City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مونسان: گردشگري مسير ميان‌بر پيشرفت يک کشور است (1398/07/20)

وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي گفت: وضعيت گردشگري جهاني به عنوان يک صنعت بزرگ امروزه رونق بسيار خوبي دارد و گردشگري در دنيا به عنوان يک مسير ميان‌بر براي پيشرفت کشورها تلقي مي‌شود.
مونسان: گردشگري مسير ميان‌بر پيشرفت يک کشور است

به گزارش بزنيم بيرون ، علي‌اصغر مونسان در همايش «سرمايه‌گذاري گردشگري منطقه شرق کشور» اظهار کرد: به همين دليل چه کشورهاي مختلفي که منابع طبيعي بي‌نظيري دارند و چه کشورهايي که ندارند مسير گردشگري را به عنوان يک مسير راحت براي پيشرفت و رونق اقتصادي خودشان در نظر گرفتند.

وي افزود: از زماني که فناوري رشد چشم‌گيري در دنيا پيدا کرد نيروي انساني در صنايع مختلف مانند بخش کشاورزي روز به روز روند کاهشي پيدا کرد، علي‌رغم اين‌که فناوري موجب رونق اقتصادي شد اما بحراني در ايجاد اشتغال جهاني به وجود آورد و براي دولت‌ها ايجاد شغل مهم شد.

مونسان ادامه داد: هر چه فناوري به سمت جلو حرکت مي‌کند استفاده از نيروي انساني کم‌تر شده و موضوع اشتغال به موضوع مهمي تبديل شده است؛ با توجه به ويژگي‌هايي که صنعت گردشگري دارد و شرايط موجود، يکي از راه‌‎هاي ايجاد اشتغال در دنيا صنعت گردشگري است، کارشناسان اقتصاد جهاني پيش‌بيني مي‌کنند که هر چه فناوري به سمت جلو پيش رود تمام بخش گردشگري و اقتصاد گردشگري جهاني به نيروي انساني بيشتري نياز دارد و ايجاد اشتغال مي‌کند.

صنعت گردشگري يکي از صنايع اشتغال‌زا در دنيا است

وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي خاطرنشان کرد: به همين دليل يکي از صنايع اشتغال‌زا در دنيا صنعت گردشگري با اهميت بسيار بالا است؛ بخش گردشگري چالش‌هاي متدوال صنايع ديگر را ندارد به اين معني که مزاحمت در عدم پايداري و آلودگي ايجاد نمي‌کند، بنابراين بازهم يکي از بخش‌هاي مهمي است که با توسعه پايدار و همگون به جلو حرکت مي‌کند و تمام دولت‌ها به اين صنعت توجه مي‌کنند چرا که بدون ايجاد مزاحمت باعث ايجاد رونق اقتصادي مي‌شود.

وي عنوان کرد: شهرهاي مختلفي داريم که در حاشيه آن‌ها صنايع مختلف و بزرگي شکل گرفته است اما لزوما براي اين شهرها پيشرفت و آباداني را به ارمغان نياورده است و گاهي اوقات موجب تخريب نيز شده است مانند شهر اراک در کشورمان که صنايع بزرگي در کنار آن شکل گرفته است و شايد مسئولان آن فکر مي‌کردند که حضور اين صنايع بيشتر و بيشتر باعث رونق شهر مي‌شود در صورتي که اين شهر در حال حاضر با مشکلات بسياري مواجه شده است.

مونسان اضافه کرد: اما هر شهري که در دنيا مولفه‎هاي پيشرفت را در خود دارد حضور گردشگران در آن نيز زياد است و اين امر نشان مي‌دهد گردشگري باعث ايجاد توسعه پايدار مي‌شود که اين خود يکي از ويژگي‌هاي مهم بخش گردشگري است.

وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي تشريح کرد: سرعت ايجاد اشتغال بالا از ديگر مواردي است که در بخش گردشگري با نرخ سرمايه‌گذاري پايين وجود دارد به اين معني که مي‌توانيم با اندک سرمايه‌گذاري ايجاد اشتغال کنيم، بنا بر آمار سازمان جهاني به ازاي هر 10 شغل يک شغل با حوزه گردشگري مرتبط است که از اهميت بالايي برخوردار است و به واسطه همين مولفه هر چه به بخش گردشگري پرداخته شود، کم است.

وي خاطرنشان کرد: البته در کشور ما هنوز به صنعت گردشگري، ميزان مزيت‌ها و اهميت اين صنعت پرداخته نشده است اگر چه که اين صنعت در کشورما به شدت رو به رشد است و آينده‌اي اميدوارکننده دارد.

مونسان ادامه داد: به واسطه نرخ پايين سرمايه‌گذاري، فراگير بودن و نرخ مشارکت بالاي مردم در صنعت گردشگري از ويژگي‌هاي اين بخش گردشگري است به اين معني که ما از پروژه‌هاي چند صد ميلياردي در  قالب هتل‌هاي پنج ستاره و ... را داريم تا پروژه‌هاي بوم‌گردي بنابراين طيف وسيعي از مردم با سرمايه‌هاي مختلف مي‌توانند در اين بخش سرمايه‌گذاري کنند؛ اين امر بسيار مهم است به ويژه در شرايط کنوني کشور که اشتغال جوانان امر مهمي است در بخش گردشگري جوانان زيادي با رشته‌هاي مختلف دانشگاهي توانسته‌اند کسب و کار راه بياندازند.

وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي گفت: به واسطه همين ويژگي‌ اتفاق‌هاي خوب ديگري که رخ مي‌دهد توزيع عادلانه ثروت و درآمد است، در دورترين نقاط جوانان ما با اندک سرمايه توانسته‌اند کسب و کاري را براي خود فراهم و ايجاد درآمد کنند و با راه افتادن پروژه‌هاي گردشگري تحولي در يک حوزه منطقه‌اي اتفاق افتاده است، پس اين موضوع مهمي است که پيش از انقلاب دولت‌هاي مختلف و نظام ما به آن اهميت دادند تا بتواند ثروت را به صورت عادلانه توزيع کنند و بخش گردشگري توانايي اين را دارد که با کم‌ترين مداخله دولت اين کار را تحقق بخشد که خوشبختانه اين اتفاق رخ داده است.

وي بيان کرد: جلوگيري از مهاجرت روستاييان به شهر و حتي معکوس کردن اين امر از ويژگي‌هايي است که بخش گردشگري کشور موفق شده است آن را به انجام برساند، در کنار تمام اين ابعاد اقتصادي، ابعاد مهم فرهنگي و اجتماعي و ديپلماسي فرهنگي نيز در بخش گردشگري وجود دارد و شايد کم‌تر بتوان گفت حوزه‌اي در دنيا وجود داشته باشد که اين همه ويژگي را با هم در خود داشته باشد.

گردشگري که به ايران سفر مي‌کند تبديل به نماينده کشور مي‌شود

مونسان مدعي شد: ما اعتقاد داريم که هر گردشگر خارجي که به ايران سفر مي‌کند در راه بازگشت نماينده کشور ما مي‌شود و آن‌چه را که ديده است را به جهانيان منتقل مي‌کند، فرهنگ بالاي مردم، مهمان‌نوازي، جاذبه‌هاي بي‌نظير تاريخي و طبيعي که در کشور وجود دارد و در اين شرايط که استکبار تبليغ منفي عليه ايران انجام مي‌دهد بخش گردشگري يکي از مهم‌ترين بخش‌هايي است که مي‌تواند چهره کشور را به مردم جهان معرفي کند.

وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي اظهار کرد: به همين دليل گردشگري در رتبه اقتصاد سوم جهان قرار گرفته و در حال برداشتن گام‌هاي بزرگي است تا خود را به رتبه اول برساند و موجب شده است هيچ کشوري نگران اتمام منابع طبيعي و تجديدناپذيرش نباشد؛ رونق گردشگري در کشورها بدون تکيه به منابع طبيعي و استفاده از منابع زيرزميني توانسته اقتصاد کشورها را راهبري کند و موجب درآمد شود.

چهار ميليون و 900 هزار گردشگر در سال 98 به ايران سفر کردند

وي مطرح کرد: تا کنون در سال 98 چهار ميليون 900 هزار گردشگر خارجي به کشور ما سفر کردند و اگر همين روند تا پايان امسال ادامه پيدا کند روند ورود گردشگر خارجي در کشور به ثبت مي‌رسد؛ سال گذشته هفت ميليون 800 هزار گردشگر به ايران سفر کردند امسال پيش‌بيني مي‌شود که عدد بسيار بالاتري داشته باشيم.

ايران در رتبه دوم جهان در سرعت رشد گردشگري قرار دارد

مونسان خاطرنشان کرد: چندي پيش نيز سازمان جهاني گردشگري اعلام کرد که  ايران در رتبه دوم جهان در سرعت رشد گردشگري قرار دارد که به تمام کساني که در اين حوزه فعاليت مي‌کنند تبريک مي‌گويم، اين اتفاق در شرايطي رخ مي‌دهد که ما تمام عوامل تهديدکننده حوزه گردشگري را دارا هستيم براي مثال ما موضوع تحريم‌ها، تنش‌ها و درگيري‌هاي منطقه‌اي، کاهش پروازهاي مستقيم را نيز داريم که هر کدام از اين عوامل در کشورهاي ديگر مي‌توانست صنعت گردشگري را به نقطه صفر برساند.

وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي اضافه کرد: اميدوارم با حل اين مشکللات و موضوعات و روند رو به رشد کشور و افزايش قدرت کشور در جهان آينده صنعت گردشگري در کشور روشن باشد و يک بخش با ثبات براي سرمايه‌گذاري فراهم شود.

وي ادامه داد: از طرفي خوشبختانه افزايش روز افزون گردشگري داخلي را داريم که در شرايط سخت اقتصادي کشور خوشبختانه گردشگري داخلي رونق خوبي دارد؛ تلاش کرديم که محصولات گردشگري از دو مورد افزايش پيدا کند و موجب جذب گردشگران جديد به کشور شود، ما کار را از گردشگري تاريخي آغاز کرده‌ايم و در حال حاضر گردشگري طبيعت‌گردي، کشاورزي، گردشگري درماني و انواعي از گردشگري‌ها را دارا هستيم.

«شهر گردشگر» به عنوان يک برند گردشگري تعريف شد

مونسان تشريح مرد: شهر گردشگر يکي از ديگر موضوعاتي است که به عنوان يک برند تعريف شد و از حدود پيش از يک سال گذشته به تمام شهرها و استادران کشور ابلاغ شد، مولفه‌هاي مختلف و نظام‌هاي مختلفي را براي شهر گردشگر تعريف کرديم؛ تلاش شد در قالب برند شهر گردشگر از مشارکت فراگير مردم و شهرداري‌ها در حوزه گردشگري استفاده کنيم  تا بتوانيم شهرهايمان را با مولفه‌هاي گردشگري انطباق بيشتري دهيم که به زودي بخشي از شهرها که رتبه‌بندي‌شان مشخص شده است را اعلام خواهيم کرد.

وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي بيان کرد: بنا بود چند شهر به عنوان شهر گردشگر تعريف کنيم که در شوراي مشورتي شهر گردشگر به اين نتيجه رسيديم که ابتدا شهرهاي بزرگمان را به عنوان شهر گردشگر رتبه‌بندي کنيم تا يک تحرکي براي شهرهايي که کمتر به گردشگر پرداخته‌اند ايجاد و نظر آن‌ها به اين موضوع جلب شود.

وي متذکر شد: موضوع بعدي سند توسعه گردشگري کشور است که نمايندگان تکليف کردند و اين سند مهيا شده و در کميسيون‌هاي دولت در حال رسيدگي است و به زودي به صحن دولت مي‌آيد و اين سند مهم به تصويب دولت مي‌رسد، به زودي برند ملي گردشگري کشور را در دهه فجر رونمايي خواهيم کرد.

مونسان يادآور شد: مستر پلن گردشگري کشور که فعاليت‌هاي عملياتي ما را ذيل سند توسعه گردشگري مشخص مي‌کند با همکاري سازمان جهاني گردشگري و يونسکو در حال تدوين است و به زودي اين سند به کمک ما مي‌آيد، بنابراين مجموعه اتفاقاتي که رخ داده است و آينده پيش‌رو قطعا نشان مي‌دهد که گردشگري اقتصاد نو ظهوري در کشور خواهد بود و شک ندارم که در آينده‌اي نه چندان دور به اقتصاد اول و يا دوم کشور بدل خواهد شد.

دو هزار 451 پروژه در حوزه گردشگري مربوط به سرمايه‌گذاران است

وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي تصريح کرد: اجراي دو هزار 451 پروژه در کشور در حوزه گردشگري وجود دارد که مربوط به سرمايه‌گذارن است و دولت در آن دخالتي ندارد و خوشبختانه جزء معدود وزارت‌خانه‌ها هستيم که نقش حاکميتي داريم و در اجرا دخالت نداريم و فقط کار هدايت را انجام مي‌دهيم.

وي افزود: بالغ بر 200 هزار ميليارد تومان حجم سرمايه‌گذاري است که در قالب اين دو هزار 451 پروژه در کشور در حال انجام است و ما به نيز به عنوان خادمان شما با حمايت دولت از محل صندوق توسعه ملي وام‌هاي خوبي را در اختيار اين پروژه‌ها قرار داديم و هم‌چنان اين روند ادامه خواهد داشت.

بيش از چهار هزار 500 موافقت اصولي در دولت دوازدهم صادر شده است

مونسان خاطرنشان کرد: صدور بيش از چهار هزار و 500 موافقت اصولي در بخش گردشگري در دولت دوازدهم نشان از اقبال به حوزه گردشگري است و شما تشخيص مي‌دهيد که اين بخش، بخش پر بازدهي است و آينده‌ خوبي خواهد داشت و خوشبختانه حمايت‌هاي قانوني خوبي هم انجام مي‌شود و نمايندگان مردم ما را پشتيباني مي‌کنند و اميدوارم اين روند با وزارت‌خانه شدن اين سازمان رشد بيشتري پيدا کند و حمايت‌هاي بيشتري از دولت و مجلس داشته باشيم.

وزير ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه مبلغ 500 ميليارد تومان در حمايت از پروژه‌هاي سرمايه‌گذاري در بخش گردشگري با نرخ 14 درصد در اختيار صندوق توسعه ملي گذاشت، هم‎چنين تلاش مي‌کنيم روان سازي در فرايندهاي صدور مجوز انجام شود و تلاش کرديم که فرايندها الکترونيکي باشد تا شما کم‌ترين مزاحمت را براي مراجعه به ادارات داشته باشيد.

وي گفت: بنابراين از تمام سرمايه‌گذاران خواهش مي‌کنم به اين بخش توجه ويژه‌اي داشته باشند و مطمئن باشند که اين بخش، بخش پر بازده‌اي است و در مقايسه با ساير بخش‌هاي گردشگري مزيت‌هاي ذاتي در کشور ما دارد و انشاءلله اگر تحريم‌ها کاهش پيدا کند خواهيم ديد که بخش گردشگري رونق چند برابري خواهد داشت و قطعا شما در جايي سرمايه‌گذاري مي‌کنيد که بازگشت سرمايه خوبي برايتان خواهد داشت و به فرهنگ، اقتصاد، شادي و نشاط کشور با سرمايه‌گذاريتان کمک مي‌کنيد.

مونسان متذکر شد: امروز نيز  200 پروژه با سه هزار 300 ميليارد تومان آماده ارائه به شما است و حضور استان‌داران در اين همايش نشان از پشتيباني آن‌ها در اين بخش است و خود آن‌ها از نزديک سرمايه‌گذاري‌هاي شما را حمايت خواهند کرد و شما با سرمايه‌گذاريتان موجب رونق گردشگري در شرق کشور مي‌شويد و بنا بر آمار با به نتيجه رسيدن پروژه‌ها 25 هزار شغل براي هم‌وطنان فراهم مي‌کنيد.

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها