City Id =8

انتخاب استان

برنامه ریز

چقدر میخوای خرج کنی؟! (قیمت ها به تومان است) چیکار می خوای بکنی ؟ چقدر وقت داری؟!

مزارع سرخ زرشک تصوير جذاب گردشگران در اين روزهاي پاييزي (1398/07/24)

زرشک ياقوتي است که هواي پاييز رنگ رخسار آن را هر روز سرخ‌تر مي‌کند و مزارع خراسان جنوبي هر سال در اين فصل مقصدي براي گردشگران داخلي و خارجي محسوب مي‌شود.
مزارع سرخ زرشک تصوير جذاب گردشگران در اين روزهاي پاييزي

به گزارش بزنيم بيرون ، روستاهاي قطب توليد زرشک در فصل پاييز هنگامي که رنگشان رو به قرمزي مي‌رود جاذبه‌اي بي‌نظير براي عکاسان و علاقه‌مندان به گردشگري روستا هستند.  

 
تلاقي زمين قرمز با آسمان آبي هر بيننده‌اي را بهت‌زده و مجذوب درختچه‌هايي مي‌کند که با شاخه‌هاي بي‌شمار دانه‌هاي ياقوتي را به دوش گرفته‌اند.  
 
در چنين روزهايي حال و هواي روستاييان زرشک‌دار طور ديگري است؛ زنان و مردان در خنکاي صبح پاييزي راهي مزارع شده و از درختچه‌هاي زرشک با قيچي يا با دست، شاخه‌هاي پر بار را جدا مي‌کنند. آنها به تيغ‌هاي زرشک عادت دارند و اين کار هرساله آنها، در فصل پاييز است.  
 
روستاي «افين» بزرگترين مرکز توليد زرشک در کشور
 
 جدا کردن شاخه‌ها از محصول، تميزکردن و پاک‌کردن، الک‌کردن و باد دادن و در نهايت خشک‌کردن زرشک کارهاي ديگري است که پيش روي آنها است.
 
  روستاي افين در فاصله ٨٥ کيلومتري جنوب شرق شهر قاين و ١٨ کيلومتري شمال شهرزهان يکي از بزرگترين مراکز پرورش زرشک است.
 
اين روستا با برخورداري از هکتارها مزرعه پرورش زرشک يکي از قطب‌هاي اصلي توليد زرشک کشور است که نقش مهمي در امر صادرات اين محصول دارد.
 
نماي درختان بي‌شمار زرشک در چهار فصل سال، بسيار زيبا و دلنشين بوده، اما پاييز بستري سرخ در زمين را به جاذبه‌اي دلنشين براي گردشگران تبديل کرده است.  
 
اقتصاد روستاي افين از ساليان دور بر مبناي کشاورزي و محصول شاخص زرشک بوده است. بيشترين زرشک توليدي کشور در روستاي افين به ثمر مي‌رسد.
 
 در منابع تاريخي آمده است اولين کشت و توليد زرشک بي‌دانه در روستاي افين از بخش زيرکوه قاينات بنيان گذاشته شده و قدمت تاريخي دارد.
 
 درختچه زرشک داراي ۲ تا هفت متر ارتفاع و به رنگ قهوه‌اي، قرمز يا زرد است. برگ‌هاي آن بيضي شکل با دندانه‌هاي اره‌اي و گل‌هاي خوشه‌اي و زرد رنگ است.  
 
وجود آثار تاريخي و فرهنگي در افين باعث شده تا اين روستا در استان خراسان جنوبي جزو يکي از  روستاهاي هدف گردشگري واقع شود.
 
هنگام سفر به افين در فصل پاييز از جاده ورودي روستا مي‌توان با اشراف کامل مزارع زرشک را ديد و لذت برد.  
 
گردشگران آلماني هر ساله براي ديدن مزارع زرشک به خراسان جنوبي سفر مي‌کنند. امسال نيز ۹ گردشگر آلماني به سرپرستي هارتموت نيمان که نويسنده راهنماي جامع گردشگري ايران به زبان آلماني است، ۱۵ مهر وارد خراسان جنوبي شده و تا ۲۱ مهر از جاذبه‌هاي مختلف اين استان ديدن کردند.  
 
 مزارع زيباي زرشک در افين و آشنايي با نحوه برداشت اين محصول از جمله مقاصد گردشگري اين گروه گردشگر آلماني در مدت حضورشان بود.  
 
معاون گردشگري، سرمايه گذاري و تامين منابع اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان جنوبي با اشاره به رشد ۱۰ درصدي حضور گردشگران خارجي در ۶ ماه نخست امسال گفت: از ابتداي امسال تا پايان شهريور ۵۵۵ گردشگر خارجي وارد استان شدند و از جاذبه‌هاي مختلف به خصوص چهار اثر ثبت جهاني اين استان ديدن کردند.  
 
مرتضي عربي با بيان اينکه در فصل پاييز شمار گردشگران خارجي افزايش مي‌يابد يادآور شد: اين فصل زمان مناسبي براي ديدن مزارع زرشک و زعفران و حضور در کويرها است لذا برنامه آژانس‌هاي مسافرتي براي جذب گردشگر خارجي بيشتر در فصل پاييز است.  
 
۴۳ اقامتگاه بوم‌گردي در مناطق گردشگري آماده پذيرايي از گردشگران است.
 
وي يکي از برنامه‌هاي در دست اجرا را تقويت زيرساخت‌هاي حوزه گردشگري استان عنوان کرد و افزود: در همين راستا اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي در سال‌هاي اخير رشد داشته و اکنون ۴۳ اقامتگاه بوم‌گردي به طور عمده در روستاها و مناطق گردشگري آماده پذيرايي از گردشگران است.  
 
معاون گردشگري، سرمايه گذاري و تامين منابع اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان جنوبي اظهار داشت: ۲ اقامتگاه در روستاي افين از روستاهاي هدف گردشگري در شهرستان مرزي زيرکوه به بهره‌برداري رسيد و يک اقامتگاه نيز در دست ساخت است که زيرساخت خوبي براي حضور گردشگران محسوب مي‌شود.  
 
وي با اشاره به وجود ۹ هتل در خراسان جنوبي يادآور شد: سه هتل سه ستاره نيز در مرکز استان با کيفيت مطلوب گردشگر پذيرش مي‌کند.  
 
براساس پيش‌بيني سازمان جهاد کشاورزي خراسان جنوبي امسال ۲۰ هزار و ۵۰۰ تن زرشک از سطح مزارع استان برداشت مي‌شود.  
 
 سطح زير کشت زرشک در خراسان‌ جنوبي ۱۶ هزار و ۷۲۶.۵ هکتار است و شهرستان قاينات بيشترين ميزان زرشک توليدي استان را دارد. بعد از قاينات، شهرستان‌هاي زيرکوه، درميان و بيرجند در رتبه‌هاي بعدي قرار دارد.
 
 براي توليد اين محصول مزيت‌دار، ۵۰ هزار بهره‌بردار زرشک در خراسان جنوبي فعاليت مي‌کنند.
 
سال گذشته ۱۸ هزار و ۸۳۰ تن زرشک از سطح زيرکشت اين محصول در خراسان‌جنوبي برداشت شد و معمولا برداشت زرشک در استان تا نيمه آذرماه ادامه دارد.  
 
۹۸ درصد از زرشک ايران در خراسان جنوبي توليد و به استان‌ها و کشورهاي ديگر صادر مي‌شود.

منبع : ايرنا

این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذاریدتگ ها