام حقوقي مالک مواجه و متوقف شده است.

آبدار ادامه داد: اين در حالي است مالکين ابنيه هاي تاريخي بايد توجه داشته باشند که مسئوليت بخشي از تاريخ اين سرزمين را در دست دارند و نبايد موجب از بين رفتن آنها شوند.

وي گفت: با توجه به سوابق موجود و اقدامات صورت گرفته از سوي شهرداري منطقه يک تبريز و استانداري آذربايجان شرقي در راستاي تملک اين بنا، اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان آمادگي دارد در صورت تملک اين بنا از سوي شهرداري تبريز و يا تغيير نظر مالکين در زمينه نگهداري از آن وارد عمل شود.

اين حمام داراي بخش هاي عظيم با ستون هاي سنگي و طاق هاي آجري مي باشد و در محوطه بيروني اين حمام نيز باغي بسيار زيبا و مشجر واقع شده است که بر زيبايي هاي اين حمام قاجاري افزوده است.

چند سال قبل يکي از مالکان اين حمام تاريخي  با مساعدت استاندار وقت در دهه ۱۳۸۰اقدام به مرمت و بازسازي آن کرده که پس از حدود ۳۰درصد پيشرفت فزيکي به يکباره اين عمليات متوقف شد و تاکنون نيز همين روند تداوم داشته است

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها